Sağlık

Ayak Mantarı Nedir? Nasıl Oluşur? Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Günlük hayatta sıkça başımıza gelebilecek sağlık sorunlardan bir tanesi ayak mantarı oluşumudur. Ayak mantarına ne iyi gelir konusunda birçok tedavi yöntemi ve doğal geçiştiriciler tavsiye edilmektedir. Günlük hayatımızda bazen bizi yavaşlatabilecek hatta tadınızı kaçıracak bir problem haline dönüşen ayak mantarı nedir? Nasıl oluşur? Ayak mantarına ne iyi gelir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı bakteriyel bir hastalıktır. Başlıca kendini gösterme şekli ayaklarda kaşıntı ve kırmızı döküntüler oluşturması olan bu rahatsızlığı yaşayanların ayak bölgesinde kızarıklık, kaşınma, yanma, soyulma gibi durumlar görülür. Ayak mantarı konusunda dikkatli olunmalı ve eğer bu duruma yakalanılmışsa hemen doktor desteği alınmalıdır çünkü ayak mantarı bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Çoğunlukla genç ve erişkin erkek bireylerde meydana gelen bu rahatsızlık kadınlarda ve 12 yaşının altındaki çocuklarda da sıkça görülmektedir.

Ayak Mantarı Neden Oluşur?

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarına ne iyi gelir sorusundan önce ayak mantarının neden oluştuğunu bilmek ve önceden önlem almakta fayda görüyoruz. Ayak mantarının oluşmasını tetikleyen birçok unsur vardır. En geneline baktığımızda ise ayak bakımımıza dikkat etmememiz sonucu ortaya çıkması vardır. Gün içinde koşturmaca halindeyken ayakkabının içinde sürekli duran ve hava almayan ayaklarımızın bakımına özen göstermeliyiz.

Ayak mantarını tetikleyen başlıca etmenler ise şöyle sıralanabilir;

 • Sıkı, dar ve hava almayan ayakkabılar giymek.
 • Kuaför salonlarında birçok kişinin üzerinde kullanılan pedikür araçlarının kullanılması. Unutmayın ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır ve dezenfekte edilmeyen pedikür aletlerini kullanmanız bu hastalığın size bulaşmasına neden olabilir.
 • Bağışıklık seviyesinin standardın altında olması da hastalığın bulaşmasına kolaylık sağlayacaktır.
 • Nemli ve sıcak ortamlar bakterilerin en çok sevdiği ortamlar olduğu için böyle ortamlarda mümkün mertebe bulunmamaya dikkat edilmelidir.
 • Duştan sonra ayakların ıslak kalması da ayakta bakterilerin üremesine ve onunla birlikte ayak mantarının oluşmasına sebep olabilir.

Ayak Mantarı Önlenebilir Mi?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak mantarına yakalanmadan önce altta yazılan konularda dikkatli olursanız olasılığı minimuma indirmiş olacaksınız ve çaresiz bir şekilde ayak mantarına ne iyi gelir diye aratmak zorunda kalmayacaksınız.  İşte ayak mantarının oluşmasını baştan engelleyebilecek yöntemler;

 • Pamuk veya yün çorap giymek ayak mantarının oluşma olasılığını azaltacaktır.
 • Ayakkabı alırken tırnaklara baskı yapmayan ayağınızı sıkmayan bir modelini almaya özen gösterin.
 • Size ait olmayan çorap, terlik, ayakkabı gibi eşyaları kullanmamaya dikkat edin.
 • Kişisel bakım eşyalarınızı başka birilerinin kullanmamasına azami dikkat gösterin ve sizde aynı şekilde başka birisinin kişisel bakımında kullandığı tırnak makası veya pedikür malzemesi gibi ürünleri kullanmayın.
 • Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterin çünkü gün boyu ayağınızda kalan bir ayakkabı bakterilerin oluşumuna zaten müsait hale gelecektir. Birkaç çift ayakkabıyı farklı günlerde giymek mümkünse tercihiniz olsun.

Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarının oluşumu ayağınızda farklı belirtiler gösterecektir. Ayak mantarı ayağınızın her hangi bir bölgesinde oluşabilir ancak sıklıkla parmakların arasında ve parmaklarda oluştuğu gözlemlenmiştir. Başlıca belirtilerini ise şöyle sıralamak mümkün;

 • Ayakta kaşıntı
 • Kırıklı, pullaşmış cilt
 • Ayakta su toplanması ile oluşan yaralar
 • Yanma
 • Kırmızı renkte döküntüler
 • Nahoş koku oluşması

Ayak mantarına ne iyi gelir diye sormadan önce hastalığınızın teşhisini tam koydurmanız oldukça önemli. Hastalığın başlıca belirtileri arasında bunlar gözlemlenirken herhangi birisini yaşamanız durumunda erken teşhis amacıyla hemen doktorunuzdan destek almanız önemli. Deri bütünsel bir parça olduğu için ayak mantarının büyümesi farklı cilt sorunlarına da yol açabilir.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak mantarına ne iyi gelir sorusundan önce rahatsızlığının tanısının konulması önem arz ediyor. Yukarıdaki belirtileri yaşamanız halinde ilk olarak hekiminize başvurun ve fiziki muayeneden geçin. Hastalığın teşhisi konulduğuna tedavisi krem ile yapılabilir. Ayak mantarına ne iyi gelirin tabi ki birinci cevabı her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis. Eğer erken bir tanı konulamaz ise ağız yoluyla alınan mantar ilaçları ve tırnak cilası kullanmanız gerekebilir. Ayak mantarının tedavisinde önemli olan bir diğer hususta ilaçların düzen içinde kullanılmasıdır. Mantar oluşumuna sebep veren bakteriler çok hızlı türediği için tedavi uygulamanızı aksatmamanız gerekmektedir.

Ayak mantarına ne iyi gelir sorusunun doğal tedavi olarak karşılığı da vardır. Ayak mantarına iyi gelen bitkiler şöyle;

Aynı sefa otunu kaynatılıp ılık bir biçimde kaba dökülür. Mantar oluşumu olan ayak suyun içinde 10-15 dakika kadar ovalanır ve sonrasında iyice kurulanır. Bu işlemi en az 15 gün boyunca tekrarlamanız gerekli.

Aloevera yağı da ayak mantarının tedavi edilmesinde kullanılır. Günde iki veya bir defa ayaklara pamuk ile sürmeniz hastalığın tedavisinde etkili olacaktır.

Panoda bitkisi kaynatılır ve günde iki defa olmak suretiyle ayaklar bu suyla yıkanabilir. Ayrıca Panoda bitkisini çay şeklinde tüketmekte mantara iyi gelen bir şifadır.

Tabi ki ayak mantarına ne iyi gelir sorusunun cevabını şifalı bitkilerle sınırlı tutmayın. Bu bitkiler ve önlemler sadece doğal tedavi sürecini işletir. Eğer ayak mantarı belirtilerine sahipseniz ilk olarak doktorunuza başvurun. Erken teşhis ayak mantarı içinde kritik önem taşımaktadır.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu