wordpress

7 En iyi WordPress Eklentileri 2022

WordPress’in nasıl popüler olduğunu anlamak pek de zor olmasa gerek. Hızlı kurulum, kolay ayarlama, ücretsiz tema seçenekleri, basit SEO araçları kadar eklentileri de popüler olmasında etkilidir. Acemi kullanıcı bile olsanız WordPress’in pek çok eklentisini hiç zorlanmadan kullanabilirsiniz. Ne var ki eklenti sayısı ve seçeneği çok olduğu için en iyi wordpress eklentilerini seçmek ve listelemek biraz zor gibi görünse de, bu yazımızda her wordpress site sahibinin kullanabileceği en iyi – en kullanışlı – en yararlı 7 eklentisini paylaşıyoruz. WordPress e-dergi eklentisi, WPMAVI eklentiler, blog eklentileri, WordPress anasayfa eklentileri, WordPress Türkçe eklentiler de kapsam altında tutularak hazırlanmıştır.

1. WooCommerce E-Ticaret Eklentisi

woocommerce e ticaret eklentisi

Satmak istediğiniz tüm materyalleri ya da hizmet ağlarını WooCommerce e-ticaret eklentisini kurarak satabilirsiniz. Kurulumu, ayarlaması ve kullanması oldukça basit olan bu eklentiyi kullanarak binlerce lira para harcamaya gerek kalmadan elektronik ticarete atılabilirsiniz.

WooCommerce Genel Özellikleri

 • Pek çok eklenti, modül ve uzantılarla entegre bir şekilde çalışabilir.
 • Kurulumu ve ayarları oldukça basittir.
 • Birden fazla ödeme sistemi kullanılabilir.
 • Geliştirilmeye müsait bir arayüze sahiptir.

Kimler için İdealdir?

 • WordPress sitelerini kullanarak ürün – hizmet satışı yapmak isteyen kullanıcılar için idealdir.

2. Yoast SEO Eklentisi

yoast seo eklentisi

WordPress’in pek çok SEO eklentisi vardır. Ancak Yoast SEO, bilgi ve deneyim açısından tüm kullanıcı adaylarına hitap etmekle kalmaz. Aynı zamanda arama motoru optimizasyonuyla bütünleştirilmiş içerik yayınlayabilmenizde en iyi SEO eklentisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yoast SEO o kadar kullanışlıdır ki yayınlamak istediğiniz yazının okunulabilirliğini dahi test eder. Üstelik trafik lambaları gibi sizi yönlendirici özelliklere sahiptir. Örneğin her açıdan tamam olan içeriklerde yeşil ışık görüntüleyerek SEO odaklı – başarılı bir içerik yayınladığınızı göstererek sizi yönlendirir. SEO puanlama sistemiyle de entegreli olan Yoast SEO ile yayınladığınız içeriklerin arama motoru optimizasyonu açısından kaç puan aldığınızı da anlık olarak görebilirsiniz. En iyi ücretsiz WordPress eklentileri arasında yer almakla birlikte tam sürüm seçeneklerine geçmek için en az 6 Dolar ödemeniz gereklidir.

Yoast SEO Genel Özellikleri

 • SEO zayıflıklarını bulma ve düzenlemede size yol gösterir.
 • Gerekli düzenlemeleri yaptığınızda analizleri anlık olarak günceller.
 • XML oluşturabilir.

Kimler için İdealdir?

 • İçeriklerini arama motoru optimizasyonuyla entegre hale getirebilmede zorlanan tüm site sahipleri ve makale yazarları.

3. W3 Total Cache Site Hızı Arttırma Eklentisi

w3 total cache site hızı arttırma

Akıllı telefonlarla internete giriş sayısı ve yoğunluğu her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla yavaş web sitesi olarak tanımlanmak, kullanıcı kaybetmek istemiyorsanız site hızınızı arttırmanız gerekmektedir. W3 Total Cache eklentisini kullanarak sitenizin ön bellekleme gereksinimlerinizi karşılayabileceksiniz. Eklenti sayesinde sitenize giren kullanıcıların bilgisayarına ve mobil cihazlarına ön bellek sürümleri kayıt edilmektedir. Bu şekilde olunca da bir sonraki ziyaretlerinde hem site açılışı çok hızlı olmakta hem de alt sayfalara geçiş saliselere indirgenmektedir.

W3 Totacl Cache Genel Özellikleri

 • Pek çok hosting şirketlerinin hizmete sunduğu hosting türlerini de sunucularını da desteği altına almıştır. Bu nedenle hostinglerde mükemmel bir uyum halinde görev alır.
 • WordPress tabanlı sitelerinizin pek çok elementlerini ön belleği altına alarak daha hızlı – daha verimli çalışma olanağı sunar.

Kimler için İdealdir?

 • Web sitesi türü ne olursa olsun, web sitelerini hızlandırmayı arzulayan tüm kullanıcılar için ideal bir seçimdir. Özellikle e-ticaret ile uğraşan ya da günlük yayınlanan içerik sayısı fazla olan kullanıcılar tarafından kesinlikle kullanılmasını öneririz.

4. Jetpack Çoklu Hizmet Eklentisi

jetpach çoklu hizmet eklentisi

Jetpack en iyi ücretsiz wordpress eklentileri arasında yer alsa da bir eklentiden daha fazlasıdır ve Premium seçeneği ile yükseltilebilir ücretli bir wordpress eklentisidir. Yapısında birden fazla modül bulunmaktadır. Bu modüllerden bazıları etkin kalabilir ya da etkisizleştirilebilir. Hem daha fazla trafik hem de etkin bir SEO için birden fazla alt seçenekle hizmet sunar. Pek çok özelliği ücretsiz olarak hizmete sunulmuş olsa da alternatif işlevsellik için küçük ücretler ödeyerek Premium hesaba geçmeniz önerilir.

Jetpack Genel Özellikler ve Avantajları

 • Sitenizin her kapsamda analizini çıkarmada ve istatistiklerini göstermede etkilidir. Analiz ve istatistiklerle nereyi düzeltmeniz – düzenlemeniz gerektiğini çok kolay keşfedersiniz.
 • Sitenizin güvenliğinde etkilidir. Hem sizi hem kullanıcılarınızı korumakla mükelleftir.
 • Sitenizin yükleme ve indirilme verilerini – sürelerini anlık olarak takip ederek verilerini gösterir.
 • Gelişmiş yorum, iletişim hizmetini barındırır.
 • Ziyaretçilerinizin sosyal medya hesaplarında paylaşımlarını kolaylaştırır.

Kimler için İdealdir?

 • Site türü ne olursa olsun tüm WordPress site sahiplerine önerilir. Birden fazla özelliği bir arada sunması da ek bir avantajdır.

5. Keyy Two Factor Authentication Güvenlik Eklentisi

keyy two factor authenciation güvenlik eklentisi

WordPress güvenlik eklentilerinden biridir. Sitenizin güvenliğinden endişe ediyorsanız, editör giriş sayfalarınızın güvenliğinden kaygılanıyorsanız bu eklenti tam size göre. Özellikle mobil kullanım sırasında parmak izi okuyarak giriş imkanı sunan eklentiyle dilerseniz pin oluşturarak giriş kapısı açabilirsiniz. Eklentinin Premium hesap yükseltme seçeneği olsa da ücretsiz sürümü pek çok kullanıcı için yeterli seviyededir.

Keyy Two Factor Authentication Genel Özellikleri ve Avantajları

 • Şifre girmeye gerek kalmaz.
 • Akıllı cihazlarda dijital anahtar meydana getirir.
 • Sitenizi yetkisi olmayan kişilere karşı giriş etkileriyle mücadelesinde etkilidir.
 • WordPress tabanlı tüm sitelere tek tıkla girmenize olanak tanıt.

Kimler için İdealdir?

Her türlü güvenlik endişesi olan site sahipleri için ideal bir tercihtir.

broken link checker eklentisi

Kırık linklerinizi kontrol etmek ve düzeltmek için gerekli bir eklentidir. Blog eklentileri arasında tercih edilmesi gereken temel eklentilerden biridir. Bilindiği üzere bir sitede çok fazla kırık link bulunursa arama motorları tarafından hoş görülmeyen bir site tanımı taşırsınız. Bu eklenti ile kırık linkleri tespit etme ve düzenleme işlerinizi tek celsede gerçekleştirebilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez derhal görevine başlar ve kırık linkleri tespit ederek admin panelinize yansıtır.

 • Çalışmayan – kırık url adreslerini saptar, panelinize gönderir.
 • Problemleri hem admin panelinize hem de mail adresinize yollar.
 • Arama motorlarının kırık linkleri takipte kalmasına engel olur.

Kimler için İdealdir?

 • Sitelerini optimize etmek, hatalarını bulmak ve gidermeyi amaçlayan tüm site sahiplerine önerilir. Bu eklenti arama motoru optimizasyonu için de gereklidir.

7. Google Analytics Dashboard For WP

google analytics dashboard for wp

Acemi kullanıcılar için pek kullanışlı görünmeyebilir lakin acemi bile olsanız bu eklentinin nimetlerinden faydalanmanız gerekir. Rekabetçi internet ortamında rakiplerinizden öne çıkmak için tüm istatistiklere ihtiyacınız vardır. İstatistikleri incelemeli ve eyleme geçmek için yollarınızı bulmalısınız. WordPress siteler için Google Analistik kontrol paneli imkanı sunan bu eklentiyle sitenizin tüm verilerini, ziyaretçilerinizin verilerini, sitenize hangi anahtar kelimelerle gelindiğini, en çok ziyaret alan konularınızı gibi pek çok istatistik verisini öğrenebilirsiniz.

GADWP Genel Özellikleri ve Avantajları

 • Anlık veriler, raporlar, istatistikler sunar.
 • Tamamı olmasa da pek çok Google Analistik raporlarına erişim imkanı tanır.
 • Site performansınızı, ziyaretçi performanslarınızı vb anlık olarak görmenize yardımcı olur.

Kimler için İdealdir?

Eş zamanlı olarak site performanslarını görmek isteyen tüm site sahipleri için harika bir seçimdir. Ayrıca kendisini geliştirmek isteyen acemi WordPress kullanıcıları tarafından da tercih edilmelidir.

SONUÇ

Blog eklentileri kullanılması zorunludur. Ancak sitenizin yapı, tür ve hizmette kaldığı sektör baz alınarak uygun eklentileri kullanmalısınız. Her eklentiyi yüklememeli – aktif etmemelisiniz. WordPress Türkçe eklentiler kadar Türkçe dil seçeneği olmayan eklentileri de kullanmaya çabalamalısınız. Bu yazımızda anlatılan en popüler eklentileri yükleyerek işe başlayabilirsiniz. Güncel bilgilendirmeler için sitemizi takipte kalınız. Bol hitli günler dileriz..

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu