Sağlık

Saç Dökülmesi Nasıl önlenir?

Günümüzde milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen saç dökülmesi farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir. Bu durumda olan kişiler yaşadıkları bu süreçten oldukça rahatsızlık duyarlar çünkü saçlar insanın dış görünüşü bakımından büyük bir role sahiptir. Saç dökülmesi yaşayan bireylerde nadiren psikolojik sorunlar ve sıklıkla özgüven kaybı görülebilir. Peki, nedir bu saç dökülmesinin nedenleri? Çözümü nedir? Saçları kazıtmak bir çözüm müdür?

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birden çok nedeni vardır. Bunların bir tanesine bağlı olarak saçların dökülmesi gibi birçok nedenin aynı anda yaşanması ile de saç kaybı yaşayan insanların sayısı oldukça fazladır. Bu nedenlerden bir tanesi genetiğe dayalı saç dökülmesidir. Dökülmenin genler yoluyla ebeveynlerden çocuğa geçme şansı oldukça yüksek. Diğer bir neden ise stres ve sıkıntıya dayalı saç dökülmesi. Otuzlu yaşlarda daha fazla kendisini belli etmekle birlikte genetik saç dökülmesine göre daha az bir kayba yol açtığı bilinmektedir. Diğer bir neden ise yaşlanmaya bağlı saç dökülmesi. Saç hücreleri de insan gibi doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Geçen zaman içinde zarara uğrayan saç hücreleri yaşlandıkça artık kendisini yenileyemez hale geliyor ve çoğu zaman dökülme yaşanıyor.

saç dökülmesine ne iyi gelir

Saçları Kazıtmak Saç Dökülmesine Bir Çözüm Olabilir Mi?

Toplum içinde yaygın olan bir söylenti ise saçların kazıtılmasının saç dökülmesinin önleyeceği yönünde. Saçı kazımak dökülmeyi durdurmayacaktır. Burada asıl hedeflenen uzun saçların daha çabuk yıpranması ve dökülme olasılığının bir tık daha artması. O yüzden kısa tutmak ve sürekli bakımını yapmak dökülmenin geciktirilmesinde önemli bir role sahip.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Öncelikle belirtmek gerek ki saç dökülmesinin nedeni genetik etkenler ise kesin bir çözüm yolu göstermek kolay değil. Sürecin uzatılması için ise düzgün bir saç bakımı ve uzman kontrolü gereken birincil önlemler. Kimi uzmanlara göre bilimsel ilaçlar ile genetik saç dökülmesi önlenebiliyor olsa bile ciddi yan etkileri olduğu için çoğu kişi kullanmamayı tercih etmektedir.

Strese dayalı saç dökülmesinde ve diğerlerinde sorunun üzerine gidilmesi elzemdir. Aynı zamanda genetik bir kalıntı olmadığı için saçları dökülmeden kurtarmak ve güçlendirmek daha olasıdır. Bakımına ve tedavisine özen gösterilmelidir. Gençler açısından önemli olan bir çözüm yolu biotin takviyesidir. Vitamin eksikliği de saç hücrelerini güçsüz düşüreceği için H ve B7 vitaminlerini almanız saç köklerinizin güçlenmesine fayda sağlayacak saç dökülmesi riskini azaltacaktır.

Yaşlanmaya bağlı saç dökülmesi ise kırklı yaşların ortaları ile başlayabilir. Genetik saç dökülmesi gibi kesin bir tedavisi olmamakla birlikte yine üstte belirtilen H ve B7 vitamini içeren besinleri tüketmek hücrelerin biraz daha geç yok olmasını sağlayacak ve süreci oldukça uzatacaktır.

kellik nasıl önlenir

Saç Ekimi Saç Dökülmesine Bir Çözüm Mü?

Yukarıdaki paragraflarda genetik saç dökülmesine bağlı saçları dökülen bireyler için ilaç kullanımı dışında pek fazla bir çözüm yolu olmadığını yazmıştık. Aynı zamanda o ilaçlar yanında farklı yan etkilerde getirdiği için kullanımı tercih edilmiyordu. Genellikle bu türden şikayetçi olan insanların tercih ettiği çözüm dökülmenin ardından yapılan saç ekimidir. Bildiğiniz üzere gene bağlı oluşan kellik sorununda alın ve tepe bölgesinde ki saçlar dökülür ancak ense ve yanlardaki saçlar dökülmez. Saç ekimi için ense ve yan bölgelerdeki saç köklerinin sağlıklı olmasından başka bir şey aranmıyor. Tabi ki herkeste aynı sonucu vermiyor ancak teknoloji ve bilimin ilerlemesi ile yeniden ekilen saçın tutunma olasılığı bundan önceki yıllara göre artık çok daha fazla. Günümüzde de sıkça saç dökülmelerine karşı tercih edilen bir yöntemdir. Günümüzde ise saç dökülmesi yaşayan birey sayısı hızla artış göstermeye devam ediyor.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu