ÖğrenciYaşam

9 Adımda Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda meslek dallarında pek çok farklı değişim ve gelişim meydana gelmiş olurken, elbette ki tercih edilen mesleğe uyumlu olup olmadığınız oldukça önemlidir. Günümüzde yine sektörel gelişimler ile birlikte pek çok farklı sektör üzerinde hizmet verebilmek mümkündür. İlk olarak, kendinize uygun bir meslek seçimi yapmak, sizlerin hayatını daha kolay bir hale getirecektir. Kolay fakat size uygun olmayan bir meslek, hayatınız boyunca pişman olmanıza sebep olurken, zor fakat gerçekten isteyerek ve severek yaptığınız meslek daha doğru bir karar olabilmektedir. Bundan dolayı mesleğin aslında zor ya da kolay olmasının pek bir önemi yok diyebiliriz. İlk olarak mesleği sevmek ve içten gelerek uygulamak kesinlikle dikkat edilmesi gerekenler arasında.

Yeterlilik Meslek İçin Önemli

Elbette ki her birey belirli bir kapasiteye sahip olmaktadır. Sizlerde kendinizi bazı testlere tabi tutarak, hangi mesleğin gereklerine uyum sağladığınızın kararını verebilirsiniz. Mesela, ezbere yönelik bir çalışma mı daha kolay yoksa çalışarak, sindirerek öğrenmek mi sizler için daha doğru. Eğer ki seçimlerinizde ilk seçenek yer alıyorsa, maalesef sürekli bilgi gerektiren işler sizler için uygun olmayabilir. Neden diyecek olursanız, bildiğiniz gibi ezbere yönelik bilgiler ilerleyen dönemlerde sürekli uygulanmaması halinde unutulabilecektir. Bu da meslek adına sizlere sorunlar oluştururken, zor dönemler geçirmenize neden olabilir. Bundan dolayı çalışarak, öğrenerek meslekte tecrübe kazanmak, yeterlilik sahibi olmak oldukça önemlidir. Tabi ki bu bilgilerden önce, ilk olarak kendinizi tanımanız doğru meslek seçimi nasıl yapılır sorularınızın ilk aşaması olabilecektir.

üniversite meslek seçimi

Kendinizi Mutlaka Tanıyın

Kişiliğiniz, çalışma düzeniniz, çalışma saatlerine ne kadar uyum sağladığınız, gündüz ve gece çalışma düzeni, aileniz ile aranızda bulunan bağ, beden ve akıl gücünüz, ilgi alanlarınız, hobiler ve fobileriniz, yeteneklerinizin yanı sıra becerileriniz, hangi işler sizleri memnun edebilir ve hangi işlerde manevi olarak daha rahat hissedebilirsiniz, maddi durumunuz, geçim kaynaklarınız, yaşamak istediğiniz hayat, yaşama tarzı ve bu gibi pek çok bilgi gerçekten iş seçimlerinizde önemli bir yere sahiptir. Bunlardan her hangi birisi bile iş hayatınız ile uyum içerisinde olmaz ise maalesef severek yaptığınız iş bile belirli bir zaman sonra sizlere tamamen bir sorun olarak görünecek ve yaptığınız işten uzun vadede nefret etmeye bile başlayabileceksiniz. Bundan dolayı hem kişisel hem de meslek özellikleri bakımından kendinizi oldukça iyi tanımanız gerekiyor. Bunun yanı sıra yine aylık harcama miktarlarınız ve harcarken zevk aldığınız durumlarında tercih ettiğiniz meslek dahilinde sizlerin yanınızda olup olmayacağı da önemli bir konu olabilir. Sonuç olarak tercih edilen meslekte elde edeceğiniz kazanç ile tam anlamı ile istediğiniz bir hayat süremeyecekseniz, ya meslekleriniz buna göre tercih etmeniz ya da mesleğinize uygun bir yaşama tarzı oluşturmanız gerekiyor.

Hobilerinizden İş İmkânı Sağlayabilirsiniz

Bir kuruma bağlı olarak çalışmak istemiyorsanız ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız, elbette ki yetenekleriniz, becerileriniz, maddi durumunuz ve bunların yanı sıra hobileriniz önemli bir yere sahibi. Eğer ki sahip olduğunuz hobiler, sizlere maddi destekleyecek durumda ise mükemmel bir seçim olabilir. Hatta bu durumda çalışmış bile sayılmayacaksınız. Sonuç olarak sevdiğiniz işi yapmak ve bundan kazanç elde etmek sizlere ek bir artı getirecektir. Böylelikle en doğru mesleği tercih etmiş olabileceksiniz.

Yeteneklerinizi Göz Ardı Etmeyin

İlk olarak kendinizi kesinlikle küçük görmemeniz ve yeteneklerinizi ortaya koymanız gerekiyor. Genel olarak her kişi de kendilerine yönelik bir yetenek bulunmaktadır. Kimlerinde bu yetenek kolay öğrenme, analitik düşünme kabiliyeti olurken, kimilerinde daha farklı durumları ele alabilmektedir. Yeteneklerinizi orta koyarak, doğru meslek seçimi nasıl yapılır sorularınıza kendiniz cevap vermiş olacaksınız. Yeteneklerinizi konuşturabilecek bir iş tercih ederek, hayatınız boyunca tanınmış bir insan haline gelebilirsiniz.

İş ve Akıl Gücü

İş ve akıl gücü yine doğru meslek seçimi için oldukça önemlidir. Hem beden gücü hem de akıl gücü her ikisi bir arada kullanılabiliyorsa, kişinin yapamayacağı meslek yoktur denilebilir aslında. Her ne kadar bazı zamanlarda gerçekleştirmek hemen o yıllar için mümkün olmasa da, kesin olarak doğru zaman oldukça önemlidir. Pes etmemek, akıl ve beden gücünüzü zamanında doğru yerde kullanmak her zaman kişiye fayda sunabilecektir.

Çalışmak İstediğiniz Ortamın Önemi

İşin gerekleri ve iş durumunun yanı sıra doğru bir meslek tercih etmek için göz atılması gerekenlerden birisi de şüphesiz ki çalışma ortamları. Her hangi bir meslek dalına resmen aşık olabilirsiniz. Fakat sadece yapılan iş sizin ilginizi çekmektedir. Çalışma ortamı bu konuda sizler için doğru değilse, ilerleyen dönemlerde maalesef çalışma ortamından kaynaklı olarak işe duyduğunu ilginizde azalabilir. Çalışmak istediğiniz bir yer de sevmediğiniz bir iş bile ilerleyen zamanlarda alışkanlığınız olurken, sizlere daha iyi bir destek sunabilecektir. Bundan dolayı nasıl bir ortamda çalışmak istediğinizin kararını vererek, sonrasında o iş yerlerinde sizlere hangi işler uygun ve becerileriniz, yetenek ve istekleriniz o iş için yeterli mi bunun kararını vermeniz dahilinde seçimler yapmak daha mantıklı olacaktır.

öğrenciler için meslek seçimi

Finansal Durum Yine Çok Önemli

Bu konuda yine yaşanılan şehre ve yere göre değişiklik görülmesi mümkündür. Fakat doğru meslek seçimi nasıl yapılır dediğinizde, elbette ki finansal durumunuz ciddi bir öneme sahip. Yine işlerden elde edeceğiniz gelirlerin, bulunduğunuz ortama uygunluğu da doğru bir meslek seçimi için önemlidir. Sevdiğiniz bir işi yaparak, maddi sıkıntılar çekmek ister misiniz? Eğer ki evet, yeter ki işimi seveyim maddi sorunları bir türlü hallederim diyorsanız bu sizin kararınız olacaktır. Fakat bazı zamanlar, sevmediğiniz işleri yaparak, duruma finansal olarak bakmanız halinde, iş hayatında yaşadığınız mutsuzluklar, normal yaşantınızda daha rahat yaşam sürerek istediklerinizi gerçekleştirmek adına yardımcı olacaktır. Tüm bunları bir kefeye koyarak, kendinize uygun bir seçim yapmanız gerekiyor.

Yetişme Tarzınız Önemli

Son olarak, ailenizden sizlere aktarılan tüm kişilik ve diğer miraslar, tercih edeceğiniz iş için kesinlikle önem taşıyor denilebilir. Eğer ki yaşam ve yetişme tarzınıza uygun olmayan bir iş ortamında, sevmediğiniz bir işi yaparsanız, maalesef çok sürmeden iş değişiklikleri yapmak isteyeceksiniz. Bunun için ailenizden sizlere aktarılanları da göz önünde bulundurmanız ve sizlerin için de olan düşünceleri de ele almanız gerekiyor. Ancak bu durumda kendiniz için mantıklı seçim yapmış olacaksınız.

Eksileri Artıları Yazın

Tercih edeceğiniz iki meslek arasında, eksi ve artı listesi oluş turun. Bu liste içerisinde yukarıda yer alan bilgilerin yanı sıra yine diğer sizlerin koyacağı bilgiler de yer alabilir. Bir liste hazırlayın ve aklınıza gelen tüm konularda, eksileri artıları karşılaştırın. Böylelikle kendi kararınızı puanlama sistemleri ile daha mantıklı ve geçerli bir şekilde verebilirsiniz.

Genel olarak kişilerin meslek seçimlerinde yardımcı olabilmek için bazı fikirlere yer verdik. Elbette ki bu fikirlerin bazıları doğru bazıları yanlış olarak algılanabilir. Bunlarda tamamen sizlere özgü bir düşünce olurken, bu bilgilerin içerisinde sizlere uygun gelenlere göz atarak, kendiniz, aileniz ve yaşamınız için en doğru meslek seçimini gerçekleştirebilir, hayatınızı bu yönde ilerletebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu