Yaşam

Özgüven Kazanmanın Yöntemleri

Gündelik yaşantınızda sizi diğer bireylerden bir adım öne çıkaracak özelliklerden bir tanesi özgüvenli olmaktır. Peki, özgüven sonradan kazanılabilir mi? Özgüven kazanmanın yolları nelerdir?

1- Kendinize Bakın Özgüveninizi Kazanın

Özgüven kazanma yolunda birinci madde kendinizden utanmamanız. Tip, güzellik gibi kavramlar görecelidir ancak bakımlı olmak sizin elinizdedir ve kendinize baktığınıza inanıyorsanız güveniniz bir adım öne çıkacaktır. Hayatınızdan, nasıl görünüyorum? Endişesini çıkarmanın yolu bakımlı olmaktır. Siz zaten kendiniz ile barışık olduğunuzu hissettiğinizde yaşantınızda nasıl görünüyorum merakı diye bir şey kalmayacak ve özgüven çıtasını bir adım yukarıya çekeceksiniz. Özgüven kazanacaksınız.

2- Özgüven Kazanmak İçin Olumlu Düşünün

Hayatınızda her zaman karşınıza olumsuzluklar çıkabilir. Bunlar art arda da gelebilir ancak sürekli olumlu düşünmeye çalışın. Problem odaklı değil çözüm odaklı çalışın. Hayatınızdaki olumsuz düşünceleri bir kenara koyup çözüm üretmeye başladıkça özgüven kazandığınızı ve karakterinizin giderek oturduğunu fark edeceksiniz.

özgüven nasıl kazanılır

3- Kitap Okuyarak Özgüven Kazanın

Kitap okumak her konuda olduğu gibi özgüven kazanma konusunda da size en fazla yarar sağlayacak aktivitelerden bir tanesi. Romanlarda oluşturulan karakterlerin özgüveni size işleyecektir. O karakterleri analiz ederek kendinizi geliştirmenizden daha önemlisi siz artık kitap okuyan bir birey olacaksınız ve toplumda konuşacağınız konu başlığı bir tane daha fazla olacak. Hele ki Türkiye gibi az kitap okunan bir ülke de düzenli bir şekilde kitap okumanız bilgi ve kelime haznenizin çok daha fazla genişlemesine sebep olacaktır ki, tüm bunlar ile birlikte yaşantınızda daha kolay cümle kurmaya, daha kolay konuşmaya başladığınızı hissedeceksiniz. Ve bu sizi belki bir hatta iki adım daha öne çıkaracak özgüven kazanma konusunda bile daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

4- İlkeleriniz Ve İdealleriniz Özgüven Kazanmada Önemli

Hayatta olmazsa olmazlardan bir tanesi kırmızıçizgilerdir. Sizin de belli ilkeleriniz, idealleriniz olsun. Asla taviz vermeyeceğiniz konular sizi özgüven kazanma hususunda bir çizgiye sokacaktır.

5- Bir Amacınız Özgüven Kazandıracaktır

Sürekli bir hedefe yürümek size hem zaman kazandıracak, hem de o zamanı etkili kullanmayı öğretecektir. Bir düzen ve hedef doğrultusunda kurduğunuz yaşamınız sizi özgüven kazanma potasında bir adım öne itecektir. Hele ki o hedefe ulaştığınızda artık o yola çıkan kişiden farklı bir özgüvene sahip olduğunuzu hissedeceksiniz.

6- Hızlı Düşünün, Yavaş Konuşun

Aslında cümlenin özü doğru konuşmak… Bir şey hakkında çok fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Belki herkesten daha hakimsinizdir bu konuya ancak anlatma şekliniz bu duruma pozitif veya negatif olarak etki edebilir. Bu yüzden bir konuşma sırasında ağır ve karşı tarafın anlayabileceği şekilde konuşun. İletişimde olduğunuz kişinin sizi dinlememesi özgüveninizi zedeleyebilir. Yeniden özgüven kazanma yollarını düşüp emekleri heba edebilirsiniz. Bu yüzden özgüven kazanmak için doğru ve anlaşılır konuşmak önemli.

özgüven kazanma taktikleri

7- Durmayın

Eğer herkes hareket edip bir hedefe yürürken siz durursanız geride kalırsınız. O yüzden hiç durmamanız gerekli. Tabi bazen yorulduğunuzu hissedeceksiniz. O zaman hedeflerinizden vazgeçmeden yarı zamanlı küçük hedefler belirleyerek yolunuza devam edin, hedeflerinize küçük adımlar ile olsa da yürümekten geri kalmayın. Özgüven kazanma listesini okuyor olduğunuzda bile, adım adım yöntemleri uygulayın. Zaferler öyle bir günde kazanılmaz unutmayın.

8- Düzenli Bir Hayat Özgüven Kazanmada Önemli Bir Role Sahip

Bir plan doğrultusunda çalışmayı alışkanlık edinin. Dağınık ve savruk olmayın. Ulaşmak istediğiniz hedef özgüven kazanmak, özgüveni yüksek birisi olmak ise bunu adım adım planlayarak yapın ve hedefler belirleyin. Belirli mesafelerde hedefler olsun. Onlara ulaştıkça yolu yürüme isteğiniz ve azminiz artacaktır.

Özgüven kazanmak için beklemeyin, zaman size özgüven kazandırmayacak. Siz kendinizi özgüveni yüksek bir birey haline getirebilirsiniz.

“Kendine güvenen herkes dünyayı yönetebilir.” Voltaire

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu