Fiyatlar

Güncel Arpa Fiyatları 2022

Arpa, insan ve hayvan diyetlerinde yaygın bir besindir. Ot ailesinin bir parçasıdır ve 100’den fazla ülkede yetişir. En popüler tahıl ürünlerinden biridir ve yalnızca buğday, mısır ve pirinç onunla yarışabilir. Arpa oldukça uyumlu olmasına ve birçok bölgede yetiştirilebilmesine rağmen, yumuşak bir tahıldır ve büyümesinin ve hasadının her aşamasında özen gösterilmelidir.

Türkiye’de arpa, hem kuru ortamlarda hem de ticari sulamaya ihtiyaç duyan bölgelerin neredeyse yarısında yetişir. Kısa mevsimlik, erken olgunlaşan bir bitkidir. Başlıca kullanım alanları hayvan yemi, tohum ve malt üretimidir. Türkiye’de ekmek ve kurabiyelerin yanı sıra çorbalar ve pilavlar da dahil olmak üzere gıda ürünlerinde az miktarda arpa kullanılmaktadır. Maltlık arpa, viski ve bira için bir malzemedir. Arpa tam tahıllı bir gıda olduğu için tüketimi sağlık açısından birçok fayda sağlar. Çözünür lif içeriği yüksektir ve kan kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Yağ oranı da düşüktür.

Arpa türleri arasında kabuğu soyulmuş, kabuklu ve incecik arpa en kalitelisi sayılabilir. Kabuğu çıkarıldığında, yenmeyen sert dış tabaka çıkarılır. Yine de minimum düzeyde işlenmiş olarak kabul edilen kabuğu çıkarılmış arpa, tam bir tahıldır. Çekirdek, pul, irmik ve un halinde gelir. Salt arpa olarak da bilinen gövdesiz versiyonda sert dış gövde hala gevşek bir şekilde tutturulmuştur.

Markette bulabileceğiniz arpalarda arpanın kabuğu çıkarılır ve bir ovma işlemiyle parlatılır. Normal, orta veya ince olarak satın alınabilir, ancak artık tam tahıl olarak kabul edilmemektedir. Bu tür, gövdesiz ve gövdeli olarak ve ayrıca hızlı pişirilen taneler veya pullarla aynı formlarda mevcuttur. Market arpası pirinç, kuru fasulye ve mercimeği bulabileceğiniz her yerde vs süpermarketlerde yaygın olarak bulunur.

Arpa gıda malzemesi olarak tüm dünyada en çok tüketilen besinlerden biridir. Bu nedenle arpa fiyatları bazen tartışma konusu olabilmektedir. Siz de bu kafa karışıklığına son vermek ve en güvenilir ağızdan 2021 güncel arpa fiyatları gibi önemli bir detayı öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Yazımızın bir sonraki bölümünde güncel arpa fiyatları detayına dair bilmeniz gereken her şeyi size aktaracağız.

Arpa Fiyatları 2021

Arpa yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece Türkiye’de değil neredeyse tüm dünyada en çok tüketilen besin maddelerinden biridir. Bu nedenle fiyatları çoğu zaman kafa karıştırabilmektedir. Eğer arpa fiyatları hakkında doğru ve detaylı bilgilere ihtiyacınız olduğunu düşünüyor iseniz bunun gayet normal olduğunu bilmelisiniz. Bilmeniz gereken bir diğer şey, arpa fiyatlarının da diğer çoğu besin maddesi gibi birçok arpanın kalitesine vb. birçok detaya göre değişebiliyor olduğudur.

Eğer ne kadar ve ne çeşitte arpa satın almanız gerektiğine karar verdiyseniz aşağıdaki tablo oldukça işinize yarayacak. Arpa fiyatları hakkında en detaylı bilgiler için aşağıdaki bilgileri detaylıca incelemenizi tavsiye ediyoruz. En doğru ve en güncel arpa fiyatları bilgisine bu şekilde erişebilirsiniz.

Güncel Arpa Fiyatları

Ürün AdıMiktarFiyat
DELEBRAD-221.0002.012
MADEN5.5002.059
DROPIA6.0002.021
ESPERIA7.0002.103
DROPIA4.0002.000
DROPIA15.0002.002
DROPIA10.0002.005
konya arpa fiyatları

Arpa Sağlığa Faydaları

Arpa, çoğumuz kilerimizde bulunan basit bir tahıldır, ancak çok azımız sağlık ve güzellik yararlarını biliyoruz. Arpa nispeten düşük kalorilidir, lif bakımından yüksektir ve vitamin ve besinlerle doludur. Kabuklu arpa, kepek içeriği nedeniyle özellikle faydalıdır.

İşte arpanın 10 harika sağlık ve güzellik faydası:

1. Kahvaltı İçin Harika

Arpa besin açısından zengindir ve doyurucu bir öğündür. Selenyum, bakır, triptofan ve manganez gibi lif ve temel minerallerle doludur. Size enerji verir ve günün önemli bir bölümünde kendinizi tatmin hissetmenizi sağlar. Arpadaki manganez, kendinizi mutlu ve enerjik hissetmenize yardımcı olur; aynı zamanda sinir sisteminizi de sakinleştirir.

Harvard araştırmacıları, günlük olarak tahıl kahvaltısı tüketmenin etkilerini inceledi. Bu çalışma, 19 yıllık bir süre boyunca, her sabah tam tahıl gevreği tüketen erkeklerin kalp yetmezliği riskinin % 29 daha düşük olduğunu buldu. Basit bir tahıl için fena değil!

2. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Arpa, kısmen çeşitli temel amino asitler ve kısmen de lif içeriği nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur. Arpa, kan şekeri seviyenizi düzenler, böylece genellikle yağ depolama işlemiyle ilişkili şeker tepe ve düşüşlerinden kaçınır.

Arpa, diğer tahıllara kıyasla düşük kalorilidir ve aynı zamanda doyurucu bir öğün sağlar, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur, böylece sık sık yemenize gerek kalmaz.

3. Kan Basıncını Dengelemeye Yardımcı Olur

Beş haftalık bir çalışma, farklı tahıl kombinasyonlarını karşılaştırdı; arpa alımını artıran yetişkinlerin kan basıncında bir düşüş yaşadığını gösterdi.

4. Kanser ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Arpa, meme ve diğer hormona bağımlı kanserlerin yanı sıra kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan bitki lignanları bakımından zengindir. Arpa, serbest radikalleri ve iç organlardaki yağı azaltarak ve kan basıncını dengeleyerek kanser ve kalp hastalığı olasılığımızı en aza indirir.

5. Artrit Belirtilerini Azaltır

Arpa, romatoid artrit semptomlarını azaltmada da yardımcı olabilecek Bakır içerir. Bakır, serbest radikalleri etkisiz hale getirir, böylece hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bakır, kolajen ve elastinin çapraz bağlanmasında, kemikleri ve eklemleri esnek hale getirmede çok önemlidir.

6. Vücut Dokusunun Geliştirilmesine ve Onarılmasına Yardımcı Olur

Arpa ayrıca hücre yenilenmesine yardımcı olan fosfor açısından da zengindir. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı olur. Genetik kodun temel bir yapı taşıdır ve sağlıklı hücre zarlarında ve sinir sistemimizde önemli bir rol oynar.

7. Büyük Niasin Kaynağı

Arpa, kardiyovasküler sistemimize sayısız fayda sağlayan harika bir niasin (B vitamini) kaynağıdır. Niasin, kötü kolesterol, lipoprotein (a) ve serbest radikallerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda kan pıhtılaşması riskini de azaltır.

8. İç Organlardaki Yağları Azaltır

Bir Japon araştırması, yüksek kolesterolü olan 44 erkeği izledi ve diyetlerine arpa eklemenin, kardiyovasküler riske katkıda bulunduğu bilinen serum kolesterolü ve iç organ yağını önemli ölçüde azalttığını buldu.

9. Kötü Kolesterolü Düşürür

Arpanın çözünmeyen lifinden üretilen propiyonik asit, kolesterol düşürücü özelliklerinden de kısmen sorumlu olabilir. HMG-CoA redüktaz enziminin aktivitesini düşürür ve kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

10. Safra Taşı Oluşumunu Engeller

Arpa, trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bazıları arpa alımının artmasıyla safra kesesi taşlarından kaçınabilir. Ayrıca arpa, çözünmeyen lif bakımından zengindir. Çözünmeyen lifin safra taşı oluşumuna katkıda bulunan safra asidi salgılanmasını azalttığına dair bir hipotez vardır.

polatlı arpa fiyatları
Arpa Kullanım Alanları

Arpa, öncelikle malt ve bira üretimi için kullanılır ve ikincil olarak hayvan yemi olarak kullanılır. Aynı zamanda insan tüketimi için gıda olarak ve biyoyakıt ve yosun kontrolü gibi diğer kullanımlar için kullanılır. Bu kullanımlar ve süreçlerle ilgili bilgiler kuruluşlar, üniversite, USDA ve özel araştırma laboratuvarları ve endüstri tarafından sağlanmaktadır.

Arpanın ekonomik olarak en çok arzu edilen kullanımı, standartları oldukça sıkı olan malt üretimidir. Hem kamu hem de özel araştırma kurumları, uygun kalite standartlarının belirlenmesini ve malt için kullanılan arpanın bu standartları karşılamasını sağlamak için endüstri araştırmacıları ve yetkilileriyle yakın işbirliği içinde çalışır. Bu gruplar aynı zamanda insan ve hayvan tüketimi için uygun üretim özelliklerine ve yüksek kaliteye sahip yeni arpa çeşitleri üretmek için yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Malt kalite standartlarını karşılamayan arpa, çoğu zaman hayvancılık için yem olarak kullanılır, ancak bazı arpalar yalnızca hayvanlar için tahıl veya saman yemi olarak üretilir. Arpa aynı zamanda insan tüketimi için değerli bir gıda ürünüdür ve yüksek kaliteli bir gıda ürünü üreten belirli çeşitleri mevcuttur.

  • Maltlama,
  • Besleme,
  • Gıda,
  • Diğer kullanımlar.
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu