Sağlık

Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları

Soğuk suyun faydaları bilinilenin aksine zararlarından çok daha fazladır. Toplumumuzda genel bir kanı vardır, soğuk su içme hastalanırsın. Soğuk su ile duş alma üşütürsün vs. Aslında ta çocukluğumuzdan bu yana süre gelen annelerimizden kazandığımız bir alışkanlık. Soğuk havadan, soğuk sudan bizi öylesine korudular ki artık soğuk suyun faydalarını unuttuk. Bizde bu yazımızda sizler için soğuk suyun az bilinen faydalarını derledik.

Soğuk Suyla Duş Almak Sağlığa Faydalı Mıdır?

Evet soğuk suyla duş almak sağlığa yararlıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu şekilde duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklardan korunma yolunda iyi bir yöntem olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bunun sebebi, suyun soğukluğunun vücutta yaratmış olduğu titreme ve kasılmalardır. Bu titremeler metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sisteminin aktif çalışmasını sağlar.

Soğuk suyla duş almak sizi aynı zamanda uyanık tutacak üzerinizdeki sersemliği alacaktır. Özellikle öğrenciyseniz, memursanız yani daha doğrusu belli bir saat diliminde işe gitmek zorundaysanız kalkar kalkmaz soğuk bir duş almanız sizin günde daha zinde başlamanızı sağlayacaktır. Suyun soğuk olması kalp atışlarınızı hızlandıracak bu sayede gün içinde daha konsantre ve odaklanma sorunu yaşamadan işlerinize bakabileceksiniz. Ayrıca popüler kültürde de birçok sanatçı ve sporcunun soğuk suyla duş aldığı hatta buz banyolarını yaptığı bilinmektedir. Bu şekilde vücutlarını korumaktadırlar çünkü soğuk suyun vücuda faydaları da yadsınamayacak derecede önemlidir.

soğuk suyun cilde faydaları

Soğuk suyun vücuda faydaları arasında gösterilebilecek bir diğer konu ise kas ağrılarının tedavisi. Özellikle sporcuların uzun süre hareketli kaldıktan sonra kaslarını dinlendirmek için soğuk su ile duş almaları önerilir. Böylelikle terk, kramp gibi kas kaynaklı sorunların oluşma oranı azalır ve vücut sağlığı korunur.

Soğuk suyun cilde faydalarına gelecek olursak sağladığı diğer yararlar gibi cilt içinde önemli bir yer tutmaktadır. Sık, parlak ve canlı görünen bir cilt ve güçlü saçlar için soğuk su büyük bir nimettir. Ciltte oluşacak kuruma çatlakların önüne geçerek daha bakımlı ve parlak bir görünüme sebebiyet verir. Aynı zamanda gözeneklerin sıkılması içinde soğuk su kullanılması yerinde olacaktır.

Bir diğer bilinen faydası ise kilo verme konusunda şikayetçi olanlara yardımcı olmasıdır. Sizde kapı kapı diyetisyen gezmekten bıkmış iseniz, hiçbir tedavi artık kilo vermenize yardımcı olmuyorsa soğuk duş almak en azından denenebilir bir yöntemdir. Yağlanmanın önüne geçmesiyle birlikte vücudun sıkı ve diri tutulmasına da katkı sağlayacağı için vücutta kilo alımının ortaya çıkaracağı sarkmaları önleyebilmektedir.

İç organların çalışmasını düzenler. Soğuk su damarlardaki büzülmeyi arttırır ve bu sayede kan akışı düzene girer. Damarlarda oluşabilecek bir tıkanma gibi sorunun önüne geçer. Toksinlerin ve kirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Strest seviyesini düşürür ve depresyona karşı mücadelede yardımcı olur. Günlük hayatta birçok konuda strese girebilir. Aile, iş, para… Tüm bu stres yükünün altından kalkmak için soğuk suyla duş almak birebirdir. Virginia Common Wealth Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmanın sonucunda soğuk suyla duş almanın beynin mutluluk üreten hormonlarını ve depresyon karşıtı olan duyguları tetiklediği görülmüştür.

soğuk suyun saça faydaları

Soğuk Suyun Faydaları

Soğuk suyun faydaları yukarıdakileri gibi. Bilinen ve bilinmeyen birçok faydası bulunan soğuk duşun eski bir geleneği de var. Eski Samuray savaşçılarının sabahları kalkar kalkmaz kafalarını soğuk su birikintilerine soktukları söylenir. Bu onların ruhsal bir dinginlik düzeyine ulaşmasını ve dinç kalmalarını sağlarmış. Güne yeni bir başlangıç yaptıkları üzerinde varsayım yaparak günahlarından arındıklarına inanılıyormuş.

Din konusunda böyle bir şey olmasa dahi bilim soğuk suyun faydalarını günümüz gelinceye dek ispat etmiştir. Metabolizmanın hızlandırılmasından, bağışıklığın güçlendirilmesine dek, saça olan faydasından stresi azaltan özelliğine kadar soğuk suyla duş almak adeta doğal bir tedavi yöntemidir. Tabi ki bunu da abartmamak gerek. Özellikle ülkemizde karıştırılan bir noktada burasıdır. Soğuk suyla alınan duşun ardından soğuk bir ortamda kalmak sizi hasta edebilir. Duşunuzu aldıktan sonra üzerinizi kurulayarak, ortalama bir sıcaklığa sahip giysiler giymenizde fayda var.

Bu yazımızda sizler için soğuk suyun faydalarını derledik. Sizde güne daha motive, daha zinde ve daha konsantre başlamak istiyorsanız her sabah kalktığınızda soğuk suyla duş almayı unutmayın.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu