Kelimeler

J Harfi ile Başlayan Bitkiler Sebzeler Meyveler

J harfi ile başlayan bitkiler listesini oluşturmamızda ki amaç hem bitkiler hakkında genel kültür olacak bilgiler vermek hem de isim şehir oyununda size yardım etmek. İtiraf edin sizde bu oyunda rakiplerinizi elemek için internet yardımı alanlardan bir tanesisiniz. Yoksa burada olmazdınız öyle değil mi? Merak etmeyin diğer oyunculara bundan kesinlikle bahsetmeyeceğiz. Hemen j harfi ile bitki bulun ve tablonuza yazın.

Genel kültür bilgisi açısından gelen ziyaretçilerimiz için de oldukça renkli bir içerik oluşturmaya çalıştık. Bitkilerin yanlarına kısa kısa bilgiler vererek eğlenceli bir şekilde bilgi ufkunuzu genişletebilirsiniz.

J ile başlayan bitki isimleri nelerdir? Bu sorunun cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Bilimin şuana kadar hesapladığı bilgilere göre bitki türü yaklaşık 400 bin civarıdır. İnsanların solunum ihtiyacı için gerekli olmasının yanında besin olarak da kullanılarak ihtiyaç sağlanmaktadır. Bunun yanında şifa olarak da kullanılmaktadır. Biz de bu yazımız da baş harfi J ile başlayan bitki isimlerini, adlarını aşağıda listeledik.

 

J ile Başlayan Bitkiler, Sebzeler ve Meyveler

JAK MEYVESİ: Artocarpus heterophyllus, dutgiller familyasına ait bir meyvedir. Bunun yanında tropikal bir meyvedir. Yetiştiği alanlar güney ve güneydoğu asya bölgeleri olarak bilinmektedir. Bu meyve ağaçta yetişen meyveler arasında dünyanın en büyükleri arasındadır. Ağırlıkları 35 kg kadar çıkabilmektedir. Tropikal iklim bölgesinde olan veya bu bölgeye yakın olan ülkelerde görülen jak meyvesi dutgiller familyasının bir üyesidir. Ağaçta yetişen en büyük meyveler arasında gösterilirken daha çok düşük rakımlı bölgelerde yetişmesi söz konusu.

JAPON ELMASI: Bu bitkiler genellikle süs ve dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Asya kıtasında yetişmektedir. Anavatanı Asyadır. Misket elma ve çiçek elma olarak iki gruba ayrılan Japon elması genellikle süs ve dekoratif ürün olarak kullanılır. Yine bu tarz başka eşyaların yapılmasında da kullanılır. Meyvenin ana vatanı ise Asya kıtasıdır.

JALAPENO: Meksika kökenli bir bitkidir. Kırmızı ve yeşil olarak da kullanılan bir biber çeşididir. En basit tabiri ile bir biber çeşididir. Meksika çıkışı olan bu tür hayatımıza yeni yeni giriş yaptı ve uyum sağladı diyebiliriz.

JERBERA: Bu bitkinin doğada yaklaşık olarak 30 türü bulunmaktadır.

J ile başlayan diğer bitkiler aşağıdaki gibidir.

JAMBU MEYVESİ: Ana vatanı Malaya Yarım Adası olan jambu meyvesi görünüş açısından bir armuda benziyor. Kırmızı kabuğu tek farklı noktası diyebiliriz.

JABUTİCABA MEYVESİ: Söylenmesi de okunması da zor bir bitki ile j harfi ile başlayan bitkiler yazımıza giriş yapalım. Bu meyve buruk bir tada sahiptir. Siyah zeytin büyüklüğünde meyvelerdir. Reçel yapımında kullanılır.

JAPON GÜLÜ

JAPON KESTANESİ

JAPIN KARANFİLİ

JAPON PAPATYASI

JAPON FESLEĞENİ

JAPON ERİĞİ

JACKFRUIT

JACKFRUİT

JALAPENO

JÜT

JERBERA

JAPON AKUBASI

JAPON AYVASI

J harfi ile başlayan bitkiler listesi yaptık ve hepsi hakkında kısa kısa bilgiler verdik. Umarım işinize yarayacak şeyler öğrenebilmişsinizdir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu