wordpress

WordPress TranslatePress Çeviri Eklentisi Nasıl Kurulur?

Bu yazımızda WordPress çeviri eklentisi olan TranslatePress nasıl kurulur? konusuna değineceğiz.

Son zamanlarda çok dilli bir WordPress web sitesine sahip olmak hayati önem taşıyor çünkü farklı ülkelerden ulaşacak kitleleriniz olabiliyor. Bu nedenle,  WordPress sitenizi tarayıcıda kolayca çevirmek için TranslatePress tercih edebileceğiniz eklentilerden birisi olabilir.

TranslatePress eklentisi, sitenizin içeriği veya sayfayı aktif tarayıcı dili veya herhangi bir dile çevirmesine olanak tanır. Bununla birlikte, bu eklentiyi etkinleştirmek ve kullanmak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur.

TranslatePress’i WordPress’e kurmak ve içeriğinizi geniş kitleniz için okunabilir hale getirmek için ihtiyacınız olan her şey. Bu yazımızda, bir çeviri eklentisinin nasıl kullanılacağını ve sizin için mevcut ücretsiz sürümlerin neler olduğunu göstereceğiz.

Harika bir şey öğrenmek için heyecanlı mısınız? Dalış yapalım!

TranslatePress Nasıl Kurulur?

translatepress nasıl kullanılır

Tıpkı diğer eklentiler gibi bunu da WordPress kontrol panelinizden yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için verilen adımları izleyin:

  • WordPress Kontrol Panelinizi açın, ardından eklenti ekleme seçeneğine ulaşın ve ardından yeni ekle düğmesine tıklayın.
  • Şimdi TranslatePress eklentisini arayın ve yükleyin.
  • Kurulum tamamlandığında, hızlı bir şekilde etkinleştirin.

Bu eklentiyi aktifleştirdikten sonra karşınıza biri ‘Siteyi Çevir’ ve ikincisi ‘TranslatePress’ olmak üzere iki menü göreceksiniz.

TranslatePress’in Yapılandırması

Bazen bazı değişiklikler yapmak önemlidir, bu nedenle her şeyi yapılandırdığınızdan emin olun. Bunu yapmak için ayarlara ve ardından Yönetici sayfasına gidin ve burada aşağıdaki gibi üç sekme göreceksiniz:

  • Genel- Bu, çevirmek istediğiniz dili ayarlayabileceğiniz temel ayarları gösterir.
  • Translate Site- Sizi otomatik çeviri kısmına götürür.
  • Eklentiler- ek seçenekler içerir ve dili kodlamak için Get parametrelerine sahip olması gerekenler dışında hepsinin profesyonel planları vardır.

Sitenin varsayılan dili zaten ayarlanmıştır, yani WordPress’i yüklemek için kullanılan WordPress yönetici arayüzü. Varsayılan dilinizi varsayılan dil aracından başkalarıyla değiştirmek istiyorsanız.

Ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız, çeviri için iki dil ekleme şansınız olur. Örneğin- İngilizce varsayılan diliniz ve ikincisi İspanyolca. Veya sitenizi çok dilli yapmak istiyorsanız pro sürümünü satın almanız gerekir.

Üstelik dilinizi kendi adınıza ayarlama seçeneğiniz de var. Örneğin, İspanyolca eklemek istiyorsanız ‘Espanol’ olarak ayarlayabilirsiniz.

Böylece kullanıcılar arama yaptıklarında İspanyolca’yı Espanol olarak bulacaklar. Tıpkı bir switcher gibi. Hintçe’yi farklı bir ad olarak bile ekleyebilirsiniz.

Translate Site

Translate site, sayfaları seçtiğiniz ikinci dile hızla çevirir. Bunu açmak için Siteyi çevir seçeneğine ve ardından üst sayfayı kullanarak ayarlara tıklayın.

wordpress çoklu dil eklentisi

Bu tıpkı bir özelleştirme aracı gibi, bu yüzden bu oldukça havalı olabilir. Ne zaman değişiklik yaparsanız gerçek zamanlı ekranda görünecektir.

Burada ayrıca dil değiştirici araç çubuğunun sayfanın altında göründüğünü fark edeceksiniz. Burada sitelerin sürümleri (diller) arasında kolayca geçiş yapacaksınız.

Ayrıca siteler arasında kolayca geçiş yapmak için kısa kodlar sağlar. Ayrıca, sitenizin başlığında bir dil değiştirici göstermesine yardımcı olur.

Sayfayı Çevir

TranslatePress’i kurarak siteniz birden çok dili saniyeler içinde kolayca çevirir. Harika bir eklentidir ve onu bir açılır liste gibi dize olarak bulur. Tek yapmanız gereken içeriği okumak istediğiniz dilde dizeyi seçmek.

Bir örnek ele alalım – “sadece başka bir web sitesi” dizesini seçtiniz. Belirli bir sayfa veya blog için değil, WordPress ayarları için göründüğünü unutmayın.

Bir dize yardımıyla içeriği kolayca sayfaya dönüştürebilirsiniz. Dizeyi seçtiğinizde, çeviri kutusunda otomatik olarak görünür.

Dilinizi seçin ve ardından çeviriyi kaydet kutusuna tıklayarak kaydedin. Seçtiğiniz dizelerin çevrildiğinden, ancak seçilmemiş dizelerin varsayılan dilde görünmeye devam ettiğinden emin olun. Böylece, İspanyolca’ya her bastığınızda sayfalar otomatik olarak çevrilecektir.

Bununla birlikte, sayfaları çevirmenin başka bir kolay yolu da sitenizin sağ tarafındaki ön ucu kullanmaktır. Tek yapmanız gereken fareyi o sayfanın üzerine getirmek ve ardından kurşun kalem simgesine tıklamak. Dil tercüme kutusu belirir, dili seçin ve içeriği döndürün.

Çeviri Bloğu Seçeneği

Çeviri bloğu, web sitesi performansının yanı sıra UX’i iyileştirmek için başka bir araçtır. Kalem aracının yardımıyla içerik blok blok çevrilecektir. Bu, paragrafı bir dizede çevirmeye yardımcı olur.

wordpress çeviri eklentisi

Muhtemelen, şimdi blok birden fazla öğe içeriyorsa ne düşünüyorsunuz? Veya daha fazla bağlantı? Her bloğu tek tek çevirmeniz mi gerekiyor? Kesinlikle hayır! Tüm sorunları çözmek için sadece mükemmel bir çözüm, yani Translate blokları eklemek.

Bloğunuzda ara bağlantılar, giden bağlantılar, yeşil oklar gibi birden çok HTML öğesi varsa, kalemin hemen yanında. Bu kalem aracı birkaç dakika sürer ve tüm HTML etiketlerini bir araya getirdiği için dizeyi mükemmel şekilde çevirir.

Blok çeviri, her bir öğeyi tek tek incelemek istiyorsanız ekleyebileceğiniz ek bir özelliktir.

Aktif Dizeleri Çevir

TranslatePress kurulumu ile elde edeceğiniz bir diğer avantaj da Aktif dizileri kolayca çevirebilmenizdir. WordPress, bir ve daha fazla değişken içeren tüm dizeyi çevirmek için Gettext’i kullanır.

Genel olarak, WordPress ekibi, daha fazla içerik eklemek ve dinamik dizeleri çevirmek için GETTEXT’i kullanır. Bu, bir kullanıcı dinamik dizeleri istediğinde doğrudan açılır.

Güçlendirilmiş dize ‘%s’ ve değeri dinamik dizede yapılan isteğe göre hesaplanır. TranlatePress eklentisi, sayfanın içinde görünen Gettext dizelerinin görüntülenmesine de yardımcı olur. Açılır listeden dize seçebilirsiniz, Gettext dizelerinin hemen altında görünebilir.

Unutmayın, Gettext dizeleri statik dizelerden farklı dosyalara kaydedilir. Çevrilmiş sürüm sayfalarda otomatik olarak görünür ve tekrar tekrar çevirmeniz gerekmez.

Google Çeviri Hakkında

Google çeviri, içeriği otomatik olarak çevirmeye yardımcı olabilecek başka bir en iyi seçenektir. Bunu kullanmanız gerekiyorsa, TranslatePress’i etkinleştirmek ve yüklemek için API anahtarını oluşturmalısınız. Ardından Çeviri ayarlarına gidin ve bu özelliği etkinleştirin.

wordpress translatepress ayarları

Lütfen burada, Google Translate’in daha önce çevrilmemiş içeriği not edin. TranslatePress’i Google ve API anahtarı ile nasıl kuracağınız hakkında internette ayrıntılı bilgi edineceksiniz. Bu aracı kullanmak için ücretli bir Google bulut hesabınız olduğundan emin olun.

Sonuç

TranslatePress eklentisi yardımıyla sayfayı ve içeriği kolayca farklı dillere çevirebilirsiniz. Ne kadar çok diliniz varsa, trafiği ve dönüşüm oranını o kadar artırırsınız.

Bu eklenti yalnızca sayfalar için değil, temaları, eklentileri ve Komut Dosyalarını çevirmek için de harika çalışıyor. Yinede, gereken bazı iyileştirmeler var. Genel olarak, ihtiyacınız olan ve kesinlikle denediğiniz en iyisidir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu