Sağlık

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzda bazı organlarımızda, dönem dönem ağrılar yaşanabilmektedir. Elbette ki her ağrının altında farklı bir ana sebep bulunabilir. Ağrının ana nedeni, tedavisinin de farklı yöntemler şeklinde uygulanmasını gerektirebilmektedir. Bu sebepten dolayı, vücut üzerinde her hangi bir rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda, ilk olarak bu rahatsızlığın ana nedeni araştırılmalı ve sonrasında, doğru bir yöntem uygulanmalıdır.

Elbette ki ağrılarımızın en başında, baş ve göz ağrıları yer alıyor diyebiliriz. Günümüz şartlarında, genel olarak, bilgisayar ortamlarında çalışan pek çok kişide bu ağrılara rastlayabilmek mümkündür. Yine bunun dışında pek çok farklı ana nedene bağlı olarak çeşitli göz ağrıları da meydana geliyor olabilir.

Göz ağrısı nedir?

İlk olarak göz yüzeylerinde pürüzsüzlük hissi olarak ortaya çıkarken, yanma ya da kaşınma hisleri ile devam edebilmektedir. Genel olarak göz kısmında ortaya çıkan ağrılarda, yabancı maddelerden kapılan enfeksiyonlar etkili olmaktadır. Yine bunun yanı sıra bazı incinmelerden kaynaklı da göz ağrıları yaşıyor olabiliriz. Ağrıların farklı sebepleri olurken, genel olarak göz damlaları ve dinlemeler ile kontrol altına alınarak, tedavi edilebilir. Bu yazımızda sizlere, göz ağrısına ne iyi gelir hakkında yardımcı olabilmek için bazı bilgilere yer vereceğiz.

İlk olarak bazı nedenlerinden bahsedelim. Sonrasında aşağı da yer alan başlıklar altında uygulanacak doğal yöntemlere göz atabiliriz.

Göz Ağrısı Nedenleri nelerdir?

 • Haricen kullanılan kontakt lenslerden dolayı gözlerde oluşan mikrop
 • Gözlerde meydana gelen kuruluk
 • Dışarıdan gelen yabancı bir cismin göz içerisine kaçması
 • Göz ortası ve renkli kısımlarda bulunan iltihaplanma
 • Göz kapağında oluşmakta olan kistler
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Dışarıdan gelen her hangi bir darbe
 • Uzun süre kullanılan araç
 • Yetersiz ışıklı bir ortamda kitap okumak
 • Çalışma ortamının ışık yetersizliği
 • Işık etkisinin normalinden fazla olması
 • Görme bozukluklarına bağlı olarak, uygun dereceli gözlük kullanmamak ya da hiç gözlük kullanmıyor olmak
 • Ateşli hastalıklar
 • Uzun süreli bilgisayar ekranına bağlı kalmak
 • Rüzgârlı bir havada tozlu bir ortamda bulunmak
 • Çalışma ortamlarında havanın tozlu, kirli ve pis olması
 • Güneşten kaynaklı olarak baş ve göz ağrıları
 • Kullanılan göz damlalarının, yanlış içerikte olması ya da doğru kullanılmaması
 • İlaç içeriğinin yan etkileri

Göz ağrısı nedenleri, çeşitlendirilebilmektedir. Elbette ki yine başka nedenlere bağlı olarak hastalıklardan kaynaklı da göz ağrıları yaşanıyor olabilmektedir. Bunun için ilk olarak doktor kontörlünden geçmek ve ana nedene bağlı olarak bir tedavi yöntemi tercih etmek gerekiyor. Böylesi daha sağlıklı ve doğru bir adım olacaktır.

 

göz ağrısı nedir
göz ağrısı nedir

Soğuk kompres

Ağrılardan dolay ortaya çıkmakta olan kızarıklık ve şişliğe de destek olabilecek olan soğuk kompreks, göz ağrısını da hafifleterek, hatta bazı kişilerde direkt olarak ortadan kaldırabilmektedir. Soğuk kütleyi direkt olarak temas etmekten kaçınmanız doğru olurken, bir bez ya da kumaş parçası ile kaplayarak, göz etrafında gezdirmek daha faydalı olacaktır. Yine soğuk su ile de bu uygulama gerçekleştirilebilir. Gün içerisinde 2 defa uygulamak yeterli olabilir. Soğuk suya, temiz bir bezi ıslayarak, suyunu aldıktan sonra, göz etrafına masaj yapacak şekilde gezdirebilirsiniz.

 

Patates

Yine cildimiz için önemli bir yere sahip olan patates, göz ağrıları için de faydalı olabiliyor. Cildinize sıkılaştırıcı bir etki de oluşturacak olan çiğ patates, gözlerinizde yer alan kaşıntı ya da iltihap sorunlarının da önüne geçebilecektir.

İlk olarak iyice yıkanmış olan patatesleri dilimleyerek, bir su içerisinde buzdolabında bekletiniz. Soğumuş olan patatesleri, gözlerinizin üzerine birer dilim koyarak, 15 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra göz çevresi için de aynı uygulamayı günde 2 defa olmak üzere, 1 hafta boyunca uygulayınız. Bu yöntem sizlere hafiflik ve cildinizde sıkılaştırıcı bir özellik sunabilecektir.

 

Salatalık

Elbette ki yüz maskeleri için çok önemli bir yere sahip olan salatalık, yine göz ve göz çevreniz için de olumlu etkiler sunabiliyor. Mineral ve vitamin yönünden zengin olan salatalık, genel sağlığınızda da vücudunuza yardımcı olurken, cildiniz için de çok önemli bir yere sahiptir.

Genel olarak, tahriş ya da şişlik sebepleri ile birlikte kullanılabilir. Göz kaşıntısı için de yine oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Eğer ki, göz ağrıları için kullanmak isteniyorsa, ilk olarak, salatalıkların kabuklarının soyulması gerekmektedir. Yuvarlak şekilde salatalıklar dilimlenerek, hazırlanması gerekiyor. Dilimlerden 2 tane alarak, her iki göz için de birer dilim olmak üzere, gözlerinizin üzerine yerleştiriniz. Bu işlem 15 dakika bekletilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yanı sıra, işlem sonrasında, salatalık suyunu bir pamuk ya da temiz bir bez yardımı ile göz çevresini siliniz. Günde 2 kere olmak üzere, sabah ve akşam şeklinde uygulanması mümkündür. Eğer ki normalinden fazla bir ağrı hissediyorsanız, gün içerisinde 4 defa uygulanması da mümkün olabilir.

 

Yeşil çay

Pek çok konuda tüketicilere yardımcı olan yeşil çay, zayıflama yöntemleri arasında da sayılabiliyor. Yine bunun yanı sıra göz ağrıları için de mükemmel bir tercih olabilir. Göz içerisi ve etrafında yer alan iltihaplanma, kaşıntılara karşı, hızlı bir etki sunabilecektir. Etkilerin hızla azalmasını ve sizlere bir hafiflik kazandırmak konusunda destek olacaktır. Yine bazı kişilerde, gözlerde bulunan mikroplarda, yeşil çay kullanımı ile ortadan kaldırılabiliyor.

Ortalama olarak bir fincan yeşil çay sizler için yeterli olacaktır. 1 fincan yeşil çay kaynatılarak, soğuması için buzdolabına bırakılması gerekiyor. Soğuduktan sonra dolaptan alınan yeşil çay, bir pamuk parçası ya da bez parçası ile ıslatılarak, göz bölgesine masaj sureti ile uygulanması gerekir. Yıllardır bildiğiniz gibi çay, posası, göz de yer alan bazı rahatsızlıkları hafiflettiği bilinmektedir. Ortalama olarak haftada 4 gün boyunca günde 2 defa olmak üzere uygulamak yeterli görülmüştür.

 

göz ağrısı tedavileri
göz ağrısı tedavileri
Su ve tuz

Tuz ve su bir arada kullanıldığında, göz ağrıları için ağrı kesici doğal bir etkiye sahip olabiliyor. Bir çay kaşığı tuz ile çay bardağı içerisinde suyu karıştırmanız hazırlık için yeterli olacaktır. Göz çevresine bu karışımı masaj şeklinde sürerek, göz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Göz içerisine girmemesine dikkat ederek, yanları ve kızarıklıkları önleyebilir. Tuzun iyice erimesine dikkat etmeniz gerekli olanlar arasında. Gün içerisinde 2-4 tekrar ile bu yöntemi deneyebilir, etkilerini gözleyebilir ve faydalı olma durumunda kullanımına devam edebilirsiniz.

 

Ana nedene bağlı tedavi yöntemleri

Elbette ki yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemler, normal bir kaşıntı, tahriş, ağrı ve iltihaplar için geçerli olmaktadır. Eğer ki, gözlerinizde farklı ana nedenlere bağlı olarak ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanan göz ağrıları, iltihaplar mevcut ise, bu durumda kesin olarak uzman bir göz doktoru ile görüşmekte fayda vardır. Aksi taktirde bu yöntemlerden hiçbir fayda göremeyecek ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecektir. Eğer ki, normal ağrılar ve kaşıntılardan şikâyetçi iseniz, bu yöntemleri uygulayarak, göz ağrısına ne iyi gelir sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bu yöntemler, sizlere yardımcı olmak adına alternatif çözümler olarak sunulmuş olsa da, göz ağrılarının farklı sebepleri olabilir. Bundan dolayı her zaman daha sağlıklı adımlar arasında, uzman doktor kontrolleri yer alıyor. Normal ağrılar için yukarıda ki yöntemleri deneyerek, faydalı bir işlem yapabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu