Oyun

İstop Oyunu Nasıl Oynanır? İstopun Kuralları Nelerdir?

İstop nasıl oynanır konusunda ufakta bir bilginiz varsa veya oyun hakkında bir şeyler hatırlıyorsanız sizde çok renkli bir çocukluk geçirmiş olmalısınız. Günümüzün çocukları veya daha doğru bir tabirle teknoloji çağının çocukları bu olanaklardan biraz mahrum kalarak büyüyorlar. Kendi adımıza şanslıyız ancak gelecek nesiller açısında üzülsek daha iyi olacak.

Çocuklarımız artık ne geleneksel oyunlar oynuyor ne de sokağa çıkıp arkadaşları ile eğleniyor. Telefon ve bilgisayar alışkanlığı artık o kadar hat safhaya çıktı ki sosyolojik bir sorun olma eğilimi gösteriyor artık. Çocuklarımızın hayata alışması için sosyalleşmesi lazım. Bunu en kolay yapabileceği yer ise oyun. Bu yazımızda bahsedeceğimiz istop ve renkli istop nasıl oynanır konusunu çocuklarınıza anlatabilir onlara yeni bir oyun kazandırabilirsiniz. İşte istop nasıl oynanır, kaç kişi ile oynanır, kuralları nelerdir sorularının cevapları.

 

İstop Nedir?

İstop geleneksel sokak oyunları içerisinde olan ve toplan oynanan bir kalabalık oyunudur. Çocukluğumuzda tüm mahalleli çocuklarla bir halka etrafında birleşip akşamlara kadar eğlendiğimiz oyunun adı istoptur.

 

İstop Kaç Kişi İle Oynanır?

İstop kaç kişi ile oynanır sorusunun aslında net bir cevabı yok çünkü net bir kişi sayısı yok. En az üç kişi ile oynanabilse de ne kadar kalabalık olursanız o kadar iyi aslında. Hatta oyunun tadını gerçekten çıkarmanız için olabiliyorsanız en az on kişi olmanızı da tavsiye ederim. İnanın çok daha fazla eğleneceksiniz.

istop kaç kişi ile oynanır

İstop Nasıl Oynanır?

Birdirbir, Bülbül kafeste gibi sokak oyunları oynanış bakımından oldukça basit olan oyunlardır. İstop nasıl oynanır kısaca bilgiler vererek oyunu öğrenmeye başlayalım.

 • Öncelikle oyuna geçilmeden önce bir ebe belirlenir. Bu belirleme sayışma yoluyla veya kura yolu ile olabilir.
 • Ebe belirlendikten sonra diğer oyuncular ebenin etrafında bir halka şeklinde dizilirler. Top ebededir. Aslında bu oyunda ebe diğer oyunlardan kıyasla daha avantajlıdır çünkü oyunu başlatıp aradan sıyrılacaktır.
 • Ortadaki oyuncu diğer oyunculardan bir tanesinin ismini sesli bir şekilde söyleyerek topu havaya fırlatır. Burada ne kadar yükseğe atarsa o kadar avantajlı olacağı için atabildiğiniz kadar yukarı atmaya çalışın.
 • İsmi söylenen oyuncu topu yere düşmeden yakalamak zorundadır. Eğer yakalamayı başarırsa başka bir oyuncunun adını söyleyerek topu yeniden havaya fırlatır.
 • Eğer topu havada yakalayamazsa yerde tuttuğu an “İstop!” demelidir. O anda kaçmaya çalışan tüm oyuncular oldukları yerde dururlar ve ebe olan oyuncu bu oyunculardan bir tanesini topu tuttuğu yerden vurmaya çalışır.
 • Vurduğu takdirde ebe burulan oyuncu olur ve bir puan kaybeder. Oyun bu şekilde devam eder. Üç puan kaybeden oyuncuya bir isim takılır ve oyun bu şekilde devam eder.

İstopun oynanışı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuza göre gelin birde renkli istop nasıl oynanır kısaca ona bakalım.

 

Renkli İstop Nasıl Oynanır?

Renkli istop nasıl oynanır öğrenmek artık bu saatten sonra çok kolay çünkü oynanışının çoğunu yukarıda görmüş oldunuz. Yine kısa bilgiler vererek bir özet geçelim. Sonunu lütfen dikkatle okuyunuz.

 • Öncelikle bir ebe belirlenir ve top eline verilir.
 • Ebe harici diğer oyuncular ebenin etrafından bir halka şeklinde dizilir.
 • Ebe olan oyuncu bu halkanın içinde olan arkadaşlarından bir tanesinin ismini söyleyerek topu havaya fırlatır.
 • İsmi söylenen oyuncu topu havada yakalamaya çalışır. Yakalamayı başarırsa bir başka arkadaşının adını söyleyerek yine topu havaya fırlatır. Yakalamadığı durumda ise senaryo farklı ilerler.
 • Top yere düşerse ebe olan oyuncu topu tuttuğu yerde “İstop!” diye bağırır. Diğer oyuncular artık oldukları yerde kalmak zorundadır.
 • Ebe olan oyuncu bu kez onları vurmak yerine arkadaşlarına bakar ve üzerlerinde ki renklerden bir tanesini söyler.
 • Bu anda tüm oyuncular bu renge dokunmaya çalışır. Çevrede bu renk olan neye dokunurlarsa ebe olan oyuncu onları vuramaz. Ebe oyunculardan bir tanesini renge dokunmadan vurur ise vurulan oyuncu ebe olur.
 • Vuramazsa veya tüm oyuncular renklere dokunmuşsa yine ebelik kendisinde kalır. Üç kez vurulan oyuncuya ise bir isim takılır ve oyun aynı şekilde devam eder.

 

Renkli İstop Kaç Kişi İle Oynanır?

Renkli istop yine İstop benzeri olarak kalabalık bir oyun grubu ile oynanır. Özellikle sınıftaysanız ve arkadaşlarınızlaysanız bu oyunu oynamayı tercih edebilirsiniz. Mahallenizde de sizinle bu oyunu oynamak isteyen onlarca arkadaşınızın olduğuna veya olacağına eminim.

Tabi teorik olarak yaklaşırsak ve nesnel bir sayı vermemiz gerekirse en az beş kişi olmalısınız ki oyunun tadı çıksın.

istop oyun kuralları

İstop Kuralları Nelerdir?

İstop kuralları oyunun oynanışı ile doğru orantılı olarak daha eğlenceli bir oyun için oldukça önemlidir. İşte kuralların listelenmiş hali.

 • Öncelikle ebe belirlenen oyuncu doğrudan havaya atmalıdır. Sağa sola ve uzağa fırlatarak topu uzaklaştıramaz. Önemli olan burada topu oldukça yükseğe fırlatmaktır.
 • Bir diğer önemli kural ise kaçışan oyuncuların her hangi bir engel arkasına saklanmaması. Yoksa ebe olan oyuncu kendilerini vuramaz ve bu seferde oyunun bir anlamı kalmaz.
 • Ebe olan oyuncu ise topu yerde yakalarsa muhakkak “İstop!” demelidir. Demediği takdirde diğer oyuncuların halen kaçma hakkı vardır.
 • Oyunda üç kez vurulan oyuncuya bir lakap takılır ancak bu rencide edici bir lakap olmamalı. Nickname ve oyuncu adı gibi sıradan bir isim olmalı ki kimsenin kalbi kırılması.

 

İstop nasıl oynanır, istop oyunu kuralları nelerdir, renkli istop nasıl oynanır gibi soruların cevaplarını artık bildiğinize göre bu oyunu oynamamak için elinizde bir neden yok. Hadi gidip biraz eğlenelim.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu