Fiyatlar

Demir Fiyatları 2022

Bu yazımızda en güncel demir fiyatları listesine ulaşabilirsiniz. Günlük olarak detaylı şekilde paylaşılan demir fiyatlarına sayfayı aşağıya kaydırarak ulaşabilirsiniz.

Demir-çelikte yapım yöntemlerinin geliştirilmesi, antik çağlardan beri mimaride yapılan en önemli yenilikti. Bu yöntemler, taş, tuğla veya ahşaptan daha az malzeme harcamasıyla çok daha güçlü ve daha uzun yapılar sağlar ve açıklıklar ile iç veya dış alanlar üzerinde daha fazla desteklenmeyen açıklıklar oluşturabilir. 20. yüzyılda çelik çerçeve konstrüksiyonun evrimi, duvar kavramını ve desteğini tamamen değiştirdi.

1800 öncesi mimaride metaller yardımcı bir rol oynadı. Duvarları yapıştırmak için (dübeller ve kelepçeler), gergi elemanları için (kubbeleri güçlendiren zincirler, tonozları güçlendirmek için kemerler arasında bağlantı çubukları) ve çatı kaplaması, kapılar, pencereler ve dekorasyon için kullanıldılar. Geleneksel yapı malzemeleri ile ikame edilebilecek ilk metal olan dökme demir, 1779 gibi erken bir tarihte köprü yapımında kullanılmıştır. Ateşe ve korozyona dayanıklılığının yanı sıra yük taşıma ve sonsuz çeşitli formlarda üretilebilme kabiliyeti önce sütun ve kemerler olarak ve daha sonra iskelet yapılarda mimari uyarlamaları hızla teşvik etti. Dökme demir, çekme mukavemetinden çok daha fazla sıkıştırıcıya sahip olduğu için (örneğin, bir kirişten daha küçük bir sütun olarak daha iyi çalışır), 19. yüzyılın sonlarında büyük ölçüde daha homojen güçlü, elastik ve işlenebilir olan çelik ile değiştirildi.

Çelik yapı elemanları, en yaygın olanları plakalar, açılar, I kirişler ve U-şekilli kanallar olmak üzere çeşitli şekillerde haddelenir. Bu üyeler çelik cıvatalar veya perçinlerle birleştirilebilir ve 20. yüzyılda kaynağın gelişmesi, daha az işçilik ve malzeme ile erimiş bağlantıların üretilmesini mümkün kılmıştır. Sonuç, aşırı sağlam ve gerilmeleri kirişler ve kolonlar arasında dağıtan sert ve sürekli bir yapıdır. Bu, mimari teknikte etkisi henüz tahmin edilemeyen temel bir değişikliktir.

Demir Fiyatları 2021

Demir, çimento ile birlikte yapı inşaatlarının en çok kullanılan malzemesidir. İnşaat sektörü için olmazsa olmaz bileşenlerden bir tanesidir. Bu nedenle fiyatları oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Demir fiyatları kataloglarda genellikle mm kalınlığına göre belirtilmektedir. Kalite kalite fiyat değişkenliği gösterebilen bazı demir çeşitleri de bulunmaktadır.

Bütçenize ve kullanım amacınıza en uygun demir çeşidini tercih ederek en kaliteli demiri en uygun demir fiyatları ile satın almayı deneyebilirsiniz. Böylece kullanımınız ile alakalı mağduriyet yaşamamış olur. Aynı zamanda en ekonomik demir fiyatları ile satın alım yapmış olursunuz.

21.05.2021 Demir Fiyatları
Q8 mmQ10 mmQ12 mm ve Q32 mm arası
Ankara7.425,00 TL7.425,00 TL7.325,00 TL
Karabük7.350,00 TL7.350,00 TL7.250,00 TL
İskenderun7.430,00 TL7.390,00 TL7.350,00 TL
İstanbul7.560,00 TL7.520,00 TL7.480,00 TL
Gebze7.440,00 TL7.400,00 TL7.350,00 TL
İzmir7.335,00 TL7.310,00 TL7.250,00 TL
Sivas7.300,00 TL
Biga7.480,00 TL7.440,00 TL7.400,00 TL
Samsun7.530,00 TL7.510,00 TL7.430,00 TL
Tekirdağ7.510,00 TL7.470,00 TL7.430,00 TL
Kırıkkale7.300,00 TL

Demir Çeşitleri

Gri Dökme Demir

Adından da anlaşılacağı gibi gri renklidir. İri kristal yapıya sahiptir. Erime noktası çok düşük olduğundan mukavemeti zayıftır ve sadece döküm amaçlı kullanılmaktadır.

güncel demir fiyatları

Dövülebilir Dökme Demir

Dövülebilirlik, malzemelerin kırılmadan veya çatlamadan herhangi bir şekle girmesine yardımcı olan özelliktir. Bu nedenle, pek çok türde malzemenin yapımında dövülebilir dökme demir kullanılır. Aşındırıcı direnci iyidir.

Üretim süreci iki adımdan oluşur. İlk aşamada normal pik döküm olarak dökülür ve soğutulur ve daha sonra tekrar 1050 C’ye ısıtılır ve uzun süre (birkaç saat veya gün) suda bekletilir.

Bu nedenle karbon içeriği biraz azalır ve grafit içeriği kıvamlı karbon olarak çökelir. Bu, dökme demirin kırılganlığını azaltır. Böylelikle makinalarda rahatlıkla çalışılabilir. Boru bağlantı parçaları, bağlantı elemanları, otomobil vb. yapımında kullanılır.

Alacalı Dökme Demir

Alacalı demir, özellikleri gri dökme demir ile beyaz dökme demir arasında bulunan orta kademeli dökme demirdir. Bileşiminde az miktarda grafit bulunur. Böylece mikro yapısında benekli tip çatlaklar oluşur.

Sertleştirilmiş Dökme Demir

Sertleştirilmiş dökme demir, dökme demir ve ferforje kombinasyonudur. Bu ferforje hurdayı elde etmek için dökme demir birlikte eritilir. Ferforje bileşimi, dökme demirin ağırlıkça yaklaşık 0.15 ila 0.25’idir.

Beyaz Dökme Demir

Gümüş renktedir. Erime noktası yüksektir, bu nedenle mukavemet açısından daha iyidir, ancak hassas döküm amaçları için kullanılmaz. Ağır mukavemeti nedeniyle kolay kullanılamaz.

Sünek Dökme Demir

Sfero dökme demir, küresel grafit demir olarak da adlandırılır. İmalat süreci diğer tiplere göre oldukça kolaydır.

Üretim süreci, karbon içeriğini artırmaya yardımcı olan ve pullu formda grafit oluşumuna karşı çıkan manganez işleminden oluşur. Dövülebilir dökme demirden çok iyi mühendislik özelliklerine sahiptir.

Sfero döküm demir çok iyi korozyon direncine, yüksek mukavemete ve dayanıklılığa sahiptir. Bu nedenle sünek demir kullanımı diğer türlere hakimdir. Kanalizasyon boruları, su taşıma boruları vb. yapımında kullanılır.

günlük demir fiyatları

Metal ve Demir’in İnşaatlarda Kullanımı

Metalin binalara uygulanması yapısal olmaktan çok esasen dekoratif veya pratik bir rol olarak başladı. Çiviler, menteşeler ve diğer gerekli bileşenler en yaygın biçimlerdi ancak çatı kaplamalarında kurşun ve bakır da kullanıldı. Daha becerikli ferforje kullanımı binaların dekoratif unsurlarının sağlanmasında yapıldı, ancak demir kullanımı ancak 18. yüzyılın sonlarında Abraham Darby’nin tamamen demir kemerlerden ve bir dökümhanede dökülen ve montaj için şantiyeye nakledilen demir köprülerden oluşan köprü devrimi ile başladı. Bu, demirin olağanüstü mimari yeteneklerinin reklamını yapmasına rağmen, birkaç mimar tamamen bu malzemeden inşa edilen binalar tasarladı. Büyük dökme demirin taşınması ve dikilmesi hem pahalı hem de zahmetliydi.

Katı veya içi boş demir sütunlar gibi daha küçük öğeler, 1770’lerden itibaren yaygın uygulama alanı buldu. Kullanımları, ağır yük taşıyan iç duvarlara veya duvar iskelelerine olan ihtiyacı azalttı ve vasıfsız işgücü ile hızlı bir şekilde monte edilebilirdi. Bununla birlikte, kullanıldığı zaman bile demir işinin diğer geleneksel malzemelerle gizlenmesi yaygındı.

19. yüzyılın başlarındaki tekstil fabrikalarında demir kirişlerin ve sütunların kullanılması, kullanışlı zemin alanını artırmayı mümkün kılmıştır. Binanın dış duvarları tuğla veya taş kagir olarak inşa edilmiş olsa da, iç mekanda yanmaz demir kullanımı da yangın tehdidini azaltarak 19. yüzyılda çok çeşitli yeni binalar için popüler hale geldi.

Aksi takdirde demir, yalnızca köprüler gibi büyük yapılar için büyük ölçekte kullanılmaya devam etti. Ancak dökme demirin sınırlamaları ferforje kullanmanın gerekli olduğu anlamına geliyordu. Özellikle bu gibi durumlarda.

Ferforje kullanımı dökme demir ile birlikte kafes kirişler sütunlar, duvar işçiliğini desteklemeyen ilk büyük ölçekli demir binaların yaratılmasına yol açtı. Bu, 19. yüzyılın ikinci çeyreğinde standartlaştırılmış dökme demir kullanımıyla başladı. Ferforje ile Kristal Saray’ın yapımındaki kafes kirişler, 1851 yılında makaslar, duvar kemerlerinin ve dikey destekler arasındaki tonozların değiştirilmesine ve daha geniş açıklıklara ve geniş iç mekanlara sahip binalar yaratılmasına olanak sağladı. Bu teknoloji, konservatuarlardan sergi salonlarına ve tren istasyonlarına kadar çeşitli binalarda yaygın olarak uygulandı. Günümüzde hala yaygın olarak kullanılıyor.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu