Sağlık

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzun bazı kısımlarında meydana gelen ağrılar, kimi dönem hafif olsa da, bazı dönemler oldukça şiddetli ağrılar olarak karşımıza çıkabilmesi mümkündür. Elbette ki ağrı grubuna göre farklı ana nedenlerden dolayı ortaya çıkması da mümkün olabilmektedir. Sizlere bu yazımızda, mide ağrıları hakkında bilgiler verecek olurken, yine alt paragraflarda mide ağrısına ne iyi gelir sorularınızı cevaplandırabilmek için bazı gıdalar ve besinlerden bahsedeceğiz.

Mide ağrısı nedir?

Her kişide farklı sebeplerden meydana gelen, tanımlaması aslında oldukça güç olan bir ağrıdır. Genel olarak yanma ile başlarken, daha sonra farklı ve oldukça tuhaf bir his ile kendini göstermektedir. Ağrı ya da yanma olarak tanımlamak bazı kişilerde mümkün olmayabiliyor. Genel olarak mide ağrıları, aşağıda yer alan rahatsızlıkların habercisi olabiliyor. Bunun için dikkatli olmak ve ağrılar hafifken, şiddetini artırmadan önce bir doktor kontrolünden geçmek tavsiyeler arasında yer alıyor.

Hastalıkların habercisi olabilir

                Bu hastalıklardan bahsetmek gerekirse eğer;

 • Sinirsel hazımsızlıklar
 • Safra taşı rahatsızlıkları
 • Mide kanseri
 • Gastrit
 • Kolit hastalıkları

Genel olarak mide ağrıları, etkisine ve sebeplerine göre değişiklik gösterse de, yukarıda yer alan sonuçların habercisi olabilmektedir. Peki, mide ağrıları için ne yapmamız gerekiyor ve beslenme düzenimiz nasıl olmalıdır?

mide sancısı

Mide ağrıları ve yanmaları için

Midede meydana gelen ağrı ve yanmalar için bazı yöntemler, doğal yöntemler kullanılabilir. Bu konuda, bitki çayları ya da doğal karışımlar sizlere yardımcı olabiliyor. Bunlardan bazılarından bahsetmek gerekirse, mide ağrısına ne iyi gelir diye sorduğunuzda şunlara yer verilebilir.

 • Papatya çayı
  • Bildiğiniz gibi pek çok rahatsızlıkta, bitki çayları ağrıları hafifletmek konusunda oldukça faydalıdır. Vücudunuza destek veren bu bitki çayları arasında bulunan papatya çayı, midede bulunan yanma ve ağrılara destek olabiliyor.
  • İki tatlı kaşığı kadar kuru papatya kaynar suya karıştırılarak, 10 dakika ağzı kapalı olarak demlenmesi gerekmektedir. İçerisine yine birkaç damla limon damlatarak, ılık olarak tüketebilirsiniz. Böylelikle mide yanmaları ve ağrılarınız hafif bir hale gelebilecektir.
 • Ballı tarçınlı su
  • Genel olarak hazımsızlıktan meydana gelen ağrılar için ballı tarçınlı su tercih edilebilir. Bir fincan kadar kaynamış su içerisine, bal ve tarçın karıştırarak, kolay bir karışım elde edebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçın bu karışım için yeterli olabilecektir. Bu karışım ise ortalama 5 dakika demlendikten sonra, ılık olarak tüketilebilir.
 • Çörek otu
  • Genel olarak karın ağrılarının doğal ilacı olarak tanımlanan çörek otu, sizlere destek olabilecek olanlardan.
 • Tarçın çayı
  • Bitki çayları arasında yer alan tarçın çayı, hazırlanıp, ılık olarak tüketildiğinde, mide yanmalarını hafiflettiği ve ortadan kaldırdığı bilinmektedir.
 • Nane limon
  • Yıllardır büyüklerimiz boşa konuşmamış demek ki. Hasta olduğumuzda, mide ağrılarımızda ve yanmalarımızda, nane limon yapayım mı ibareleri aslında doğru. Gerçekten her derde deva olarak tanımlanabilecek olan nane limon, mide bulantılarına ve ağrılarına hafifletici bir etki sunabilmektedir. Fakat mide ağrıları için tüketilecekse eğer, ılık olarak tüketmeye dikkat etmek gerekmektedir. Tarifi ise şöyledir.
   • 1 tatlı kaşığı nane
   • Yarım limon
   • 1 fincan su
   • Süzgeç

Limonlar iri parçalar halinde dilimlenerek hazırlanmalıdır. Daha sonra 1 fincan su ile bir taşım kaynatılacak şekilde naneler kullanılmalıdır. Yine limonlarda içerisinde olacak şekilde kaynatılmalıdır. Daha sonra süzgeçten geçirilerek, ılık olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Mide ağrıları zannettiğiniz gaz sancısı olabilir

Bazı zamanlar, tam olarak hangi bölgemizin ağrıdığını bilemiyoruz öyle değil mi? Bu aslında bir gaz sancısı da olabiliyor. Eğer ki sizlerinde gaz ağrılarınız var ise, bu konuda, kekik yağı alternatifler arasında yer alabiliyor. Bir bardak su içerisine bir damla kadar kekik yağı damlatarak, içilmesi durumunda, gaz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Karın ağrılarında nane limon

Mide ağrıları için ılık tüketilmesi gereken nane- limon ikilisi, karın ağrılarında da etkili bir çözüme sahiptir. Eğer ki karın ağrıları yaşıyorsanız, sıcak bir şekilde nane limon çayı tüketebilir, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Yine mide bulantıları için de tercih edebileceğiniz bir karışım elbette ki nane limon.

Taze nane, üşütmeye bağlı ağrılarda etkili

Taze nane, yine üşütmeden kaynaklı ortaya çıkan karın ağrılarında tüketicisine destek oluyor. Eğer ki üşütme kaynaklı karın ağrısı yaşadığınızı düşünüyorsanız, taze naneleri çiğ şekilde direkt olarak tüketebilirsiniz.

Mide ağrıları neden oluyor?

Yukarıda ki yer alan bilgilere ek olarak, mide ağrılarınızın neden kaynaklandığı konusunda fikirlere sahip olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan bilgilere de göz atabilirsiniz. Bu bilgiler dışında, elbette ki farklı etkenlere bağlı olarak ağrılarda yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü vücut üzerinde yaşanan ağrıların, ciddi ve tehlikeli sebepleri olabilmektedir. Bu durumda her zaman uzman bir doktordan tavsiye almak, muayene olmak ve uygun tedavi yöntemini uygulamak gerekebiliyor.

mide ağrısı neden olur

Yemek yeme şekliniz önemli

Eğer ki yemek yerken olduğunda fazla ve hızlı yemek yiyorsanız, mide ağrıları kaçınılmaz olabilmektedir. Yemekleri fazla kaçırmak bunun başlıca nedenlerinden olabiliyor. Çok aşırı hızlı yemek yemeniz durumunda, sindirim sistemi bu durumda zorlanmaya başlıyor. Maalesef görevini tam olarak yerine zamanında getirememesinden dolayı mide ağrıları meydana geliyor. Bunun için porsiyonlarınızı biraz daha küçültebilir ve daha yavaş yemek yemeye dikkat edebilirsiniz. Elbette ki bunların yanı sıra yemek yedikten sonra kısa yürüyüşler sizlere hazım problemlerinizde yardımcı olabilecektir. Yine gece yatmadan önce yenen yemeklerde de gece boyunca mide ağrıları ve yanmaları meydana gelebilmesinden dolayı, yatmadan birkaç saat önceden bir şeyler yemekten vazgeçmeniz gerekiyor.

Enfeksiyonlar neden olabilir

Sindirim sistemine giriş yapan bakteri ya da enfeksiyonlar, mide sorunlarının başlıca habercisi olabiliyor. Vücut bu durum sonrasında bakteri ve virüsler ile başa çıkmaya çalışırken, ağrılar, ishal ve kusmalar meydana gelebiliyor.

Kabızlık neden olabilir

Düzensiz beslenmeler ya da daha az sıvı tüketiminden dolayı ortaya çıkan kabızlık problemi, mide ağrılarının habercisi olabilir. Beslenme düzenlerinizde eğer ki yeterince sıvı ve lif yok ise kabızlık kaçınılmaz olabilir. Hatta ilerleyen kabızlık problemlerinde mide ağrılarının yanı sıra bir takım sağlık problemleri de beraberinde geliyor denilebilir. Yine karın ağrısı da başlıca sonuçları arasında.

Tabi ki de stres

Üzüntülü ya da stresli olduğunuz durumlarda da mide ağrılarınızı hissediyorsunuz öyle değil mi? Stres hormonları maalesef mide organını olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Ağır depresyonlarda, kaygılı ve üzüntülü durumlarda, bağırsaklarda spazma neden olurken, ağrılar da kendini gösterebilmektedir.

Aşırı kilo durumu

Eğer ki vücudunuzda, olması gerektiğinden fazla kilonuz var ise, safra taşı sorunu meydana gelebilmektedir. Ortaya çıkan safra taşı sorunu da maalesef karın ağrılarını ortaya çıkarıyor. Yine fazla kiloların mideye baskısı sonrasında da rahatsız olan mide, kişiye sıkıntılı dakikalar geçirtebiliyor. Baskıların sonrasında da reflü rahatsızlığı, kişinin mide rahatsızlıklarını tetiklemeye devam ediyor.

Anatomik problemler

Anatomik problemler de yine bir takım ağrıları meydana getiren faktörler arasında. Elbette ki vücudumuzda yer alan bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar, diğer organların da görevlerini yerine getirmesini engellemektedir. Böylelikle görevlerini tam olarak yapamayan organların sonucu olarak, bir takım ağrılar kendini gösterirken, chron hastalığından meydana gelen bağırsak şişmeleri ve tıkanmaları meydana gelebiliyor. Bunun için elbette ki uzman doktorlar ile görüşmek ve tıbbi destek almakta kesinlikle fayda var.

Mide ağrılarından kurtulmak için beslenme önemli

Yukarı da yer alan bilgilerde genel olarak mide ağrılarının ve yanmalarının sebeplerinden bahsettik. Peki, bunlara sahip olmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Hafif gıdalar tüketin

Artık çok klasik geliyor ama başka çareniz yok. Eğer ki mideniz diğer gıdaların tüketilmesi durumunda rahatsız oluyorsa, hafif gıdalar tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Ağrılarınızı hafifletmek için şunlar tüketilebilir.

 • Ekmek
 • Az yağlı tost
 • Muz
 • Pilav ( az yağlı )
 • Haşlanmış patates
 • Haşlanmış, derisiz tavuk

Bu yiyecekler, mide asidini dengelerken, ağrılarınızın yatışmasında en azından şiddet kazanmamasına yardımcı olabilecektir.

mide ağrısına ne iyi gelir

Sıvı tüketimi önemli

Mide ağrılarından kaynaklı ishal ve kusma durumunda, vücut çok aşırı sıvı kaybına neden olacağından dolayı, sıvı tüketimine kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ki, ishal ve kusma halinde sıvı tüketimi yapmazsanız, vücut kendi sıvısını tüketmeye devam edecek ve halsizlik, bitkinlik gibi pek çok sorun meydana gelebilecektir.

Yoğurt, kefir, keten tohumu

Yine, yoğurt ve kefir beraber kullanıldığında, rahatlatıcı etki ortaya çıkacaktır. Rahatsızlıklarınızda yardımcı olabilecek olan yoğurt kefir karışımı, elbette ki bazı içerik özelliklerine de sahip olması gerekiyor. Mideniz için uygun olan yoğurt, kefir içeriği hakkında doktorlarınızdan bilgi alabilirsiniz.

Lif oranı oldukça yüksek olan keten tohumu, omega 3 yağ asidi de içermektedir. Kabızlık konusunda kullanıldığında, oldukça olumlu sonuçlar sunarken, kabızlıktan meydana gelen mide ağrılarını da hafiflettiği bilinmektedir. Yine kabızlık sonrası oluşan şişlikleri de engellediği bilinmektedir.

Bitki çayları

Pek çok bitki çayı, sindirim sistemine destek olmaktadır. Bunlar arasında yer alan zencefil çayı tüketerek, mide asit üretimi dengelenebilir ve yaşanan mide ağrıları hafifletilebilir.

Bu bilgiler, sizlere alternatif çözümler olarak sunulmuştur. Bir hastalık kaynaklı ortaya çıkan anatomik problemlerden dolayı mide ağrısı yaşanıyorsa, konu hakkında uzman doktorlardan destek almak daha sağlıklı olacaktır. Genel olarak hazımsızlık ve kabızlık sonrası mide ağrıları için yukarıda yer alan yöntemleri deneyebilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu