Spor

Masa Tenisi Nedir? Kuralları Nelerdir? Terimleri Nedir?

Günümüzde popülerliğini hızla arttıran spor dallarından bir tanesi de masa tenisidir. Profesyonel veya amatörce birçok kişi tarafından oynanan veya oynanmaya çalışılan bir spor halini almıştır. Masa tenisinin tarihçesine bakıldığında 1880’li yıllara kadar inmek mümkün iken ülkemize 1920’li yıllarda geldiği tahmin edilmektedir. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu ise 1926 yılında kurulup faaliyetlerine başlamıştır. Bu yazımızda sizlere tempolu ve bir o kadar da eğlenceli bir spor dalı olan masa tenisini anlatacağız. Masa tenisi nedir? Masa tenisi kuralları nelerdir? Masa tenisi terimleri nelerdir sorularının cevaplarını arayacağız.

masa-tenisi-nedir-kurallari-nelerdir2

Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisi yaygın şekilde oynanan ve günümüzde sporcu sayısını bir hayli arttıran spor dalıdır. Masa tenisi 19. Yüzyılın sonu ve 20. Yüzyılın başlarına doğru İngiltere topraklarında gelişmiştir. 1926 yılında kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu’na günümüzde üye olan sporcu sayısının yaklaşık olarak 1 milyon olduğunu söylemek mümkündür. Masa tenisi, düz ve sert bir yapıya sahip uzunluğu 274 cm genişliği ise 152 cm olan bir masada oynanır. Masanın yerden yüksekliği 76 cm olarak belirlenmiştir ve genellikle masa zemini yeşil veya mavi renklerden oluşmaktadır. Masanın uzun kenarlarını ortalayacak şekilde gerilen ağ 15 cm yüksekliğindedir ve masanın genişliğini bir takım aşmaktadır. Masa tenisi ağırlığı 2,5 gram, çapı 38 mm olan içi boş plastik bir topla oynanır. Oyuncuların elinde tahtadan yapılmış ve üzeri plastik veya kauçuk kaplı raketler bulunur.

masa-tenisi-nedir-kurallari-nelerdir3

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisinin kuralları birçok noktada normal tenis ile eşleşmekle birlikte farklı noktaları da vardır. İşte madde madde masa tenisi kuralları;

 • Masa tenisi kurallarına göre 2 kişi ile oynanan masa tenisi oyunu 3 veya 5 set sürer. 4 kişi ile oynanan masa tenisi oyunu ise 7 setten oluşmaktadır. Setlerin bitiş sayısı genellikle 11 veya 21 olarak belirlenmiştir.
 • Oyun masasına temas kesinlikle yasaktır. Bu kuralı voleyboldaki file teması ile benzetmek de mümkün.
 • Oyunun başlangıcı servis atışıyla olur. İlk servisi kimin atacağı genellikle kura veya tek sayılık maç öncesi oyunlar ile belirlenir.
 • Oyunun kaç set süreceği ve setlerin kaç sayıda biteceği oyun öncesinde belirlenmelidir.
 • Topa arka arkaya vuruş kesinlikle yapılamaz. Bu kuralda voleybolun bir benzeri olarak karşımıza çıkıyor.
 • Masa tenisi kurallarına göre her sayıdan sonra oyun servis atışı ile start alır. Servis atışı 5 sayıda bir karşı tarafa geçer.
 • Oyun 3 set ile sınırlı ise 2 seti alan, 5 set ile sınırlı ise 3 seti alan, 7 set ile sınırlı ise 4 seti alan oyucu veya oyuncu çifti oyunu kazanmış sayılır.
 • Kullanılan servis atışı masa tenisi kurallarına uygun atılmazsa ve topun rakibin alanına dokunması sağlanamazsa sayı rakibe yazılır. Top fileye temas ederse servis atışı tekrarlanır. Top ikinci servis atışında yine fileye temas ederse bu kez sayı yine rakibe geçer.
 • Sette oyundan önce belirlenen sınıra göre, 11 sayı veya 21 sayıya ulaşan seti kazanmış sayılır. 10-10 veya 20-20 gibi bir skor durumu oluştuğunda servis artık her sayıda bir rakibe geçer. Voleybol mantığı ile uyuşturmaya devam edersek burada da aynı benzerlik var ve iki sayılık seri yakalayan seti kazanır.
 • Sonlanan her setin sonunda oyuncular yerlerini değişir.
 • Masa tenisi kurallarına göre servis atışı önce servisi kullanan oyuncunun alanına bir kez temas etmeli sonrasında fileye temas etmeden rakibin alanına en az bir defa temas etmelidir. Servis karşılanırsa artık top artık muhakkak rakibin oyun alanına temas etmelidir.

masa-tenisi-nedir-kurallari-nelerdir4

Masa Tenisi Terimleri Nelerdir?

Masa teriminde de futboldaki gol gibi, basketboldaki basket gibi birçok terim vardır. Ön planda olan ve daha fazla karşınıza çıkanlar ise aşağıdakilerdir.

Let: Servis atışı sırasında eğer top fileye dokunursa veya başka nedenler ile oynanacak olan sayının yeniden oynanması, tekrarlanmasıdır.

Rally: Topun iki oyuncu arasında, oyunda kaldığı süredir.

Point: Futboldaki gol, basketboldaki sayı gibi oyun sonucunun skora etkisine de point denir.

Spin: Topun karşılanarak dönmesine spin denir.

Backhand: Raketin dış tarafı kullanılarak yapılan vuruşlara denir.

Forehand: Raketin iç kısmı kullanılarak yapılan vuruşlara forehand denir.

Umpire: Oyunun hakemi de denebilir, oyunu yönetir ve sayıları sayar.

Dünya Masa Tenisi Oyuncu Sıralaması

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu’nun sitesine göre dünyada masa tenisi oyuncuları arasında en başarılı 10 sporcu aşağıdaki gibi.

Poz.      Oyuncu               Ülke       Puan

          XU Xin                 CHN       15980

2             FAN Zhendong  CHN       15200

3             MA Long              CHN       14955

4             LIN Gaoyuan      CHN       14885

5             H. Tomokazu     JPN        13465

6             C. Hugo               BRA        12790

7             BOLL Timo           GER       12445

8             LIANG Jingkun   CHN       12190

 9            FALCK Mattias   SWE       12140

10           LIN Yun-Ju          TPE        11055

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu