ÖğrenciYaşam

İngilizce Öğrenmek İçin 10 Dizi Önerisi

İngilizce öğrenmek sanıldığını kadar zor bir iş değildir aslında. Tabi bununla birlikte hafife indirgenecek bir işte değildir. Nerede baksanız aylarınızı vermelisiniz cümlesini kurmak zorunda hissediyorum çünkü dil bilmek, tam anlamıyla bir dili öğrenmek gerçekten zaman alan bir iştir. Lakin diğer boyutuyla bakıldığında keyifli hale getirilebilir bir iştir. Mesele İngilizce öğrenmek için dizi izlemek size bu zorlu süreci keyifli hale getirebilir.

Aslında bilir fazla, getirecektir. Bizde tam bu genellemeden yola çıkarak İngilizce geliştirmek için dizi önerisinde bulunmak istedik. Tabi bununla birlikte pek çok soruya da cevap aradık. Yakın zamanda dil kurslarından başarıyla mezun olan öğrenciler ile akademisyenlerle konuştuk ve sizler için dolu dolu bir içerik hazırladık.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemenin Faydası Var Mı?

Birçok uzman kişinin görüşüne göre büyük bir faydası var. Özellikle kelimelerin ağızdan çıkış şekli yani telaffuz konusunda yararının büyük olduğu söylenebilir. Aynı zamanda altta geçen metinle karakterin kurduğu cümleler arasında bağlantı kurmaya çalışarak gündelik hayatta İngilizce konuşabileceğiniz kişiler ile de daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Mesela bazen gözlerinizi kapatın ve alt yazıyı okumadan duyduklarınızı anlamaya çalışın. Çok sık yaparsanız ilk başta moraliniz bozulabilir bu yüzden dizinin de tadını çıkara çıkara bu alıştırmayı yapın ki hem eğlenceniz bozulmasın, hem de öğrenim şevkiniz kırılmasın.

ingilizce dizi önerileri

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Nasıl İzlenmeli?

İngilizce öğrenmeyi kafayı koyup bu konu üzerinde duranların sıkça sorduğu bir soruda İngilizce öğrenmek için dizi nasıl izlenmeli? Sorusudur.

Bu konuda aslında yukarıdaki paragraftan da yola çıkarak şunları söylemek mümkün. Öncelikle diziden tat almaya bakın. Bu sizin hem alışkanlığınız yoksa yabancı dizi izleme alışkanlığı kazanmanızı da sağlayacaktır. Ondan sonra da bunu abartmamaya özen gösterin. Sadece olaya odaklanmakta size zaman kaybettirebilir. Ara ara kelimelerin telaffuzuna ve altta yazan yazılarla olan uyumuna odaklanmanız sizin için faydalı olacaktır. Gözlerinizi kapatıp duyduklarınızı anlamlandırmaya çalışırsanız da o ana kadar öğrendiğiniz kelimelerin, dil bilgisinin ve cümleyi anlama konularını bir tekrarını yapmış olursunuz.

İngilizce Öğreneceklere Dizi Tavsiyesi

Ve geldik işin en tatlı kısmına. Kendi zevklerimiz ile oluşturduğumuz ki kendi zevklerimize de güveniyoruz, listede birbirinden güzel diziler bulacaksınız. Lakin bu yabancı dizileri izlerken konunun ve olay akışının içinde kaybolmayın. Ara ara üstte belirttiğimiz pratikleri yapmayı unutmayın.

10- Game Of Thrones

game-of-thrones

Kimilerine göre dünyanın gelmiş geçmiş en dizisi olan Game Of Thrones’i çok fazla anlatmaya gerek yok. Muhteşem bir prodüksiyon, muhteşem bir kas, muhteşem bir senaryo ve inanılmaz sahneler. Final sezonu ve final bölümüyle her ne kadar eleştiriler alsa da yayınlandığın dönem boyunca ortalığını salladığını söyleyebiliriz. Akıl almaz entrikaların döndüğü, gerektiğinde büyük savaşların verildiği ve taht uğruna kellelerin alındığı bu büyülü dünya İngilizce öğrenmek için dizi tavsiyesi isteyenlere sunabileceğimiz en iyi seçeneklerden bir tanesi.

9- The Walking Dead

the walking dead

Çocukluk hayallerimizden bir tanesi de şehrimizi zombilerin istila etmesi ve bizim onlarla savaşıp insanlığımızı korumamızdır. İşte bu hayali gerçek boyutlarına dönüştüren bir dizi The Walking Dead. Harika efektleri ve hikayesi ile izleyenleri daima hikayenin içerisinde tutan TWD hikayesi içinde öldürdüğü karakterler ile de adından sıkça söz ettirdi. Burada spoiler vermeyelim. Ve siz bu hüzne izleyerek şahitlik edin.

8- Friends

friends

Yabancı dizi severlerin gözdesi. Biraz da klasik bir yapım olan Friends yayınlandığı döneme olduğu kadar günümüze de damgasını vurmaya başardı çünkü halen iyi bir izleyici kitlesi var. Tamı tamına 236 bölümden oluşmasına rağmen IMDB puanının 8,9 olması da kalitesini ispatlıyor. Sürekli olarak standardın üzerinde bir komedi sunan Friends size önerebileceğimiz bir başka dizi.

7- Sherlock

sherlock

Sherlock deyince zaten akan sular duruyor öyle değil mi? Yıllarca kitaplarını okuyup gizemli olayları çözmeye çalışmıştık. Dizisi o kadar tat vermez, akıllarda kalıcı bir iz bırakamaz derken harika bir yapımla karşımıza geldi ve Sherlock Holmes’in akıl dünyasında kaybolup gittik. Aynı zamanda İngilizce baskılı kitaplarını da okumanızı öneriyoruz.

6- Breaking Bad

breaking bad

Yabancı dizi tarihinin kült olmuş dizilerinden biriside Breaking Bad olmalı. Walter White ve Jesse Pinkman karakterlerini eşsiz uyumu ile şaha kalkan dizi IMDB’den 9,5 puan alarak en çok beğenilen yapımlardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Öyle ki hayran kitlesinin isteği üzerine filmi de çekilmiş Netflix üzerinden yayınlanmıştır. Önce dizisini sonra filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.

5- Doctor Who

doctor who

Farklı farklı doktorlar ile birçok evreni ve paralel evreni ziyaret etmeye ne dersiniz? O zaman kemerlerinizi bağlayın ve Doctor Who’yu açın. Evrenler arasında yolculuk yapmaya artık hazırsınız.

4- The 100

the 100

Dünyanın kaderi yıllar yıllar sonra nasıl şekillenecek dersiniz? Eğer bu tarz düşünceler her zaman aklınızın bir köşesinde var ise The 100 evrenine girmenize tavsiye ediyoruz. Günümüzden yıllar sonra dünyadan ayrılan ve uzayda bir koloni kuran insanoğlunun dünyaya yeniden dönüş vakti geldiğinde koloniden 100 mahkum seçilir ve dünyaya gönderilir. Ve sizi içinde sürükleyecek olan macera bu şekilde başlar. Soluksuz izleyebileceğiniz harika bir bilim kurgu. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

3- Hannibal

hannibal

Gerçek bir suç ve katil hikayesi mi izlemek istiyorsunuz? Hannibal o zaman tam size göre. Mads Mikkelsen’in harika oyunculuğu ile taçlanan dizi Dr. Hannibal Lecter’in hikayesi üzerinden ilerliyor. Profesyonel ve arkasında hiçbir iz bırakmadan cinayet işleyen Dr. Hannibal’ın hikayesi kesinlikle izlemeye değer.

2- Bing Bang Theory

bing bang theory

Yabancı sitcom dizisi sevenler için yerli Avrupa Yakası tadında muhteşem bir komedi dizisi. İnce ve zeka dolu esprilerin havada uçuştuğu Bing Bang Theory’i İngilizce öğreneceklere dizi tavsiyesi olarak kesinlikle öneriyoruz.

1- Lost

lost

Çoğumuzun çocukluk hayalidir. Issız bir adaya düşmek ve burada türlü maceralar yaşamak. İşte bu hayallerinizi Lost bir evrene sığdırmayı başarıyor. Akıl almaz ters köşeler ve harika senaryosu ile dizi tarihini adını kalın harfler ile yazdıran Lost harika bir macera ve bilim kurgu dizisi. 118 bölümden oluşan dizi her bir bölümü ile sizi dizinin ve maceranın içinde tutuyor. Sonunda ise size adeta tüm izlediklerini tekrar ettirip ben ne izledim dedirttiriyor.

Sizler için listelediğimiz İngilizce öğrenmek için dizi önerileri bu şekilde. Tabi ki seçim size kalmış ancak izleme listenizin baş taraflarına bu listeden birkaç dizi ekleyebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu