Seyahat

Gömbe Yaylası Nerede? Nasıl Gidilir?

Yaylaların yaylası Gömbe yaylası hakkında güzel bir bilgilendirme yazısı hazırladık. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte ülkemizin sıcak hava dalgalarına girmesi beklenen bir şey. Bu durumda tatilcilerin ilk aradıkları şey serin bir yer oluyor diyebiliriz. Tabi deniz tutkunlarını ayırt ediyorum. Akdeniz bu yönüyle aslında cennet bir bölge. Güneyinde sımsıcak havaya rağmen serin Akdeniz suları sizleri kucaklarken kuzeyinde ki yemyeşil yaylaları yazın tüm sıcaklığına ve bunaltıcılığına adeta göğüs geriyor.

 

Uzun mu uzun kadim kavakların gölgesinde, elma bahçelerinin arasında yürürken bu serinliği en ince damarlarınıza kadar hissedebileceğinizi şimdiden söylemiş olayım. O zaman dilerseniz Gömbe yaylası nerede, Gömbe’ye nasıl gidilir, Gömbe de nerede kalınır gibi sıkça soruların cevaplarını vermeye başlayalım.

gömbe gezilecek yerler

Gömbe Yaylası Nerede?

Kaş’ın en güzel ve havasına doyum olmayan yaylarından bir tanesi olan Gömbe Yaylası Kaş Elmalı sınırında bulunuyor. Bu bölgenin aslında Kaş-Kalkan-Elmalı saç ayağının tam ortasında kaldığını söyleyebiliriz.

 

Özellikle yaz aylarında Antalya’nın çok sıcak olduğunu bilmeyen yoktur. Bilhassa denize yakın kısımlar. Buralardaki sezonluk çiftçilerinde tatil ve dinlenme amaçlı Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında Gömbe’ye geldiğini biliyoruz.

 

Gömbe’ye Nasıl Gidilir?

Gömbe bir yayla olduğu için ulaşımı biraz uzun. Yanlış anlaşılmasın zor yollardan geçmiyorsunuz aslında hiçbir bozuk yolunun olmadığını da söyleyebiliriz. Sadece merkezlere biraz uzak sadece.

 

Öncelikle bölgeye en yakın havalimanları Antalya Havalimanı ve Dalaman Havalimanı. Antalya’ya indikten sonra önce Elmalı ilçesin gelmek zorundasınız. Lafı gelmişken Elmalı nerede ve nasıl gidilir anlattığımız yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Elmalı’ya Antalya Otogar’dan otobüsler kalkıyor. Elmalı’dan Gömbe Yaylası’na da belirli saatlerde otobüs var bunları kullanarak bu bölgeden buraya ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınız ile de öncelikle Antalya-Elmalı yolunu kullanarak Elmalı’ya ulaşmalısınız. Elmalı Sanayi Sitesi’ni geçtikten sonra tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Gömbe tabelasını görür görmez sağa dönmeniz ve hiçbir yere sapmadan devam etmeniz sizi doğrudan Gömbe’ye getirecek.

 

Bir diğer seçenekte dediğimiz gibi Dalaman üzerinden. Uçakla buraya geldikten sonra önce Fethiye’ye sonrada Kaş’a kalkan otobüslere binmek zorundasınız. İki aktarmalı bu yolculuktan sonra Kaş Otogar’dan Gömbe’ye kalkan otobüslere binmeniz ulaşmanız için yeterli olacaktır.

 

Şahsi aracınız ile Gömbe’ye nasıl gidilir derseniz bunun içinde öncelikle sahil yolunu kullanarak Kaş’a gelmelisiniz. Demre istikametine doğru ilerledikten sonra Ağullu’da ki OPET petrol istasyonunu göreceksiniz. Zaten burası çıkış olacak. İstasyonu birkaç yüz metre geçtikten sonra karşınıza çıkan kavşaktan düz ilerleyeceksiniz. Sağa giden yol sizi Demre ilçesine götürecektir.

 

Bu yol üzerinde Kasaba beldesini geçtikten sonra dümdüz devam edeceksiniz. Karşınıza ilk çıkan büyük kavşak Sinekçi Kavşağı olacaktır. Karşınızda Akdağları gördüğünüz an anlayın ki Sinekçi bölgesindesiniz. Buradan önce sağa döneceksiniz. Sonra baraj çıkacak karşınıza. Gömbe Barajı. Baraj yoluna sapıp çıkışında sağa dönerseniz doğrudan Gömbe Merkez’e ulaşmış olacaksınız.

 

Gömbe’ye ulaşım bu şekilde. Sizlere detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Gelin birde Gömbe’de nerede kalınır onu öğrenelim.

 

Gömbe’de Nerede Kalınır?

Gömbe’de kalınacak yerler arasında sizlere büyük lüks oteller sayamayız. Hem yayla havasını bozmamak için hem de yerleşenlerin çoğunun buranın yerli insanı olması dolayısıyla böyle büyük yapılar yok burada. Doğal bir cennet adeta. O yüzden genel olarak butik oteller ve apart oteller bulabilirsiniz. Bazı yerlerde kiralık villalarda bulunuyor ancak pekte çok tercih edildiğini söyleyemeyiz.

gömbe yeşilgöl

Gömbe Yaylası’nda Ne Yapılır?

Buraya gelir gelmen sizi ilk olarak iki yerden bahsedeceklerdir. Uçarsu ve Yeşilgöl. Lakin ben biraz daha rotaya uygun bir şekilde yolun başladığı yerden sonuna doğru bir hikaye tarzında ne yapabileceğinizi yazayım sizlere.

 

Öncelikle Kaş yönünden geldiğinizi varsayarsak sizi zaten ilk karşılayan göğün rengine bürünmüş Gömbe Barajı olacaktır. Burada baraj manzarası ve karşınızda asil bir şekilde dikilen Akdağları fotoğraflayabilir bu anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Sonrasında Gömbe’nin içerisinde doğru biraz gidelim.

 

Ve geldik ikinci durağa. Buranın bir diğer popüler yeri de meydandaki dondurmacıları. Gömbe Dondurması inanın hiçbir yerde bulamayacağınız lezzete sahip. Tabi dondurma yemeden önce yine buradaki küçük esnaf lokantalarına uğrayabilirsiniz. Size tavsiyem piyaz yemeyi unutmayın. Özellikle Antalya’ya özgü bir yemek olsa da en güzeli kesinlikle burada yapılıyor. Sonrasında üzerine buz gibi bir dondurma ilave ettiniz mi işte şimdi Uçarsu ve Subaşı turuna hazırsınız.

 

Gömbe’nin kuzeyinde Akdağların yamacında bulunan bu su şelalesi adını gerçekten de suyun uçmasından alıyor. Öyle büyük bir kudretle dökülüyor ki dimdik yamaçtan aşağı gerçekten de uçuyor sanabilirsiniz. Suyun hemen başında bulunan dilek ağacında birçok yazma, bez parçası bulabilirsiniz. Bu tür şeylere inancınız varsa sizde dilek dileyebilirsiniz. Ve tepenin hemen arkasında doğal oluşum bir göl.

 

Türkiye’nin en güzel göllerinden bir tanesi olan Kaş Yeşilgöl manzarası ile buz gibi suyu ile ziyaretçilerini mest etmeyi başarıyor. Hemen kenarındaki çimenlik alanda zaman zaman kampçıları da görmeniz mümkün. Hatta size ikramlarda bile bulunabilirler. Gerçekten ülkenin dört bir yanından insan geliyor buraya.

gömbe uçarsu

Biraz daha yukarı çıktığımızda karşımıza Subaşı çıkıyor. Akdağların tepesinde dümdüz yemyeşil bir ova. Ortasından mışıl mışıl bir su akıyor. Ve siz bu suyun güzelliğine kendinizi kaptırmışken bir çan sesi duyuyorsunuz. Karşınızdaki tepeden buraların gerçek sahipleri geliyor. Keçiler ve koyunlar. Ne güzel ve doğal bir hayal öyle değil mi? İşte burada hiçbir yerde yaşayamayacağınız şeyleri yaşayacaksınız. Hemen tepenin dibinde bir yörük çadırı görebilirsiniz. Torosların o meşhur yörüklerini daha yakından tanıyabilirsiniz. Emin olun sizi boş çevirmeyecekler en azından çay ikram edeceklerdir.

 

Gömbe Yaylası hakkında yazacaklarımız bu kadar. Sakin, yeşillerle bezeli bir tatil arayanlar için kesinlikle mükemmel bir yer buraya uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yazımızda Gömbe Yaylası nerede ve nasıl gidilir detaylı bir şekilde anlattık zaten. Burayı kolayca bulabilir tatilinizi daha eğlenceli ve huzurlu hale getirebilirsiniz. İyi tatiller.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu