Sağlık

Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda, cildimiz ve genel olarak yüzümüzü ilgilendiren bir konuya yer vereceğiz. Pek çok gencimizin, ergenlik dönemlerinde kendini gösteren sivilceleri, akneleri ve siyah noktaları hakkında bahsedeceğiz.

Biliyoruz ki, bu dönemlerde çok sıkıntılı zamanlar geçiriliyor. Bazı kişilerde bu dönem daha hafif ve kolay geçse de, maalesef bazı kişilerde oldukça ağır, ağrılı, zorlu geçebilmektedir. İlk olarak, sivilce, akne nedir onlardan bahsedelim. Daha sonra da sivilce oluşumu ve ortaya çıkma nedenlerinden bahsederek, yine sizlere, sivilcelere ne iyi gelir hakkında da bazı besin bilgileri vererek, yardımcı olmaya çalışalım.

Sivilce nedir?

Akne ya da sivilce olarak adlandırılan bu deri kabarcıkları, içerisinde irin diye adlandırılan bir madde barındırmakta olan, küçük deri kabarcıkları olarak tanımlanmaktadır. En küçük çıban olarak da tanımlamak mümkün oluyor. İçerisinde irin yer alan, bazı kabarcıklar oldukça büyük ve geniş alana yayılan bazıları da bir sinek ısırığı kadar büyüklüklere sahiptir. Elbette ki bu oluşumlar, bazı sebeplerden dolayı meydana gelirken, bunlar hakkında da şu bilgilere göz atabiliriz.

sivilce nasıl geçer

Sivilce neden oluşuyor?

İyi güzel, varlar da, neden? Cildimizde, yüzümüzde, sırtımızda ya da omuzlarımızda hafif ya da ağır olarak kendini gösteren bu kabarcıklar neden meydana geliyor? Kısaca, aşağıda yer alan maddeler ile açıklamaya çalışalım.

Genel olarak 3 ana nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkması mümkün olmaktadır.

 • Cilt yağının normalinden daha fazla üretilmesi
 • Ölü deri hücrelerinin dökülmesi
 • Bakteri birikimlerinden kaynaklı sivilceler

Bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan sivilce oluşumu, yine farklı sebeplerden dolayı daha kötü hale gelebilmektedir. Bu sebepler arasında da şunlara yer vermemiz mümkündür.

Başlıca nedenler kullanılan ilaçlar

Sivilce oluşumları her ne kadar ciltte üretilen yağ miktarı ve bakterilere göre değişse de, yine bunların arkasından da kullanılan ilaçlar yer alıyor. Maalesef sicile oluşumları, kullanılan ilaçlara göre de ağırlık göstermektedir. Bu ilaç tipleri ise şöyledir.

 • Androjen,
 • Lityum,
 • Yüksek dozda B12
 • Kortikosteroid içermekte olan ilaç türleri

Genel olarak sivilce oluşumuna daha çok sebep olan ilaç grupları arasında bunlara yer verebilmemiz mümkün olmaktadır.

Yukarıda yer alan ilaç gruplarının, sivilce oluşumunu desteklediği söylenmektedir. Fakat elbette ki bunun kararını ancak uzman bir doktor verebilecektir. Kullandığınız ilacın kesinlikle sivilce oluşumuna yardımcı oluyor ibaresi doğru olmayabilir. Kendi kararınız ile değil de, doktor ile görüşerek, kontrol edebilirsiniz. Eğer ki ilaç kaynaklı bir durum ise, alternatif ilaçlardan öneriler isteyebilir, kendinize destek olabilirsiniz.

Beslenme düzeni çok önemli

Her hastalıkta olduğu gibi, elbette ki sivilce ve akne oluşumu için beslenme düzeni oldukça önemlidir. Hangi konu olursa olsun, beslenme düzeni, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Sizlerim, sivilcelere ne iyi gelir soruları arasında, doğru bir beslenme düzeni cevabını alabilmeniz mümkün olacaktır. Fakat bu konuda kesin olarak bilimsel açıklamalar bulunmuyor. Bazı uzmanlar, bazı yiyeceklerin sivilce oluşumunu sağladığını öne sürerken, bazı uzmanlar ise tüketilen gıdalar ile sivilcenin arasında bir bağ kuramadıklarını öne sürmektedir. Fakat ortaya atılan düşüncelere göre, sivilcelerin artmasında etkili olan bazı yiyecekler şöyle olabilmektedir.

 • Süt ve süt ürünleri
 • Dondurma
 • Krema
 • Fast food, hazır yiyecekler
 • İnsülin direnci varsa eğer, fazla şekerli ve fazla karbonhidrat içeren yiyeceklerin de etkilediği söylenebilmektedir.
 • Aslında, yiyeceklerin tüketiminden sonra, cildinizi kontrol ederek, etkilerini kendiniz de doğru bir şekilde ele alabilirsiniz. Mesela, yukarıda yer alan yiyecekleri tüketmeniz halinde sivilce oluşumu meydana geliyorsa, tüketimi durdurabilir, her hangi bir olumsuz etki etmiyorsa, tüketimine devam edebilirsiniz.
sivilcelerden kurtulma yolları

Sivilce oluşumunda diğer nedenler nelerdir?

Elbette ki her kişide bu etkiler, farklı olarak ortaya çıkabilse de, genel olarak nedenleri arasında sayılabilecekler, aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Aşırı yağ içeren nemlendiriciler,
 • Aşırı yağlı kozmetik ürünler
 • Güneş kremleri
 • Ağda
 • Makyaj malzemeleri
  • Pudra
  • Kapatıcılar
 • Adet öncesi dönem
 • Doğum kontrol hapları
 • Hamilelik dönemi
 • Vitamin eksikliği
 • Yüze baskı yapan bazı aksesuarlar, örnek olarak, kask, gözlükler gibi.
 • Aileden gelen kalıtsal bir akne sorunu
 • Sivilcelere etki etmek ve yanlış sıkarak, tahriş oluşturmak
 • Güneşin sivilceleri kuruttuğu yönünde bilgiler olsa da, her şeyin fazlası zarardır. Eğer ki güneşin zararlı ışınlarına çok fazla maruz kalınırsa, maalesef etkileri daha kötü olabilecektir
 • Yüksek nem oranı
 • Aşırı terleme

Bunların yanı sıra stres ile arasında bir ilişki doğrudan olmasa bile bulunmaktadır. Direkt olarak stres kaynaklı bir oluşum meydana gelmese de, mevcut ve hafif olan oluşumları daha ağır ve etkili hale getirebilmektedir. Yine bunların yanı sıra bazı kişilerde uyku düzensizliklerinden dolayı sivilce ve akne oluşumları kendini gösterdiği bilinmektedir. Peki, sivilceler için hangi besinler iyi gelmektedir?

Sivilcelere iyi gelen şeyler nelerdir?

Her ne kadar kokusu sizleri rahatsız etse de, evet en iyi gelenler arasında sirke yer alıyor. Bakterilerin ve sivilcelerin temizlenmesi için bir pamuk ile sirke kullanılarak, cildinizi temizleyebilirsiniz. Sirke ve suyu karıştırarak, bir temizlik suyu hazırlayabilirsiniz.

Yine bunun yanı sıra çiğ patates, iltihapları engelleyen bir etkiye sahip olmaktadır. Çiğ patatesi ikiye bölerek, cildinize direkt olarak sürebilirsiniz. Patatesi kestiğinizde ortaya çıkan sıvı, cildinize destek olacak ve iltihaplara etki ederek, cildinizin iyileşmesinde yardımcı olabilecektir. Yine katı meyve sıkacağı kullanılarak, sıvı hale getirilen patates, bir pamuk ile yüze uygulanabilir.

Çay ağacı yağı da bu konuda tüketicilerine yardımcı olduğu bilinmektedir. Anti bakteriyel bir özelliğe sahip olurken, 2-3 damla olarak kullanılması yeterli olacaktır. Bir pamuk yardımı ile sivilce bölgesine sürülerek kullanımı basitleştirilebilir. Sonrasında yüzünüzü yıkamanıza da gerek yok ayrıca.

sivilce kesin çözüm

Önerilen uygulamalar

Önerilen uygulamalar arasında elbette ki üst sırada yer alan ürünlerde yer alsa da, yine aspirin göz ardı edilmemesi gerekenler arasında. Kızaran cildi yatıştırmakta da yardımcı olurken, cildinize yardımcı olur ve oluşan sivilcelerin giderilmesinde destekçi olabilecektir.

Bal, bakterileri temizlemek için tercih edilebilir. Anti bakteriyel bir özelliği olmasından dolayı tercih edebilecekleriniz arasında. Cildinizi yumuşatmak ve kızarıklıkları ortaya kaldırmak için kullanabilirsiniz. Her gün kullanıma uygun olan bu yöntem, balı direkt olarak sivilce noktalarına uygulamak ile gerçekleştirilebilir. 20 dakika yüzde kuruması beklenerek, bol su ile durulanması gerekiyor.

Yine hepimizin bildiği gibi limon bu konuda gayet iyi bir yöntem. Hem vitamin yönünden zengin hem de limonun yapısı gereği, oldukça yardımcıdır. Sivilcelerin kurumasını daha hızlı bir hale getiren aside sahip olması ve fazla yağı ciltten arındırması tercih sebepleri arasında yer alıyor. Yine taze sıkılmış olan limon suyunu da direkt olarak bir pamuk ile sorunlu bölgeye uygulayarak, cildinizi temizleyebilirsiniz. Ortalama 15 dakika bekleterek, cildinizi durulayabilirsiniz. Eğer ki 15 dakika yüzünüzün tahriş olmasına neden olmuşsa, bu süreyi kendinize göre ayarlayarak, biraz daha kısaltabilirsiniz. Fakat kesinlikle 15 dakika üzerine çıkılmaması gerekiyor. Bu durumda, kızarıklıklar ve tahrişler meydana gelebilecektir.

Doğal antibiyotikler ile iltihaplı sivilcelerden kurtulmak için, sarımsak tercih edilebilir. Kimyasal olan antibiyotiklerden uzak durarak, kabızlık ya da pek çok farklı sorundan da kurtulmuş olabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu