Oyun

Sudoku Nasıl Oynanır? Sudoku Teknikleri Nelerdir?

Çoğumuz sudoku nasıl oynanır öğrenmek isteriz. Toplumumuzda da şöyle bir algı oluştu diyebiliriz. Zeki insanlar bu oyunu oynar, sudoku çözer. Aslında çokta yanlış sayılmaz çünkü gerçekten sudoku çözerken birden çok senaryoyu aynı anda düşünmeniz ve uygulamaya koymanız gerekiyor. Bu şekilde biraz da analitik zekanızı yukarıya çekiyor desek yanılmayız her halde.

Kağıt üzerinde oynanan en zevkli ve bununla birlikte en zor oyunlarından bir tanesi olan sudoku çoğu zaman gazetelerin bulmaca kupürlerinde çıkar karşımıza öyle değil m? Hani şu genelde sol altta bulunan. Pek çoğumuzun ilgilenmediği. Kendimize pek güvenimiz olmadığını özeleştirisini de getirmek istiyorum burada. Bu yazımızda öğreneceklerinizden sonra böyle bir sıkıntınız kalmayacak aksine bulmaca sayfalarında ilk bu oyunu arayacaksınız. İşte sudoku nedir, sudoku nasıl oynanır, sudoku nasıl çözülür gibi sıkça sorulan soruların cevapları.

sudoku oyun kuralları

Sudoku Nedir?

Sudokunun ana vatanı aslında çoğumuzun tahmin ettiği gibi Japonya. Çok derin bir kültüre sahip ancak yazımızı bağlamından koparmamak için o kadar derine inmek istemiyorum. Japonca da geldiği anlam ise “Sayılar tek olmalı” aslında bu anlam oyunun merkezini oluşturuyor da diyebiliriz. Üst satırlarda analitik zeka, birden çok senaryoyu düşünüp doğru olanı uygulayabilme, hızlı ve aktif düşünme gibi yetenekleri geliştirdiği için Uzak Doğu ülkelerinde okuyan çocuklara da sıkça oynatılır veya oynaması için teşvik edilir.

Sudoku Faydaları Nelerdir?

Birçok üniversite ve araştırma merkezi halen bu soru üzerine araştırmalar yapmaktadır. Sudoku faydaları nelerdir? Gerçekten bir ikilemde kaldığımızı söyleyebiliriz çünkü kimi uzmanlara göre de basit bir oyundan öte bir şey değil. Tabi biz çoğunluğun olduğu tarafa kulak kabartalım bakalım sudoku faydalı mıdır? Nelere faydası vardır.

  • Beynimiz kıvrımlı bir yapıya sahiptir ve bu kıvrımlar işleyişe göre gelişir. Sudoku oynayarak bu kıvrımların gelişmesine ve daha fazla kullanılmasına olanak sağlıyorsunuz.
  • Bu oyun aynı zamanda bir hafıza oyunu. Hücrelere gelebilecek sayıları zihninizde tutmanız ve aynı anda birkaç farklı senaryoyu hafızanızda diri tutmanız gerekiyor. Bu sebeple hafızanızı da geliştiriyor.
  • Yine bir üstteki madde ile alakalı. Farklı senaryolar demek farklı açılar demek. Sudoku oynarken kazanacağınız bir diğer özellikte farklı açılardan olayları değerlendirmek olacak. Bu da hızlı bir düşünce yapısının temellerini atıyor.
  • Hafıza ile oyunun arasında bir bağ olduğu kadar sabırla da var aslında. Sabır testisi desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız her halde. Oyun içinde hatalarınız olabilir ve bu sizi birkaç hamle geriye götürebilir. Belki başladığınız yere bile geri dönebilirsiniz. İşte burada mesele ne kadar sabırla çözümü denediğiniz olacak.

Şimdiye kadar uzmanların ortaya attığı faydalar arasında bunları gösterebiliriz. Daha binlerce faydası olabilir. Bunu oynarken daha iyi hissedeceğinize eminim.

Sudoku Oyun Kuralları

Aslında bu bir iskambil oyunu yani pişti, batak gibi bir oyun olmadığı için öyle incikli boncuklu ezberlenmesi zor kuralları yok. Tek okumada konuyu kavrayacağınız gerçeğini size şimdiden söyleyebilirim. Bu kurallar 3 doğrultuda şöyle özetlenebilir. 1’den 9’a kadar olan tek basamaklı sayıları; her sütun, her satır ve her karede tekrar etmeyecek şekilde yerleştirmelisiniz. Oyunun tek kuralı bu. Denedikçe pratik yaptıkça hem kuralı benimseyecek hem de artık sudoku kısayolları nedir araştırmaya başlayacaksınız. Beyniniz istemsizce hızlı düşünmeye başlayacak ve her seferinde biraz daha geliştiğinizi hissedeceksiniz.

Sudoku Kaç Kişi İle Oynanır?

Madem olayın en ince detayına kadar giriyoruz bugün bunu da belirtmeden geçmeyelim. Sudoku tek kişilik bir oyundur. Yani arkadaşlarınızla bir araya gelip yapabileceğiniz aktivitelerin biraz uzağındadır diyebiliriz. Siz ve sudoku çizelgenizden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok açıkçası. Ama belki dört kafadar bir araya gelmişsinizdir ve oynayacak bir oyun bulmakta zorlanıyorsunuzdur. İşte size harika bir oyun önerisi… Batak nasıl oynanır? Okuyun ve arkadaşlarınızla mükemmel bir vakit geçirmenin tadını yaşayın.

sudoku nasıl çözülür

Sudoku Nasıl Oynanır?

Sudoku nasıl oynanır dendiğinde aslında herkeste bir ürperme beliriyor. O kadar sayı o kadar sütun ve satır! Nasıl yerleştireceğim diyenleri duyabiliyorum. Hele birde tek bir hatalı hamlenin oyunu başa döndürebileceği gerçeği yok mu? Tabi sudoku nasıl çözüşür öğrendiğiniz zaman bu sıkıntılarınız yavaş yavaş azalacak.

Biz bu yazımızda Sudoku nasıl oynanır 3×3 üzerinden anlatmaya çalıştık. Oyun 9 hücreden oluşan 9 karenin birleştirilmiş olduğu bir zeminde oynanıyor. Oyunun zorluluğa göre bu kareciklerin bazılarında sayılar olacak ve siz diğer rakamları sudoku oyun kuralları esasında doldurmaya çalışacaksınız. Nasıl mı? Mesela her bir sütunda, yani yukarıdan aşağı her sayı bir kez yazılmış olacak. Aynı şey satırlar içinde yani sağdan sola içinde geçerli. Bunlardan sonra bir diğer hususta 9 hücreden oluşan karenin içerisindeki rakamlarında tekrar etmemiş olması. Bu kurallara uyarak boş alanları doldurduğunuzda sudoku çözümü işlemini yapmış oluyorsunuz. Nasıl oynanır ve kuralları nelerdir öğrendiğimize göre birde sudoku nasıl çözülür başlığı altında tekniklerinden bahsedelim. Profesyonel bir sudoku oyuncusu olmanıza çok az kaldı.

Sudoku Nasıl Çözülür?

Oyunun çözümünde iki temel prensip karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki hücreye gelebilecek rakamları hesap etmek, ikincisi ise gelmesi mümkün olmayan rakamları hesap etmek. Zaten iki prensibi birleştirdiğinizde elinizde öyle çok fazla seçenek kalmayacak. Sütunda bulunan diğer hücrelerde de aynı analizi yaparak elinizdeki hücreyi doldurabilirsiniz. Bu bağlamda savruk çözmeniz sizi yavaşlatabilir. Sudoku oyuncuları, daha doğrusu iyi sudoku oyuncularının tavsiyelerine baktığımızda bize sıralı bir şekilde gitmemizi öneriyorlar. Hem işi karmaşık hale getirmemiş oluyoruz hem de aklımızdakileri daha rahat uygulayabiliyoruz böylece.

Bu yazımızda sizlere zeka geliştiren ve eğlenceli bir oyun olan sudoku nasıl oynanır, çözüm teknikleri nelerdir, kuralları nelerdir gibi soruların cevaplarını bir araya getirmeye çalıştık. Umarım sizlere bu sahici oyunu sevdirebilmişizdir. Hadi durmayın hemen kırtasiyeden bir bulmaca kitabı veya gazete alıp ilk pratiklerinize başlayın. İyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu