Sağlık

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması ağır yemeklerden sonra, midenin hassas olduğu gıdaların yenilmesinden sonra ya da aşırı baharatlı yemeklerden sonra görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu tip mide yanmalarından kaçınmak için rahatsızlık veren yiyecek ve içecekler bir yere not edilerek uygun beslenme programları oluşturulabilir. Fakat mide yanmasının nedenleri yalnızca bunlar değildir. Bakteriyel enfeksiyonlar, gıda alerjileri, safra kesesi hastalıkları, mide ülseri, stres ve daha birçok rahatsızlık mide yanması şikayetlerinin yaşanmasına neden olabilmektedir. Düzenli olarak yaşanan ve şiddetlenen mide yanması şikayetleri söz konusuysa bireysel olarak çözüm yolu aranması yerine öncelikle bir doktora görünmek daha doğru olacaktır.

Mide Yanması Sebepleri

Mide yanması şikayetinin temel nedeni midede aşırı asit üretimidir.  Mide asidinin sindirimi zor gıdaların parçalanması için daha çok salgılanması ve midede herhangi bir yara olması durumunda bu bölgelerde yanma hissi yaratabilmektedir. Reflüsü olan kişilerde ise asit yemek borusuna kadar çıkmakta ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunun yanmasına neden olmaktadır. Tüm bu belirtilerin hafifletilebilmesi için öncelikle mide asidinin kontrol altına alınması gerekmektedir. Kullanılacak antiasit ilaçlar mide asidinin dengelenmesini sağlayarak yanma hissini azaltmaktadır. Bu çiğneme tabletleri ise reçetesiz olarak eczanelerden alınabilmektedir. Mide yanmasına ne iyi gelir, hangi besinler tüketilebilir?  Mide yanması sorunu yaşayan pek çok kişi bu soruların cevabını merak etmektedir.

mide yanması nedir

Mide Yanmasında Uygulanabilecek Yöntemler

Mide yanması için asit üretimini kontrol altına almak dışında uygulanabilecek diğer yöntemler aşağıdaki gibidir:

Zencefil çayı ve kekik çayı mide yanmasına azaltan bitki çayları arasında yer almaktadır. İki çay tüketimi de sindirime yardımcı olmaktadır.  Çayların demlenmesinden sonra bir süre soğuması beklenip öyle içilmelidir. Aynı zamanda bir çay kaşığı balla çaylar tatlandırabilir. Bal tüketimi, mide asitleri ve ülser nedeniyle meydana gelen ağrılar için geleneksel olarak kullanılan yöntemler arasında en çok bilinenidir. Her gün 1 çay kaşığı kadar doğal balların çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırılarak yenmesi mideyi rahatlatmakta ve yanma hissini azaltmaktadır.

Mide yanmasının aşırı gaz nedeniyle olması durumunda sırtın dik olacak şekilde oturulmalı ve elle mideye geniş dairesel hareketlerle masaj yapılması gerekmektedir. Yavaş bir yürüyüş yapılması da gazın atılması konusunda yardımcı olacaktır.

Yaşanan stres mide ağrıları, mide yanması ve kramplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka stresin kontrol altına alınabileceği bir yöntem bulunmalıdır. Hobiler, spor, nefes alma teknikleri bu konuda etkili olmaktadır.

Muz tüketimi mide yanmasını bir miktar azaltmaktadır. Yemeklerden sonra uzanmamaya dikkat edilmeli, sırt dik tutularak ayaklar uzatılmalıdır. Bu sayede mide asidinin yemek borusuna çıkması önlenmektedir. Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakmanız gerekmektedir. Yatarken ise başın yastıklarla desteklenerek yukarda tutulması daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Mide Yanmasından Kaçınmak İçin Yapılabilecekler

Mide yanması kişilerin rahat etmesini kısıtlayan, büyük rahatsızlık veren ve dikkat edilmezse etkileri artan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle mide yanmasına ne iyi gelir, nelere dikkat edilmelidir sorularının cevapları bilinerek hareket edilmesi yaşanan sorunları en aza indirecektir.

Yenilen yemekler nedeniyle mide yanması şikayetleri yaşanıyorsa öncelikle yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Fazla tüketilen çay, kahve, kola gibi gazlı içecekler, yağlı yemekler, sindirilmesi zor olan et yemekleri, fast food yiyecekler, aşırı baharatlı gıdalar mide yanmasının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte laktoz ve glüten intoleransı olan kişilerin glüten içeren gıdalardan ve süt ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Bunların yanı sıra sigara içmek, aşırı derecede alkol tüketmek ve düzensiz uyku gibi etkenler de mide yanması etkilerini şiddetlendirmektedir.

Yukarıda açıklanan yöntemlerin uygulanması ile mide yanması bir süreliğine hafifletilebilmektedir. Ancak bu yöntemler yalnızca geçici bir çözüm olarak kullanılmalı, tekrar eden mide yanması şikayetleri olması halinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü tekrar eden mide yanmaları farklı sağlık sorunlarının nedeni olabilmektedir. Bu tip yanma tedavilerinde ise antibiyotik, ağrı kesiciler ya da ameliyatlar uygun görülebilmektedir. Uygun tedavi için vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

mide yanması neden olur

Mide Yanmasında Uygulanan Tedaviler

Mide yanması şikayetleri için ilk olarak doktor önerileri dikkate alınmalıdır. Yanma hissinin geçmemesi ve sürekli tekrar etmesi durumunda muayene olmak en doğru yöntem olacaktır. Doktora gidemeyecek durumdaysanız ve bu yanmayı geçirmeniz gerekiyorsa bitki çayları ile midenizi rahatlatabilirsiniz. Süt, ayran gibi rahatlatıcı içecekler de bu durumda faydalı olabilmektedir.

Mide yanması için bol su tüketimi her zaman faydalıdır. Hafif yiyecekler tüketilmeli, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Açık havada yapılacak yürüyüşler ve derin nefes alıp vermek de rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Midenizi rahatlatacak bu yöntemlerle birlikte yanma hissiniz minimuma inecektir. Doktor tavsiyesi ile kullanılacak bazı ilaçlar mide için oldukça iyi gelmektedir. Ancak bu ilaçlar kesinlikle doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır.

Mide yanmasında uygulanacak tedavi yöntemleri bitkisel yollarla daha iyi ve doğal şekilde sağlanmaktadır. Bu sayede kısa sürede rahatlama hissi oluşmakta ve ferahlama sağlanmaktadır. Mide yanmasının önüne geçmek oldukça önemlidir. Tedavi aşamaları boyunca zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir. Mide yanması konusunda aşırı sıcak ya da soğuk hava, yiyecek ve içecek tüketimi etkili olmaktadır. Bu nedenle midenin hava şartlarından korunması gerekmekte ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı yiyecek ve içecek önerileri ise aşağıdaki gibidir.

  • Soda: Mide yanması ve ekşimesi için doğal sodalar oldukça etkilidir. Kısa sürede sonuç vermektedir. Ancak yapay ürünlerin kullanıldığı sodalar için aynı durum söz konusu değildir. Anlık rahatlama sağlaması için 1 bardak doğal soda içerisine birkaç damla limon eklenerek içilebilir.
  • Rezene tohumları: Mide yanması konusunda oldukça faydalı olan diğer bir besin rezene tohumudur. Mide asitlerinin üretilmesi ve dengelenmesi konusunda etkili olan rezene tohumu genel sindirim sistemi sağlığı açısından da oldukça faydalı bir besindir. Rezene tohumlarının 1 bardak suda kaynatılıp soğutulmasından sonra içilmesi mide yanması sorunlarının büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olmaktadır. Rezene tohumları bunun yanı sıra mide ekşimesi için de iyi gelmektedir.
  • Nane: Mide yanması tedavisi için sakinleştirici olarak nane kullanılmaktadır. Genel olarak sindirim sisteminde yatıştırıcı bir özellik gösteren nane mide yanması, mide ekşimesi, hazımsızlık sorunlarında fayda sağlamaktadır. 1 bardak suya birkaç nane yaprağı koyulur. 30 dakika bekletilerek süzülür ve suyu içilir. Bunun yanı sıra nane yapraklarının çiğnenmesi de mide yanması için faydalıdır.
  • Zencefil: Taze zencefil kullanılarak mide yanması tedavi edilebilmektedir. Mide asitlerini emmekte ve mide yanmasına sebep olan sinirleri sakinleştirmektedir. Zencefil yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Bu sayede çiğ ve taze zencefille anlık sonuçlar alınarak genel anlamda mide yanmasına engel olunabilmektedir. Zencefil çayı hazırlanarak içilmesi de bu konuda etkili olmaktadır. 1 tatlı kaşığı zencefil 1 bardak suda 5 dakika kaynatılarak biraz soğuduktan sonra içilir.
  • Elma sirkesi: Mide yanmasına sebep olan asit seviyesinin yükselmesini engellemektedir. Pek çok farlı sirkenin kullanılması mide yanmasını tedavi etmekle birlikte en çok faydanın elma sirkesinden sağlandığı düşünülmektedir. 1 bardak su içerisine 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek içilmesi kısa sürede sonuç alınmasını sağlayabilmektedir. Bu karışım yemeklerden önce içilmelidir.
  • Aloe vera: Bu bitkiden elde edilen su, mide yanması tedavisi için etkili olabilmektedir. İnflamasyonu azaltması ile gastrointestinal sistemin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede mide yanmasını da engellemektedir. Daha iyi bir sonuç için yemekten 20 dakika önce alınması tavsiye edilmektedir.
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu