Sağlık

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarından güz ve Kış aylarına geçerken başımızın belası olan soğuk algınlığı veya diğer adıyla gripte denir. Soğuk algınlığının belirtileri nelerdir? Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

soğuk algınlığı

Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı üst solunum sistemi bozan viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Ağız, hava, temas ve bir çok yoldan yayılma riski bulunan bu hastalık en yaygın bulaşıcı virüstür. Özellikle hava değişimlerinin olduğu zamanlarda salgın şeklinde yaygınlaştığı birçok kez görülmüştür. Soğuk algınlığına ne iyi gelir bakmadan önce hastalığın soğuk algınlığı olduğunu anlamak gerekir.

Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

  • Öksürme,
  • Baş ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Hapşırma,
  • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,
  • Ateş gibi belirtiler soğuk algınlığının genel belirtileri arasındadır. Eğer tüm bu belirtiler varsa doktorunuza görünmeniz önceliğiniz olsun. Doktor tavsiyesi ile alabileceğiniz tıbbi ilaçların yanında aşağıda sizlere soğuk algınlığına ne iyi gelir başlığı altında önerdiğimiz besinleri destekleyici olarak tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Tavuk Suyu Çorbası

soğuk algınlığı

Soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından bir tanesi tavuk suyu çorbasıdır. Tavuk suyu çorbası içerisinde bulundurduğu vitaminle sayesinde bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olup soğuk algınlığını söküp atmanızda etkili olacaktır.

Bal

soğuk algınlığı

Birçok hastalığın tedavisinde doğal çözüm yolu olarak kullanılan bal aynı şekilde soğuk algınlığı ile mücadele konusunda da en önemli besin maddelerinden bir tanesi. Soğuk algınlığı bakterilerinin ve virüslerinin yok edilmesine yardımcı olan bal aynı zamanda hastalık aşamasında boğazınızda oluşabilecek tahriş ve kızarmaları da onarır. Bal soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusuna verilecek en doğal ve güçlü besinlerden bir tanesidir. Bir çay kaşığı bala limon suyunu damlatarak kısa aralıklar ile tüketmeniz hastalığınızın süresini kısaltacaktır.

Sarımsak Kür

soğuk algınlığı

Soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı sarımsak kürü. Sarımsağın birçok hastalığın atlatılmasında ve yine birçok organa yararı vardır. Bunların başında, akciğer, karaciğer ve kalp gelir. Zararlı maddelerin yok edilmesine yardımcı olur. Etkili bir karışım hazırlamanın tarifi ise şöyle; Bir adet sarımsağı iyice ezin ve iki çay kaşığı limon suyu ilave edin. Bir tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı kırmızıbiber ekledikten sonra birbirleri ile heterojen hale gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı hastalığınız geçene kadar tüketmeye özen gösterin. Ve ek olarak öğünlerinizde sarımsak yemeniz bağışıklık sisteminizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Soğuk algınlığına ne iyi gelir diye aratanlar karşısına sarımsak kürü sıkça çıkar, sarımsak özünde bulundurduğu vitaminler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Zencefil

soğuk algınlığı

Doğal bir ağrı kesici olan zencefil soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan en etkili besindir. Çay olarak veya ham olarak tüketeceğiniz zencefil soğuk algınlığının belirtilerini yatıştırmak ve sağlınıza kavuşmanız açınızdan hızlandırıcı görevi görecektir. Soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun yanı sıra diğer birçok sağlık sorununun tedavisinde de zencefil karşımıza çıkar.

Tarçın

soğuk algınlığı

Boğaz kuruluğuna ve boğaz ağrısına iyi gelen tarçın öksürmenin boğazda vereceği tahrişi de yumuşatma yönünde size fayda sağlayacaktır.

Soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun doğal çözümleri bu şekilde sıralanıyor. Tüm bunlar doğal tedaviden ileri gitmezken hastalığınızın belirtileri kendini göstermeye başladıktan sonra hemen doktorunuza görünmeniz ve cerrahi destek almanız hayati önem taşımaktadır. Her hangi bir hastalık durumunda Google’a değil, doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu