Oyun

İp ile Oynanan Oyunlar

İp ile oynanan oyunlar oldukça eğlenceli ve stresinizi atmaya yarayan oyunlardır. İp ile oynanabilecek birçok farklı oyun çeşitliliği olmasından dolayı her gün aynı oyunu oynamak zorunda kalmazsınız. Özellikle çocuklar, sürekli aynı aktiviteleri yapmaktan sıkıldıklarından dolayı onlar ile oynanabilecek en güzel oyunlardan bir tanesi ip oyunlarıdır. Her güne farklı bir oyun oynatarak çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirebilir ve arkadaşlarıyla etkinlik yapmasını sağlayabilirsiniz. Okullarda da en çok tercih edilen oyun türlerinden bir tanesi olan ip oyunları çocukların en çok hoşuna giden oyun türüdür. Az malzeme ile ev içerisinde de dilediğiniz zaman oyun oynatabilirsiniz. İp ile oynanan birbirinden farklı ve eğlenceli oyunlar şu şekildedir;

 

Balon Vurma Oyunu

Çocukların en çok eğlendiği oyunların başında gelen balon vurma oyunu tam anlamıyla okul öncesi ve ilkokul çağında ki çocukların oynayabileceği bir oyundur. Oyun süresi 15’er dakika şeklindedir. İster 3 ila 4 kişilik gruplar halinde, isterseniz de iki kişilik bir grup oluşturarak oynatabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce çocuklar ile birlikte oyunun mekânı hazırlanır. Daha sonrasında kaç tane balon ile oyun oynanacaksa balonlar hep birlikte şişirilir.         Daha sonrasında tüm balonlar bir ipin üzerine bağlanır. Son olarak da birbiri ile denk gelen ağacın arasına bu balonlar yerleştirilir. Daha sonra çocuklar sıraya girerek top ile balonlar vurulmaya çalışılır. Çocuklara balon vurmak için 5 hak verilir. En çok hangi çocuk balon patlatırsa oyunun kazananı odur.

 

İple Süsleme Ve Farklı Şekiller Çıkarma Oyunu

Küçük, büyük fark etmeksizin herkesin oynadığı oyunlardan bir tanesi iple süsleme oyunudur. Elastik bir ip bulduktan sonra parmaklarınız ile ve sadece iki kişinin oynayabildiği bir oyundur. İp kare bir şekilde orta parmaktan geçirilerek ele alınır. Daha sonra ip çapraz bir şekilde ortadan geçirilir. Daha sonrasında ise diğer oyuncu çaprazlıkları farklı şekiller ile alarak ipten farklı modeller ortaya çıkartır. Oyunun süresi sizlere göre değişiklik gösterse de 10 dakikalık bir süre oynanabilir.

 

geleneksel oyunlar

 İp Atlatma

Karşılıklı iki kişinin ipin ucundan tutarak oynanan bir oyundur. 6 ila 8 kişi şeklinde oynanan bu oyun hem büyük hem de küçük çocukların ilgisini çeken bir oyundur. İp atlama oyunu oynanırken oyunu daha eğlenceli hale getirmek için şarkılar ve maniler söylenir. Özellikle piknik yapılırken en çok ihtiyaç duyulan eğlence malzemelerinden bir tanesi olan ip atlama oyununu farklı şekillerde de oynayabilirsiniz. Birisine ihtiyaç duymadan bireysel olarak da oynayabileceğiniz ip oyununu dilerseniz elastik bir ip temin ederek uçlarından bağlayıp iki kişinin ayak bileğine geçirerek ipe basmadan atlayarak oynayabilirsiniz.

 

Kırdı Bastı Oyunu

Kırdı bastı oyunu, yaklaşık olarak 6 kişi ile oynanan ve 30 ila 40 dakika süren bir oyundur. Bu oyun ikişer gruplar halinde bir erkek grup ve birde kızlar ile grup kurularak oynanır. Oluşturulan gruplar arasından her bir gruptan bir tane ebe seçilir. Taş ıslatıldıktan sonra havaya atılır yaş mı kuru mu sorusu sorularak hangi taraf bilirse oyuna başlar. Hangi grup başlarsa ebenin gözleri bağlanır ve diğer grup saklanır. Diğer grup oturmaya başlar ve ebenin gözleri kapalı olmasından dolayı çevreyi göremez. Kızlar da ebenin elinde bulunan ipi almaya çalışır ve diğer grup ile savaş başlar. Diğer grup kırdı bastı, kırdı bastı diye bağırdığı zaman ebe gözlerini açar ve kızlara doğru koşar. Kızlardan herhangi birisine dokunursa yeni ebe o kişi olur.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu