Sağlık

Selülit Nasıl Geçer?

Özellikle bacaklarda ve kalça bölgesine yakın bölgelerde daha sık görülmekte olan selülit vücudun farklı bölgelerinde oluşabilmektedir. Selülitin oluşmasındaki ana neden ise yağın lifli cilt dokusunu itmesi sonucu yüzey görünümünü değiştirmesidir. Bacaklarda oluşan selülit nasıl geçer sorusu için kesin bir cevap bulunmamaktadır. Ancak dengeli beslenmek ve düzenli egzersizlerin yapılması ile bacaklarda meydana gelen selülit görünümü azaltılabilmektedir.

Selülit sorunu genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu görünümün tamamen ortadan kalkması gibi bir durum ise ne yazık ki söz konusu değildir. Piyasada bulunan selülit giderici kremler, bitkisel yağlar, doğal bakım yöntemleri ve sunulan diğer tüm çözümler selülitlerin tamamen yok edilmesine değil görünümünün azaltılmasına ve etki alanının kısıtlanmasına yöneliktir. Selülitlerle uğraşmayı hiçbir kadın istememektedir. Bu nedenle de henüz selülit sahibi değilken beslenmeye dikkat edilmeli, düzenli bir hayata geçiş yapılmalı, cilt için gereken vitamin ve mineraller alınmalı, düzenli egzersiz yapmak hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Eğer selülitleriniz oluşmuşsa tüm bu önerilerin uygulanması sayesinde selülitler azaltılabilmekte ve daha fazla bölgenin etkilenmesi engellenebilmektedir.

selülit neden olur

Bacaklardaki Selülitler İçin Neler Yapılmalıdır?

Bacaklarda oluşan selülitler nasıl giderilir sorusuna verilecek cevaplarda ilk olarak düzenli beslenme yer almaktadır. Vücutta biriken fazla yağlar, yağ hücrelerinin büyümesine neden olmaktadır. Bu durumda ise büyüyen yağ hücrelerinin cildin üst katmanlarını zorlamaya başlaması söz konusudur. Kilo verilmesi selülit sorununu ortadan kaldırmamakla birlikte cilt yüzeyi üzerinde gözle fark edilecek kadar iyileşme sağlayabilmektedir.

 Selülit nasıl geçer konusunda yapılacak araştırmalar sonucunda alınacak cevaplar hemen hemen aynıdır. Temelde düzenli beslenme ve spor yer almaktadır. Selülitleriniz için yapabileceğiniz uygulamalar ve öneriler ise aşağıda yer almaktadır.

 • Hayatınızda spora yer vermelisiniz. Düzenli olarak spor yapılması yalnızca selülitlerden kurtulmak için değil bunun yanında kalp ve damar sağlının korunması, metabolizmanın hızlandırılması, fazla kiloların yakılması ve bununla bağlantılı olarak kilo verilebilmesi için gerekmektedir. Düzenli olarak spor yapan kişiler bacaklarını şekillendirecek ağırlıklı özel egzersizleri de tercih edebilir. Ağırlık kullanılacak yapılacak bacak egzersizleri yağların doku altında birikmesini engellemekte ve yeni selülitlerinin oluşmasının önüne geçmektedir.
 • Alternatif tedavi yöntemleri selülit görünümün azaltılması konusunda etkili bir kaynak olabilmektedir. Kan dolaşımının hızlandırılmasına yardımcı olan bölgesel masaj uygulamaları bu kapsamda yararlı olabilmektedir. Ancak yapılacak masajlar ya da diğer spa tedavileri yalnızca geçici etki sağlamaktadır. Bu yöntemler selülitleri yok etmemektedir. Yaptıkları etki kısa süreli olmakta ve muhtemelen de fazla suların atılması nedeniyle meydana gelmektedir.
 • Mezoterapi hormonlarının kullanılması dokuların geliştirilerek daha pürüzsüz bir cilde sahip olma konusunda yardımcı olmaktadır. Mezoterapi ile yağlar parçalanabilmekte ve selülit görünümünde iyileşme elde edilebilmektedir. Fakat bu yöntemin enfeksiyon, şişme ve bozuk şekil gibi riskleri de bulunmaktadır.
 • Selülit için kullanılan pek çok selülit kremi bulunmaktadır. Ancak bu kremlerin büyük çoğunluğunda aminofilin isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde astım tedavisinde kullanılan ve reçeli bir ilaçtır. Bu kremlerin selülit için etkili oldukları dair bilimsel bir kanıt bulunmamakla birlikte bazı kişilerde zararlı etkiler meydana gelebilmektedir. Selülit üzerinde sağladıkları görünür etkiler kan damarlarını daraltmaları ve suyun vücuttan atılmasını zorlamaları sebebiyle olduğu düşünülmektedir. Ancak bu durum dolaşımla ilgili sorun yaşayan kişiler için de tehlike yaratabilmektedir. Aynı zamanda aminofilin bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir.

Selülit konusunda yapılan çalışmalar devam etmekle birlikte en iyi seçenek egzersiz yapılması ve eğer gerekliyse kilo vermektedir. Bunun yanında sebze, meyve, lif bakımından zengin beslenme düzenlerinin oluşturulması etkili olmaktadır.

Selülitin Oluşma Sebepleri

Selülit her zaman aşırı kilolardan kaynaklanmamaktadır. Öyle ki, zayıf insanlarda dahi selülit problemleri yaşanabilmektedir. Ancak aşırı kilolu kişilerin kilo vermesi durumunda selülitlerinde azalma görülmektedir. Selülit problemi erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Ailedeki diğer kadınlarda selülit olması selülitin görülme şansını artıracak bir etkendir. Selülitlerin ne kadar olduğunu ya da ne kadar görünür olduğu konusunda etkisi olan diğer etkenlerin bir kısmı ise aşağıda sıralanmaktadır:

 • Kötü beslenme alışkanlıkları
 • Yavaş metabolizma hızı
 • Çok az fiziksel aktivite yapılması
 • Hormonal değişiklikler
 • Vücudun susuz kalması
 • Toplam vücut yağı
 • Cilt rengi ve cilt kalınlığı

Koyu renk tenlerde, açık renkli tenli oranlarda selülit görülme oranı daha azdır. Bu nedenle açık tenli kişilerin sahile inmeleri durumunda bronzlaştırıcı uygulamalarla bacaklarındaki selülit görünümünü hafifletmeleri mümkündür. Selülitlerin azalması için pek çok öneri bulunmaktadır.

 • Yeterli miktarda su içilmesi gerekmektedir. Güne su ile başlamak ve gün içerisinde su taşınması faydalı olacaktır.
 • Sebze ve meyvelerden oluşan beslenme düzenleri oluşturulmaya dikkat edilmelidir.
 • Aşırı tuzlu besinler, kızartma yiyecekler, şekerlemeler ve alkol gibi ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu tür ürünlerin tüketilmesi daha fazla selülit oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Bacak bacak üstüne atarak oturmak düzgün bir dolaşımı engellemekte ve selülitlerin artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturulmamalıdır.
 • Bazı markalar ürettikleri kremlerin mucizevi etkilere sahip olduğunu iddia etmektedir. Bununla birlikte bazı merkezler uyguladıkları yöntemler sayesinde selülitlerin tamamen geçeceğini söylemektedir. Ancak selülit problemi tamamen geçmesi pek mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle kremler ya da uygulanacak yöntemlerin sebep olabileceği zararların olması ihtimali mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
selülit nasıl geçer

Selülitlere Kahveli Cilt Bakımı

Kahvenin selülit üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir. Kullandığınız selülit kremleri etkili olmadıysa, düzenli olarak cilt bakımı yapmanıza rağmen selülit görünümünde herhangi bir azalma sağlayamadıysanız bu uygulamaya bir şans verebilirsiniz. Kahve çekirdeklerinin kullanıldığı bu uygulama kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.

Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler; çeyrek su bardağı çekilmemiş taze kahve çekirdeği ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı. Kahveyi taze çektirebiliyorsanız çekilmemiş halde kullanabilirsiniz. Bununla birlikte evde çekebilir ya da havanda döverek toz haline getirdikten sonra da kullanabilirsiniz. Kahve bir kaseye alındıktan sonra azar azar zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışımdaki kahve parçacıklarının peeling etkisi yaratabilmesi için çok fazla erimemiş olması gerekmektedir. Zeytinyağıyla ne kadar karıştırılırsa karıştırılsın zaten tamamen erimeyecektir. Kahveli karışım selülit problemi olan bölgelere dairesel hareketlerle masaj yapılarak sürülür. 10-15 dakika kadar masaj yapılması yeterli olacaktır. Daha sonra bu bölge streç filmle sarılır. 10-15 dakika bekletilir. Bu yöntemle yapılan selülit bakımı özellikle yabancı kişisel bloglarda sık sık önerilen bir yöntemdir ve olumlu sonuç verdiği söylenmektedir.

Evde Selülit Masajı

Evde uygulanacak selülit masajları, selülitlerinizi tamamen ortadan kaldırmayacaktır. Fakat görünümünü belirli bir oranda azaltmaktadır. Doğru yapılan masaj uygulamaları ile kan akışı artırılırken cildin en üst katmanı altında bulunan yağ dokuları yumuşamaktadır. Bu bölgelerde birikmiş ve portakal kabuğu görünümüne neden olan sıvıları azaltmaktadır. Düzenli yapılacak masaj uygulamaları sayesinde mevcut selülit görünümü bir miktar azalmakta ve yeni bölgelerin selülitten etkilenmesini engellemektedir.

Bu uygulama için öncellikle masajda kullanılacak yağ hazırlanmalıdır. Bunun için ise 1 taşıyıcı ve 1 ya da 2 uçucu yağ belirlenmelidir. Taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı ya da badem yağı tercih edilebilir. Kan dolaşımını hızlandıracak ve cilde iyi gelecek uçucu yağlardan ise nane ve lavanta yağları kullanılabilir. Karışımın hazırlanması için 1 yemek kaşığı zeytinyağı içine 3-4 damla lavanta yağı ve 3-4 damla nane yağı eklenir. Masajdan önce ılık bir duş almak alacağınız etkiyi artıracaktır. Hazırlanan yağ karışımı problemli bölgelere büyük dairesel hareketlerle 10 dakika boyunca masaj yapılarak uygulanır. Masajdan sonra 20-30 dakika beklenir ve ılık bir duş alınabilir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu