Fiyatlar

Et Fiyatları 2022

Et, birçok besinde bulunan vitamin, mineral ve diğer değerli besin ögelerini birlikte içerdiğinden kıymetli bir besindir. Tüm dünyada sevilen ve tüketilen kırmızı et, besin değeri ve ticari değeri oldukça yüksek bir üründür. Eti, kırmızı et ve beyaz et olarak sınıflandırsak da ülkemizde et deyince akla ilk gelen kırmızı et olmaktadır. Son yıllarda oldukça artan kırmızı et fiyatlarından kırmızı etin az bilinen özellikleri ve faydalarına kadar ete dair her şeyi, yazımızda topladık.

Et Fiyatları

2019-2020 Et ve Balık Kurumu et satış fiyat listesi
ÜRÜN ADI MAĞAZA FİYATI KDV DAHİL (TL/KG)
SIĞIR KIYMA35
SIĞIR KUŞBAŞI38
SIĞIR BİFTEK45
SIĞIR PİRZOLA61,5
SIĞIR KONTRFİLE61,5
SIĞIR BONFİLE 79,5
DONDURULMUŞ SIĞIR KIYMA32
DONDURULMUŞ SIĞIR BİFTEK/ROSTO40
DONDURULMUŞ SIĞIR PİRZOLA55
DONDURULMUŞ SIĞIR KONTRFİLE55
GÖVDE TAVUK10,5
MANGALLIK GÖVDE TAVUK12,5
TAVUK BUT (SPECİAL)13,35
TAVUK BAGET13,4
TAVUK PİRZOLA15,2
TAVUK GÖĞÜS (SPECİAL)12,1
TAVUK GÖĞÜS (KANATSIZ)11,95
TAVUK KANAT14,5
TAVUK FİLETO (DERİSİZ)19,2
TAVUK FİLETO (DERİLİ)16,5
TAVUK TAŞLIK7,5
TAVUK CİĞER6
TAVUK BUT (KALÇALI)10,9
BLOK PASTIRMA81,5
EKSTRA PASTIRMA 89
DİLİMLİ PASTIRMA85,5
EKSTRA DİLİMLİ PASTIRMA 92,5
JÖLE İŞKEMBE25
SIĞIR BURGER30
AKÇAABAT KÖFTE38
İNEGÖL KÖFTE37
ADANA KÖFTE37
KASAP KÖFTE38
MİSKET KÖFTE38
TEKİRDAĞ KÖFTE38
KIYMA DÖNER58
YAPRAK DÖNER67
KANGAL SUCUK43
BATON SUCUK43
MANGAL SUCUK43
ERZURUM SUCUK48
ACILI SUCUK43
FERMENTE SUCUK48
SOYULMUŞ SOSİS34,5
KOKTEYL SOSİS34,5
FISTIKLI SALAM36,5
MACAR SALAM35,5
YOZGAT KAVURMA46
SIĞIR EBK KAVURMA 46
BİNGÖL KAVURMA69
ERZURUM KAVURMA46
EBK DANA KAVURMA56,5
800 Gr KIYMA TİPİ ET K0NSERVESİ/ADET45,00 
800 Gr KUŞBAŞI TİPİ ET K0NSERVESİ/ADET55,00 
GÖVDE KOYUN24,7
KOYUN BUT 27,5
KOYUN KOL24,85
KOYUN PİRZOLA32,75
KOYUN GERDAN23,5
KOYUN GÜVEÇ (KABURGA)21,7
GÖVDE TOKLU34,35
TOKLU BUT 36
TOKLU KOL34
TOKLU PİRZOLA52
TOKLU GERDAN30,5
TOKLU GÜVEÇ (KABURGA)28,5
GÖVDE KUZU35,65
KUZU ÇATAL BUT37,5
KUZU KOL35
KUZU PİRZOLA53,5
KUZU GERDAN31,5
KUZU GÜVEÇ (KABURGA)29,5
KUYRUK YAĞI35
Fiyatlar Et ve Süt Kurumu’nun web sitesinden alınmıştır. Yürürlük tarihi 07 Nisan 2020’dir.

Kırmızı Ette Vücudun İhtiyacı olan 50 Çeşit Besin Öğesi Bulunur

 • Kırmızı et tüketimi,  beslenme yetersizliklerinin çözümüdür. Kırmızı et, gıdalardan alınan minerallerin sindirimine yardımcı olarak vücut için daha faydaları bir hale getirir.
 • Hem kadın hem erkeklerin farklı oranlarda olsa da günlük olarak alması gereken bir protein miktarı vardır Bu proteini en iyi şekilde karşılayacak olan besin ise kırmızı ettir. Hayvansal protein kaynakları bitkisel proteinlere göre çok daha kalitelidir. Bu nedenle beslenmenizde kırmızı ete sıklıkla yer vermenizde fayda var.
 • Kırmızı et tüketimi, vücudun dinç ve canlı kalmasına yardımcı olur. Kırmızı et, kan yapıcı özelliği vardır, anemiyi önler. Obeziteyi önler, zihinsel gelişim için et tüketimi çok önemlidir.
 • Kırmızı et, B1, B2 vitaminleri yanı sıra, tiamin, biotin, riboflavin, çinko, demir, manganez gibi vücut için gerekli olan elementleri de içermektedir. B12 vitamini bolca bulunduran kırmızı et sayesinde sinir hücrelerinin büyümesi ve onarımı hızlanır.
 • Kırmızı et önemli bir demir ve çinko kaynağıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların düzenli olarak et tüketmesi gereklidir.
 • Kırmızı et tüketimi vücudun günlük protein ihtiyacının fazlasını karşılar. Kas ve kemik gelişimini destekler. Yaraların hızla iyileşmesinde etkilidir.

Kırmızı Et Tüketimi Bağışıklığı Güçlendirir

 • Kırmızı et tüketimi, bağışıklığı güçlendirir, vücudu viral hastalık ve enfeksiyonlardan korur.
 • Kırmızı et doğada az bulunan selenyum elementi açısından da oldukça zengindir. Bu mineral sayesinde kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser çeşidinden vücudu korur.
 • Kırmızı et tüketimi, sinir sitemini güçlendirir, Alzheimer gibi hastalıklardan korur, hafıza gelişiminde önemli rol oynar.
 • Kırmızı et, diyet listelerinin de başında yer alır. Çünkü kırmızı et yüksek süreler boyunca yokluk hissi vermektedir. Bu özelliği nedeniyle sporcuların ve kilo vermek isteyenlerin listesinde mutlaka kırmız et yer alır.
 • Haftada 1 veya 2 kez kırmızı et tüketimi ile, vücudun demir ihtiyacı karşılanmış olur. Bu sayede kan hücrelerine yeterli miktarda oksijen taşınır ve vücut birçok hastalıktan korunur.
 • Özellikle koyun etinde bulunan B3 vitamini sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalıştığı görülür.

Kırmızı Et Tüketimi Cilt ve Saç Sağlığı için Çok Önemlidir

 • Kırmızı et tüketimi cilt, saç, tırnak sağlığı için oldukça faydalıdır. Hücre yenilenme hızını arttırarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Hamileler de iyi pişmiş olmak kaydıyla kendi ve bebeğin sağlığı açısından düzenli olarak kırmızı et tüketmeye özen göstermelidir.
 • 100 gram kırmızı ette 180 kcal bulunmaktadır. Aynı zamanda 26 gram protein, 7 gram yağ, 21 miligram kalsiyum yer almaktadır. Bu oranlar etin çeşidine ve pişirme yöntemine göre değişkenlik göstermektedir.
 • Kırmızı et yüksek oranda A vitamini içerir ve göz sağlığı için faydalıdır. Görme netliğini arttırmaktadır.

Düzenli Kırmızı Et Tüketimi Kardiyovasküler Sağlığı Korur

 • Et tüketimi, kardiyovasküler sistemi önemli ölçüde destekler ve kalp, damar rahatsızlıklarını önlemde etkilidir.
 • Et tüketimi psikolojik sağlığı destekleri uykusuzluk sorunu olanlar düzenli et tüketmelidir.
 • Raşitizmin tedavisinde kırmızı et tüketimi öneli yer tutar.
 • Kırmızı et yüksek oranda antioksidan içermektedir. Vücuttaki serbest radikallerin atılmasını hızlandırır. Kandaki alyuvar miktarını arttırır, kanı temizler.
 • Kırmızı et % 95 oranında saf ve konsantre protein içermektedir. Protein, vücudumuzun yağı taşıdır ve etten alacağınız proteinin yerini hiçbir besin dolduramamaktadır.
 • Sporcular için yağsız et tüketimi önemlidir. Et ne kadar yağsızsa, kas yapımına yardımcı olan protein miktarı da o kadar yüksek olmaktadır.
 • Kırmızı et tüketimi, düzenli şekilde ve aşırıya kaçmadan yapılmalıdır. Aşırı et tüketiminde kilo alma, tansiyon yükselmesi, kötü kolesterol seviyesinde artış gibi olumsuz durumlar görülür.
 • Etten en iyi şekilde faydalanmak için elbette pişirilme yöntemi önemlidir. Eti ızgarada pişirmek yerine, buharda veya yahni şeklinde tüketmek daha sağlıklı ve doğru bir seçimdir. Eti ateşte, ızgarada pişirmek, üzerinde sağlığa zararlı bileşenlerin oluşumuna yol açmaktadır.
 • Son dönemlerde az pişmiş et tüm dünyada sıkça tüketilse de en sağlıklı yöntem etin iyi pişmiş şekilde tüketilmesidir. Uzmanlara göre sağlıklı bir et için, pişme sırasında etin merkezi sıcaklığı en az 72 derece olmalıdır.

Kırmızı Etten Maksimum Oranda Faydalanmak İçin Doğru Saklama ve Pişirme Yöntemi Çok Önemlidir

 • Etleri muhafaza ederken, porsiyonlar ölçüsünde, üzeri kapalı kaplarda saklamak gereklidir. Eti çok uzunca süreler saklamak da besin değerinde kayba ve bozulmalara yol açabilir. Her besin olduğu gibi eti de taze haliyle ve doğru pişime yöntemiyle tüketmek gerekir.
 • Eti çözdürme konusu da sıkça tartışılan konulardan birisidir. Eti dondurucudan çıkarınca direkt sıcak suya veya oda sıcaklığına bırakmak en büyük yanıştır. Eti dondurucudan çıkarınca, buzdolabında +4 derece sıcaklığında yavaş yavaş çözdürmek en sağlıklı yöntemdir. Bu sayede et, hem çok fazla su kaybetmeyecek hem de besin değerli aynı şekilde kalacaktır.

Kırmızı Et Alırken Neler Dikkat Etmek Gerekir?

 • Et alınırken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Kırmızı et alınırken, etin kırmızı ve canlı renkte olmasına dikkat etmelisiniz. Kararmış renkte, kanlı etleri almaktan kaçınmalısınız.
 • Kırmızı eti satın alınırken güvendiğiniz ve hijyenik yerlerden almaya özen göstermelisiniz.
 • Et pişirirken kullandığınız kesme tahtasından başka hiçbir şey doğramamaya dikkat etmelisiniz.
 • Özellikle kurban bayramı gibi etin yüksek miktarda olduğu dönemlerde, eti porsiyonlayarak doğru şekilde muhafaza etmelisiniz.
 • Kırmızı et tüketimi, içerdiği keratin ve diğer değerli besin öğeleri sayesinde zihinsel ve fiziksel faaliyetleri arttırmaktadır.
 • Et deyince, kırmızı etin yanı sıra kaz eti, ördek eti ve bıldırcın eti gibi et çeşitlerini de tüketmekte fayda vardır. Bu etlerde diğer etlerde bulunmayan başka özel maddeler bulunur. Bu sayede, vücudun ihtiyacı olan maddeler karşılanırken, aynı zamanda damaklarda farklı lezzet şölenleri de yaratılmış olur.
 • Hem besleyici özellikleri hem de vücudun ihtiyacı olan 50’den fazla önemli besin öğesini içerdiğinden dolayı kırmızı eti mutfaklarınızdan eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz.
 • Kırmızı eti pişerken önceden zeytinyağı, limon suyu ve sarımsakla marine edilmesi de hem daha lezzetli olmasını sağlar hem de pişirme sırasında açığa çıkabilecek zehirli bileşenlerin miktarını azaltır.

Kırmızı et fiyatları ülkemizde son dönemde yükselmekle birlikte sağlığa faydaları açısından tüketilmesi zorunlu olan bir besin grubudur. Kırmızı et ülkemizde sığır, koyun, keçi, dana gibi hayvanlar yetiştirilerek hem üretilmekte hem de ithal edilmektedir. Türkiye’de 2019 yılında üretilen kırmızı et miktarı 180 bin 759 ton olarak TÜİK kayıtlarına geçmiştir. Kırmızı et fiyatları, maliyetlere, piyasa şartlarına, etin cinsine, döviz kurlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte et fiyatları, kilosu 50-120 TL arasında değişmektedir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu