Seyahat

Ölüdeniz Nerede Nasıl Gidilir? Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Ölüdeniz… Efsaneleriyle gerçekleriyle, yaşanmışlıkları ile mükemmel bir doğa harikası. Yaz aylarında size de artık şehirler boğucu gelmiyor mu? Yüksek yüksek binaların arasında kendinizi zindan atılmış gibi hissetmiyor musunuz? Cevabını evet ise bu yazımızda bizde sizler için tüm detayları ile Ölüdeniz’i anlattık. Aslında kelimeleri kullanarak ne kadar anlatılabilir bilmiyorum, gidip görmeden burada yazdıklarımız bir kumsaldaki kum tanesi kadar kalacaktır.

 

İşte Ölüdeniz nerede ve nasıl gidilir, Ölüdeniz gezilecek yerleri neresidir gibi sıkça sorular soruların cevapları.

ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz Nerede?

Dünyanın en güzel kumsalı nerededir? Diye sorsam bana ne cevap verirsiniz. Durun durun siz zahmet etmeyin. Ben zaten halk oylaması ile bu unvanı kazanmış bir yer biliyorum. İşte orası Ölüdeniz.

 

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz tam bir turizm beldesi. Yeşiliyle mavisiyle bu yakıştırmayı sonuna kadar hak ediyor. Her dönemde ayrı bir isme malik olduğunu biliyor musunuz? Mesela bölge de uzun yıllar hüküm sürmüş olan Likyalılar buraya Işık ve Güneş Diyarı demekteydi. Ortaçağ’a gelindiğinde ise artık burası Uzak Diyarlar olmuştu. Daha detayları bilgilerimizi diğer alt başlıklar altında toplayacağım için şimdi isterseniz Ölüdeniz’e nasıl gidilir onu öğrenelim.

 

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşımın oldukça basit olduğunu söyleyerek başlayalım. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz’e Antalya, Muğla ve Burdur karayolları bağlantısını bulunuyor. Bu arada yazın bu bölgede güneşin ne kadar etkili olduğunu ziyaret edenler bilir. Ama korkmanıza gerek yok size gölge yapmak için adeta sıraya girmiş binlerce çam ağacı göreceksiniz. Serin ve konforlu bir seyahatin tadını çıkarın.

ölüdeniz nasıl gidilir

Ölüdeniz Gezilecek Yerleri

Yaz aylarında birçok insanın tatil zamanının gelmesi ile akın ettiği Ölüdeniz’in güzelliklerini nereden saymaya başlasak bilemedik. Türkiye’de olduğu kadar dünyada da popülerliği hızla artan bir tatil beldesi olduğunu söyleyerek başlayalım. Tabi buraya gelenlerin ilk merak ettiği ve haliyle en çok etkilendiği yer kumsalı ve sahili oluyor. Ölüdeniz Plajı birçok yerli ve yabancı turistin vazgeçilmezi arasına girdi bile.

 

Plajın batısında kalan Ölüdeniz Lagünü adeta bir doğa harikası. Çam ağaçlarının stadyumu dolduran seyirciler gibi etrafını çevirdiği lagün sanki dünyanın en güzel futbol maçına ev sahipliği yapan stadyum gibi beliriyor karşımıza. Adını aldığı dingin suyu. Civarda fırtınalar olsa, dalgalar kıyıları dövse bile Ölüdeniz’in suları bitkin ve dingin bir eda ile mışıl mışıl uyuyor. Bu arada bu güzelliklerin ve bu bölgenin koruma altında olduğunu belirtmeliyiz. Aslında iyi ki koruma altında. Ne doğası bozulmuş ne de doğa katledilmiş. Tabiat anadan ilk olarak nasıl doğmuşsa halen o güzelliğini koruyor.

 

Ölüdeniz gezilecek yerleri ise genelde civarda olan koylar ve ormanlıklardır. Mesela size tavsiye olarak verebileceğimiz yerlerden bir tanesi Kıdrak Koyu. Arasında neredeyse gölge düşmeyen hiçbir yer olmayan ormanlarla çevrili olan koy tertemiz ve sakin suya sahip. Tabi sadece bununla sınırlı değil. Çevrede Kıdrak Koyu gibi iril ufaklı onlarca koy var.

 

Kelebekler Vadisi de buraya yakın olan ziyaret edebileceğiniz cennetten kopma bir yer. Hatta burada bir paragrafta anlatmamak için kendisine özeli bir içerik hazırladık. Kelebekler Vadisi’ni biraz şımartıyoruz yani anlayacağınız. Ama kesinlikle bunu sonuna kadar hak ediyor.

 

Koyları ve çevredeki adacıkları Fethiye tekne turları sayesinde daha yakından görebilir doğanın o eşsiz uyumuna içerisine girerek şahit olabilirsiniz.

ölüdeniz kamp alanları

Ölüdeniz’de Ne Yapılır?

Buraya gelir gelmez aklınıza o kadar çok şey gelecek ki icra etmek için zaman bile bulamayabilirsiniz benden söylemesi. O yüzden buranın tadını çıkarmak için hızlı hareket etmeniz gerekiyor.

 

Tabi ilk sıraya Ölüdeniz Plajı kumsallarında yürümek olur her halde. Ayağınızın altına dokunan o yumuşacık kumlar sanki size dünyanın en güzel ayak masajını yapıyor gelecek. Sizi tüm dertlerinizden arındıracak. Tüm sıkıntılarınızı bir kenara bırakmanızı sağlayacak.

 

Hazır plajın tadını çıkarırken birde çarşaf gibi önünüzde serili duran denize girmezseniz çok şey kaybederseniz. Dedik ya ismi durgunluğundan geliyor. Civar koylarda kuvvetli dalgalar kayaları aşındırsa dahi burada küçük dalgalar gerçekleşiyor sadece. Bu yüzden dünyanın en farklı ve en güzel sahillerinden bir tanesi.

 

Son yıllarda hızla artmaya başlayan bir diğer aktivite ise kamping. Yani çadır kampı. Burada çadırınızı kurabileceğiniz bolca kamp alanı mevcut. Hatta Fethiye kamp alanları içeriğimizi okuyarak daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi çadırınızı sırtınıza atıp buraya gelerek doğanın keyfini en orijinal bir şekilde çıkarabilirsiniz. Beton yok, teknoloji yok, dert yok… Dört dörtlük bir tatil deneyimi öyle değil mi?

 

Bu alanda yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise trekking. Ölüdeniz Lagünü’nün çevresini yazımızın üstlerinde bir stadyuma benzetmiştik hani. İşte o stadyuma gelen seyircilerde uzun mu uzun çam ağaçları. Burada çam ağaçlarının eşsiz kokusunu soluyarak trekking yapmayı kesinlikle deneyimlemelisiniz.

 

Yakınlarında bulunan Patara Antik Kenti ve Saklıkent Kanyonu buradan ayrıldığınızda uğrayabileceğiniz duraklar olacak. Gerçekten bu güzellikleri gördükçe nasıl cennet bir memlekette yaşadığımızı tekrar hatırlıyoruz.

 

Bu yazımızda siz gezginler için Ölüdeniz nerede ve nasıl gidilir, ne yapılır, Ölüdeniz gezilecek yerleri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım tatil planlarınızda size yardımcı olabilmişizdir. Şimdiden size iyi eğlenceler diliyoruz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu