Öğrenci

10 Adımla Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

İngilizce öğrenmek neredeyse ülkemiz adına bir kanserli hücre haline geldi. Henüz daha ilkokulda İngilizce eğitimi alınmaya başlanıp Üniversite yıllarına kadar süreç devam etse de ülkemizde orta düzeyde yabancı dil bilenlerin sayısı oldukça azdır. Eğitim sistemi kaynaklı mı? Öğrenciler kaynaklı mı bilinmez ancak bu konuda diğer dünya devletlerinden geride kaldığımız aşikar. En azından bizimle aynı düzeyde olan devletler arasında bir hayli gerideyiz. Bu konu aslında kişisel gelişim ile alakalı olduğu kadar milli gelişimi de etkilemektedir. Çünkü lisan bilmek sizi daha fazla insanla iletişim kurma imkanı yaratır. Bu size iş alanları açarken, iş alanları içinse nitelikli çalışan demektir ki bu sizin kişisel gelişiminize pozitif katkı sağlar hem de ülkenin gelişimine.

Bizde bu yazımızda yıllarca uğraşıp İngilizce seviyesini bir türlü yukarıya çıkaramayanlar için 10 adımda İngilizce nasıl öğrenilir onu yazdık. Belli bir sınırlar içerisinde, tek düzey bir müfredata bağlı kalmadan eğlenceli bir şekilde yabancı dil öğrenmek için en doğru yerdesiniz. İşte maddeler halinde kolay yoldan İngilizce öğrenmek.

Seviyenizi Tespit Edin

Öncelikle seviyenizi tesit etmenizde fayda var. Bunu bir İngilizce öğretmeni veya dil bilen profesyonel bir kişi ile de yapabileceğiniz gibi kendiniz evde testler sayesinde de seviyenizi ölçebilirsiniz. Bunu yapmamızdaki sebep aslında gerçek seviyemizin altındaki konulara ayıracağımız zamanı biraz kısa tutmaktır. Çünkü bildiğiniz konular ile oyalanmak size zaman kaybettirecek belki de hevesiniz kaçmasına sebep olacaktır. Bu yüzden merdivenin hangi basamağında olduğunuzu keşfedin ve alttaki basamaklara sadece göz gezdirin. Sonrasında ise İngilizce öğrenmek için üst basamaklara tırmanmaya başlayın.

İngilizce seviyenizi ücretsiz bir şekilde test etmek için sizlere önerebileceğimiz harika Online İngilizce Deneme Sınavı aracına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Online İngilizce deneme sınavı ile İngilizce seviyenizi öğrenebilirsiniz. İngilizce eğitmenleri tarafından özel olarak hazırlanmış soruları çözmeniz sonrasında sıralama da kendinizi görebileceksiniz.

İngilizce Öğrenmek Bir Günlük İş Değildir

Kendinizi moral ve motivasyon olarak hazırlamanız için bu madde önemli. Eğer hemen bir gün veya bir hafta içerisinde İngilizce öğrenmek istiyorum diyorsanız sürecin sonunda gerçekten bir hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz.

Bunun için süreyi esnek tutun çünkü sizin öğretmeniniz sizsiniz. Ödevlerinizi ve gelişiminizi başkası değil siz kontrol edeceksiniz. Bu yüzden kendinizi belli bir zaman zarfı içerisinde sokmayın. Yabancı dil öğrenmek fizik kurallarını ezberlemek veya eser-şair eşleştirmesi yapmak gibi değildir. Boyutları vardır ve her boyutta bir miktar süre harcamak zorunda kalırsınız. Üstte dediğimiz gibi kendinizi zamana sıkıştırmayın, özellikle bir hafta bir ay gibi kısa dilimler içerisine asla kendinizi sokmayın çünkü bu sizin psikolojik olarak hızlanmanızı ancak konuları da tam olarak algılamamanızı sağlayabilir. Öğrenim sürecinde ağır, temkinli ancak garanti bir şekilde öğrenme yolu izlenmesi daha makul olabilir.

ingilizce eğitimi

Öğrenim Sürecini Parçalara Ayırın

Bu süreci parçalara ayırmak size kolaylık sağlayacak ve sonrasında bu parçaları birleştirmeniz sizi hızlandıracaktır. Bilindiği üzere yeni bir dil öğrenmek için genelde şu terimler üzerinde durulur;

  • Kelime bilgisi
  • Gramer (Dil bilgisi)
  • Okuduğunu anlama
  • Dinlediğini anlama
  • İngilizce yazabilme
  • Telaffuz edebilme

Şimdi sırası ile bu parçaları birleştirerek 10 adımla İngilizce nasıl öğrenilir onu inceleyeceğiz.

Kelime Bilgisi Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

İngilizce öğrenmek için yola çıkmışsanız aslında ilk dikkat edeceğiniz konu bu olmalıdır. Kelime haznenizin geniş olması cümleleri daha rahat kurabilmenizi, cümleleri rahat kurmanız ise diyalog kurmanızı ve telaffuz edebilme yeteneğinizi yukarılara çekecektir.

Bunun için ilkokul yıllarından kalan basit bir yöntem kullanabilirsiniz. Önünüze İngilizce sözlük alın ve ilk gün 100 tane kelimeyi küçük kağıt parçalarına yazıp bir torbaya koyun. Bu sizin on günlük kelime havuzunuz olacak. Her gün içerisinde 100 kelimenin bulunduğu torbadan kura çekermişçesine 10 kağıt çekin ve anlamlarını öğrenin. Günlük 10 kelime öğrenmeniz yılda 3650 kelime demektir ki bu yeni başlayanlar ve temel düzeyde dil bilenler için gerçekten iyi bir rakam. Tabi zamanınıza veya seviyenize göre bu kelime sayılarını arttırıp daha hızlı sonuca da gidebilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken şey İngilizce öğrenmek için gereken şartlardan bir tanesi kesinlikle geniş bir kelime bilgisine sahip olmaktır. Sonrasında diğer adımlara geçebilirsiniz.

ingilizce öğrenmek için dizi

Öğrenciler Korkulu Rüyası “Gramer”

Bu işe soyunan çoğu kişinin çekindiği konu Gramer yani dil bilgisi konusudur. Tabi ki itiraf etmek gerekirse bir dilin öğrenilmesi konusunda en zor olan tarafı dil bilgisi konusudur ancak bunu kafanıza o kadar dert etmenize gerek yok çünkü gramer konusu yabancı dil öğrenmenin sadece %30’luk bölümünü kapsamaktadır.

Kesinlikle bu konudan uzak durun demiyoruz. Sadece korkularınızı yenin, Türkçe’nin de dil bilgilerini okulda öğrendiğinizi hatırlayın. Kaldı gramer bakımından Türkçe yapısı bakımından İngilizceden oldukça zor bir dildir. Bunun için cesur olun ve başaracağınızı söyleyin kendinize. Gramer konusunu öğrendiğiniz takdirde cümle kurma, daha doğrusu; doğru cümle kurma alışkanlığını edineceksiniz. Gramer konusunda kendinizi geliştirmeniz için sık sık cümle kurmaya özen gösterin. Kağıda yazın cümlelerinizi, ögelerin kullanımı doğru bir şekilde aklınıza yerleştirin ve kurduğunuz cümleleri sesli bir şekilde okuyun. Bu sayede tek seferde farklı alanları da çalışmış olacaksınız.

Gramer konusunda sadece cümle kurmak size yetmeyebilir. Dil bilgisi çok zor bir konu olmadığı gibi çok kolay bir konu da değildir. Bu yüzden yazılı veya görsel kaynaklardan yararlanmaya özen gösterin. Özellikle ülkemizde kitap okuma oranı çok az olduğu için görsel kaynaklar daha fazla ilgi görmektedir. Bu yüzden sizde Udemy üzerinden onlarca İngilizce eğitim videosuna ulaşabilir, gramer konusundaki sıkıntılarınızı profesyonel bir öğreticinin yardımıyla daha kolay aşabilirsiniz.

Anlamak İçin Kitap Okuyun

Türkçe derslerimizde bize hep şunu söylediler; kitap okumak okuduğunuzu anlamanızı güçlendirir. Kesinlikle doğru bir kanıydı ve aynısı İngilizce öğrenmek istiyorum diyenler içinde geçerli. Bol bol İngilizce kitap okumaya özen gösterin. Özellikle kelime hazneniz genişlediğinde ve cümleleri daha kolay anlamaya başladığınızda işin daha zevkli olacağını söyleyebilirim.

Bunun için Türkçe çevirili kitaplar almanızı tavsiye ediyorum. İlk başta tabi ki sular seller gibi okuyamayacaksınız. Bu yüzden anlayamadığınız cümlelerin çevirisine bakıp cümle kalıplarını öğrenmeniz okuduğunuzu anlama konusunda ek bir puan sağlayacaktır.

ingilizce kursları

Yabancı Dizi, Film İzleyin Ve Yabancı Müzik Dinleyin

Belki ülkemizde buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmese de yabancı dizi ve film izlemek İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran yollardan bir tanesi. Özellikle çok yönlü olarak size bir öğretici desteği sağlıyor. Neden mi? Bir kere alt yazılı izlediğiniz için Türkçe okuma hızınızı geliştiriyor, bu küçük pay. Büyük pay ise dinlediğini anlama konusunda. Karakterin konuştuğu aksan sizin zihninizde yer ediyor ve konuşmalarınızda otomatik olarak taklit mekanizması devreye giriyor.

Yabancı dil öğrenmek konusunda aksanın da önemli bir yeri vardır tabi. Hatta bazı ülkelerde aynı yazıma sahip cümleler aksanlar sayesinde farklı anlamlar bile taşıyabilir. Lakin bu sonra öğrenmeniz gereken bir konu, zaten İngilizce öğrendikten sonra bunu öğrenmek size çerez gibi gelecektir.

Yabancı dizi ve filmler izlemeye özen gösterin. Özellikle konuşmalara ve altta geçen çevirilere dikkat ederek izlerseniz dil gelişiminiz biraz daha hızlanacaktır. Karaoke tarzında yabancı müzikler dinlemekte aynı dizi ve film izlemek gibi dinlediğinizi anlamak konusunda size yardımcı olacak bir etmendir. Yabancı dizi ve filmler konusunda detaylı bir bilgiye sahip değilseniz yabancı film önerileri ve yabancı dizi önerileri listelerimize göz gezdirebilirsiniz.

Bilgisayar Oyunlarının Dil Gelişimi Üzerindeki Etkisi

Oyun oynayarak İngilizce öğrenmek istiyorum diyenler içinde buraya sevindirici bir haber bırakalım, gerçekten de bilgisayar oyunları dil öğrenme becerisini geliştiriyor. Hatta ülkemizdeki gençlerin çoğuna sorulduğunda İngilizce bilgilerinin yarısında fazlasını bilgisayar oyunlarından kazandıklarını söylerler. Burada şöyle bir şey var; zevk aldığın, keyif aldığın bir işi yaparken bir şeyler öğrenmek daima daha kolaydır. Bu yüzden İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım sorusunun karşılı aslında keyif aldığınız işi yaparak öğrenmektir.

Bu sebeple oyun deyip geçmeyin, kesinlikle İngilizce öğreniminize katkı sağlayan bir materyaldir. Tabi bunu da belirli ölçülerde kullanmak gerek. Günün büyük zamanını buna ayırırsanız bu sefer zamanınızı kaybedersiniz. Yeterli miktarda vakit ayırmayı gözden kaçırmayın.

Metinler Kurmaya Çalışın

Karşınıza basit ve kolay anlaşılır bir Türkçe metin alın ve onu öğrendiğiniz bilgiler ışığında İngilizce’ye çevirin. Bunu günlük programlar halinde yapmaya özen gösterin. Yazım bilginiz arttıkça okuduğunu anlama bilginizde artacak tabiri caiz ise bir taşta iki kuş vurmuş olacaksınız. Ayrıca günümüzde çevirmenler oldukça yüksek rakamlarda paralar kazanmaktadır. Sizde kendinizi bu konuda geliştirir ve freelancer olarak metin çevirmenliği yaparak gelirinizi arttırabilirsiniz.

Nesnelere İngilizce İle Bakın

Bu konuda İngilizce’yi bir süre yaşamınız haline getirmenizde fayda var. Mesela sokakta yürürken karşınıza çıkan nesnelerin İngilizce isimlerini hatırlamaya çalışın. Yol görüyorsanız ola yol demeyin way deyin mesela içinizden. Yada araba görmüşseniz hemen onun İngilizcesinin car olduğunu hatırlayın. Bu şekilde hem İngilizce öğrendiğinizin yeniden farkında olursunuz hem de hali hazırda haznenizde olan kelimelerin bir tekrarını yapmış olursunuz.

ingilizce öğrenmek istiyorum

Online Görüşmeler Gerçekleştirin

Artık bir süre sonra eksiklerinizin azaldığını fark edeceksiniz. Bu saatten sonra artık sadece kendiniz ile pratik yapmaktan vazgeçmeli ve karşılıklı konuşmalara zaman ayırmalısınız. Bunun için birçok online platform bulunmaktadır. Bu siteleri listelediğimiz İngilizce öğrenmek isteyenler için online platformlar adlı içeriğimiz size bir yol haritası çizebilir.

Bu platformlar sayesinde dünyanın dört bir tarafından insanlar ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek karşılıklı diyalog kurma becerilerinizi arttırabilirsiniz. Bu pratik sizin dinlediğinizi anlama yeteneğinizi, diyalog kurma yeteneğinizi ve telaffuz etme yeteneğinizi geliştirecektir. Çekinmenize gerek yok ayrıca. Karşınıza çıkan insanlar zaten sizin yabancı dil öğrenmek için burada olduğunuzu bilecek ve emin olun size oldukça kibar ve nazik davranacaklardır.

Genel İngilizce Kursu Tavsiyesi

Seviyenize uygun, rahatlıkla ingilizcenizi geliştirebileceğiniz her seviyeye göre ayrı ayrı müfredatlandırılmış Genel İngilizce kursu olan Perfect English ile kaliteli bir İngilizce eğitim alabilirsiniz. Ankara Genel İngilizce Eğitimi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Son Olarak İngilizce Öğrenmek İçin Yurt Dışına Çıkmaya Çalışın

Bu biraz da imkanlar ile alakalı ancak elinizde imkan varsa kesinlikle yurt dışına çıkın. Bunu sadece tatil olarak yapmayın ama. Birde Türklerin yoğunlukta olduğu bölgelerde değil gerçekten İngilizce konuşulan yerleşkelere gidin. Ülkemizde bunun için bir çok work and travel konseptinde projeler var. Bunları takip ederek yurt dışına çıkıp orada bir süre vakit geçirmeniz bildiklerinizi, öğrendiklerinizi kullanmanızı kolaylaştıracaktır. Erasmus’la yurt dışına çıkmakta ülkemizde yaygınlaşan ve gelişen bir proje olarak öne çıkmaktadır.

Türkiye’de İngilizce kullanmak zorunda olmadığınız için muhtemelen öğrenseniz dahi dil gelişimi zaman alacaktır lakin dışarıda bir ülke de yaşadığınızda derdinizi mutlaka İngilizce konuşarak anlatmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden bu dilin kullanacaksınız ve kullandıkça daha fazla içine gireceksiniz. En nihayetinde ise artık seksen milyon kişi ile değil milyarlarca insan ile konuşabilecek çok daha fazla hayatla tanışabileceksiniz.

Bu yazımızda sıkça sorulan İngilizce öğrenmek istiyorum, öğrenmek için ne yapmalıyım? Gibi soruların cevabını detaylı bir şekilde vermeye çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir içerik oluşturmuşuzdur. Daha fazla makale ve hayatınızı kolaylaştıracak içerik için sayfamızda küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz. Ayrıca fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu