Sağlık

Sağlık Turizmi

Sağlık turizmi; sağlık problemleri, medikal ihtiyaçlar, estetik girişimler gibi zorunlu ya da isteğe bağlı olan sağlık ihtiyaçları için yaşanılan bölgeden bir başka şehir, bölge, ülkeye giderek sağlık hizmeti alma anlamına gelmektedir.

Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

Genellikle ülkelerin en gelişmiş, nüfus yoğunluğu yüksek şehirlerinde yapılmaktadır. Ya da sağlık turizmine elverişli(kaplıcalar – termal bölgeler gibi) illerinde de yapılır. Ülkemizde sağlık turizminin en yoğun yaşandığı şehir ise İstanbul’dur. Özellikle estetik girişimler ve diş işlemleri bakımından diğer dünya ülkelerine nazaran çok daha ucuz olması nedeni ile diğer ülkelerden yoğun talep görmektedir.

Sağlık Turizmi Çeşitleri

 1. Medikal Turizm

Diş hastalıkları, estetik cerrahisi, genel sağlık gibi konuların işlendiği turizm çeşididir. Özel yataklı odaları olan ve sadece sağlık turizmine hizmet etmek için kurulmuş pek çok işletme vardır. Bu işletmeler özel operasyonlar için özenle tasarlanmıştır.

 • Hizmet alanları, sağlık kurumu olmak için gerekli tüm standartlara sahip olan işletmelerdir.
 • IVF uygulamalarının tamamını kapsar
 • Estetik girişimlerin tamamını kapsar
 • Diyaliz tedavi türleri
 • İnferilite tedavileri
 • Göz ya da diş için uygulanan tüm tetkik ve tedavi yöntemleri
 • Engelli Turizmi – Yaşlı Turizmi
sağlık turizmi nasıl yapılır

Bedensel ve yaşlı hastalar için kurulmuş ayrı bir sağlık turizmi sektörüdür. Kaplıcalar bu turizm için yoğun ilgi görmektedir. Özellikle yaşlıların rağbet ettiği alanlardadır.

 • 60+ yaş itibari için gerçekleştirilen ve meşguliyet sağlayan terapi işlemleri
 • Yaşlılar için özel olarak programlanmış gezi turları, günlük, günü birlik, birkaç günlük
 • Klinik otel kapsamında faaliyetlerini yürüten ve bu çerçevede özel olarak yapılandırılmış bina tesisleri, odalar, rehabilitasyon merkezleri
 • Özürlülere yönelik gerçekleştirilen özel bakım tesisleri ve düzenli aralıklarla planlanan gezi turları
 • Yaşlı ve engelliler için tasarlanmış; ilgili standartlara sahip; rekreasyon bölümleri, bakım hizmetleri, bakım evleri, tatil bölgeleri ve özel tatil köyleri
 • Termal Turizm – SPA ve Welness Hizmetleri

TC Sağlık Bakanlığı’nın da katkılarıyla en çok turist çekilen termal turizm bölgeleridir. Kaplıcalarda tedavi teknikleri, Talassoterapi gibi yöntemlerin işlendiği, uzman sağlık personellerinin bulunduğu bölgeler termal turizm için ideal olup sayıları oldukça fazladır.

 • Kaplıcalarda gerçekleştirilen düzenli tedavi teknikleri

Fizyoterapi Müdahaleleri

İnsanların yaşam kalitelerini, hareket yeteneklerini, genel sağlık durumlarının korunması, güçlendirilmesi, iyileştirilmesine yönelik yöntemlerin sunulduğu bir alandır. Aşağıdaki durumlarda sıklıkla kullanılmakta olup fizyoterapislerin uzmanlık alanıdır;

 1. Yarı, tam felç geçirme durumları
 2. Omurilik yaralanmaları neticesinde ortaya çıkan sinir sistemi rahatsızlıkları
 3. Spor yaralanmaları sonucu ortaya çıkan kas zedelenmeleri, eklemsel kısıtlı hareketlerin düzeltilmesi
 4. Stres odaklı gelişen fibromiyalji, hareket sisteminde yaşanan fonksiyonel kısıtlılık durumlarında
 5. Bel boyun fıtıklarında
 6. Boyun kaslarında ya da baş ağrılarında
 7. Elde uyuşma yaşayan hastalarda
 8. Ortopedik türde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar sonrası belirebilecek sinir hasarlarına yönelik uygulamalarda kullanılır.
sağlık turizmi çeşitleri

Klimaterapi Hizmetleri

Birebir tek başına veya diğer tedavi edici ilaç, alternatif tedavi tekniklerine ek olarak gerçekleştirilen bir tedavi türüdür. Klimaterapilerde güneş, temiz hava, kaplıca, mineral kapsamı geniş zengin çamur ve toprak ya da su tedavilerini bünyesinde barındırır.

 • Özel hastalıklar, rahatsızlıklar için düzenlenen egzersiz yöntemleri

Balneoterapi yöntemleri

Doğada yer alan çeşitli çamurların, gazların, suların içine girilme ya da cilde uygulanması gibi teknikleri bir arada sunmaktadır.

Peloidoterapi Seansları

Çamur tedavisi anlamına gelir. Tedavi edilecek bölgeye, tedavi çeşidine göre ayarlanan özel çamur bileşenlerinin vücut bölgelerine sürülmesi ile gerçekleştirilir. Çamurun sıcaklık dereceleri hastalığa göre ayarlanır. Minimum 30 derece maksimum 45 derecelik çamur uygulamaları yapılmaktadır.

Hidroterapi Teknikleri

Su tedavi çeşitlerinden biri olup; eklemsel ve kas sistemlerinde gerçekleşen vücut yükü nedeniyle oluşmuş sızıların azaltılmasına ve fiziksel hasar – bozuklukların tedavisine yönelik gerçekleştirilen bir tekniktir.

 • Spa merkezleri

Talassoterapi

Tıbbi, medikal gözetimler ve gerekli kontroller altında gerçekleştirilen; deniz suyu, yosun ve kumlardan elde edilmiş kür seanslar.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Ömer Yoluk

2013 yılında Koç Üniversitesinde başladığım çift anadal programı kapsamında, Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler öğrenimi gördüm. 2016 yılında yine aynı okulda Sosyoloji ve Tarih Bölümlerinde iki yan dal eğitimi daha aldım.Ortadoğu ve Avrupa’daki markalara veri tabanlı dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu