Ekonomi - Finanspara kazanma

İnternetten Para Kazanma Yolları 2022

Merhaba. Öncelikle şunu belirterek giriş cümlelerimizi şekillendirelim. Bu yazıyı kaleme alan kişi yani bendeniz de internetten para kazanan biridir. Sektörüm makale yazarlığıdır. İçerik yazarlığı, içerik oluşturucu, makaleci, yazar ya da editör olarak da tanımlanmaktadır. Kısaca makale yazarı diyelim. İnternetten para kazanmanın pek çok yolu vardır. Hemen hemen hepsine belirli oranlarda sermaye yatırmanız gereklidir. Burada sıralayacağımız “internetten para kazanmanın yolları”’ndan birkaçını başarıyla sergiledim birkaçını da başarısızlıkla sonlandırdım. İnternetten para kazanan biri olarak hazırladığım bu konudan hangi sektörü seçerseniz seçin ilk bilmeniz gereken şudur: ”SÜREKLİLİK”. Özetle başladığınız işin bir giriş, bir gelişme bir de sonuç bölümü vardır. Siz giriş ya da gelişme bölümünde bırakırsanız sonuç bölümüne yani başarı ya da başarısızlık bölümüne ulaşmanız mümkün değildir.

Kendim, kendimin seçtiği internetten para kazanma yolunu detaylı olarak anlatmam şu an mümkün değil. Ancak bir sonraki yazılarımı takip ederek her bir internetten para kazanma yolu hakkında detaylara erişebilirsiniz diyerek lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçelim. Konumuzda işlenecek alt kısımlar şunlardır; öğrenciler için internetten para kazanma yolları, anket doldurarak para kazanma, internetten para kazanma yolları, ek para kazanmak, online para kazanma, internetten para kazanma ekşi, evde para kazanmanın yolları. Elbette gayri meşru para kazanma yolları konusu da çok aranmaktadır ancak biz bu yola girmeden ilerleyeceğiz.

Blog ya da Web Sitesiyle Para Kazanmak

blog web sitesi ile para kazanmak

İnternetten para kazanma yolları diyince ilk akla gelen, başarması en muhtemel ve en çok yapılan iş koludur. Şu an bu yazımızın yayınlandığı site de bu iş kolunu seçmiştir. Ancak bilmelisiniz ki, sitemiz; sadece internetten para kazanmaya odaklanmamıştır. Nette eğlenceli vakit geçirmenize ve netten fayda sağlayabilmenize de odaklanmıştır. Popülerliğinin sebebinin kolay oluşu değildir, başarısının yüksek oluşudur. Bilgi ve tecrübenizi arttırdıkça kazancınız da artacaktır. Biz basitçe şunu söyleyebiliriz; bir internet sitesi açarak altı ay içerisinde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ne kadar çok uğraşırsanız para kazanma olasılığınız ve para kazanma miktarınız o kadar artacaktır. Uğraştan kasıt sadece bilgi, resim, video yayınlamak değildir. Bu yayınlarınızı hem ziyaretçi açısından kaliteli içerik olarak tanımlamanız hem de arama motorları tarafından kabul edilebilir kılmanız gereklidir.

Neyse bu kısmı da fazla uzattım sanırım. Sadede gelelim… Blog ya da internet sitesi açarak nasıl para kazanabiliriz? Öncelikle burada bahsettiğimiz içerik yayınlayarak internetten para kazanma konusudur. E-ticaret sitesi açmaktan henüz bahsetmeyeceğiz.

  1. Sitenin hizmet vereceği kategoriyi seçiniz. Örneğin sağlık sektörü, finans sektörü, el işçiliği, krediler, el sanatları vb gibi. Tek bir kategoride içerik üretmek ve yayınlamak hem daha kolay hem de yükseliş için en idealidir. Örneğin sadece kredilerle ilgili içerikler üreterek sitenizde yayınlamakla sadece krediler konusunda en çok aranan site konumuna yükselmeniz daha kolaydır. En çok aranan – en çok tıklanan site olmak başlı başına para kazanmak için yeterlidir. Elbette yazıldığı kadar kolay değildir.
  2. Sitenizin domain adını yani ismini seçiniz. Kredilerle ilgili olacaksa “kredi” kelimesi veya eş anlamlı kelimeler (ekonomi, finans) geçen bir isim seçebilirsiniz.
  3. Sitenizde yayınlayacağınız tüm içerikler sadece site sektörü ve site domaini ile alakalı olmalıdır. Kredilerle ilgili site açtıysanız el sanatlarıyla ilgili içerik üretmek size bir fayda sağlamaz. Tabi el sanatlarına 50.000 TL kredi gibi bir içeriğiniz yok ise…
  4. Süreklilik arz etmelisiniz. Her gün düzenli olarak sitenizle alakalı ve ziyaretçileriniz tarafından aranan – ilgi gören içerikler yayınlamalısınız. Ayda bir iki içerik yayınlayarak para kazanmayı umut etmek yersiz olacaktır.

Bunları yaptıktan sonra (sitenizi açtınız, içeriklerinizi yayınlamaya başladınız, yaklaşık 20 – 30 kaliteli içeriğiniz oldu) Google Adsense başvurusu yaparak sitenizde google reklamları yayınlamaya başlayınız. Zaman içerisinde; sitelerinizin kalitesi, sayısı, sitenizin yazılım türü, SEO kriterleriniz gibi etkenlere bağlı olarak yavaş yavaş internet sitenizden para kazanmaya başladığınızı gözlemleyebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesiyle Para Kazanmak

e ticaret sitesiyle para kazanma

Çağımızın en popüler iş koludur. Malum şu sıralar bir de Covid-19 isimli belayla uğraşıyoruz. Çağ zaten internetten alışveriş dönemini yansıtırken bir de bu bela internetten satışları patlattı. Covid-19 geçerse ki geçmesini temenni ederim, geçtiğinde dahi sönmeyecek bir iş koludur. Çok beklenti içerisine girmeyin. Özellikle deneyimsiz ve acemi iseniz bu iş kolunu kesinlikle önermiyoruz. Ancak deneyimsiz ya da acemi olsanız bile küçük paralar kazanabileceğinizi söyleyebiliriz. E-Ticaret sitesi de tıpkı diğer internet sitelerini açmak gibi süreklilik isteyen bir daldır. Diğeriyle arasında farklar vardır. Birinci fark sermaye olmadan e-ticaret sitesi açmak ve bu siteden gelir elde etmek neredeyse imkansızdır. Az da olsa sermayenizin olması gerekir. İkinci fark ise normal blog – içerik sitelerine göre e-ticaret ile elde edebileceğiniz gelir arasında dağlar kadar ayrılık olmasıdır. Özetle bir e-ticaret sitesiyle kazanabilecekleriniz on binlere, yüz binlere hatta milyonlara bile uğraşabilir. Bunun yanında e-ticaret sitenizi ücretli olan hazır şablon ve yazılımlar sunan firmaların yardımıyla da daha hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

  1. Uygun domain adı seçiniz. Alıcı kesime hitap edebilmeli. Sattıklarınızla ilgili kelime içerse de olur içermese de. İçereni daha makbuldür.
  2. Hangi sektörde hizmet vereceğinizi seçiniz. Örneğin sadece bal satan bir e-ticaret sitesi daha başarılı olabilir, daha az sermaye gerektirebilir, daha az uğraşı gerektirebilir. Ancak aynı anda yüz adet ürün satmak demek hem zaman, hem sermaye hem de uğraşı da abartı gerekir. Elbette daha fazla ürün satabilmek daha fazla kazanabilmek anlamına da gelir. Bu kısım size, sizin sermayenize ve azminize bağlıdır.

Dijital Dersler Oluşturup Satabilirsiniz

dijital ders

BitDegree gibi platformlar bu konuya en iyi örnek olabilir. Alanında uzman olduğunuz herhangi bir dalda dersler üretmek, yayınlamak, satmak ilgi çekicidir. Dijital derslerden kasıt sadece Türkçe, Matematik gibi dallar değildir. Örneğin el sanatlarında bir ustasınız. Sanatınızı öğrenmek isteyenler için video çekim dersler inşa ederek bu tür dersleri satan sitelerde ya da kendi sitenizde göstererek internetten para kazanabilirsiniz. Derslerinizi satın alabilecek kitleye uygun yapmalısınız. Ayrıca tanınabilirliğinizi arttırarak – para kazanma olasılığınızı yükseltmek için kendi reklamınızı da yapmalısınız. Bunun için ek sermaye harcayabilir ya da kendi çabanızla reklamlarınızı elde edebilirsiniz. Sermaye ile daha kısa sürede hedefe ulaşabilirsiniz. Lakin sermayeniz yok ise kendi çabanızı ön plana sokmalısınız.

Tıkla Kazan Sitesiyle Para Kazanmak

tıkla kazan siteleri

Bu yapının popülerliği nedense hiç kaybolmuyor. Bir dönem azalıyor ertesi dönem yine tavan yapıyor. Tıkla kazan siteleri Covid-19 başlar başlamaz maksimum düzeylere ulaştı. Önceden de vardı ve her zaman var olacak. Tıkla kazan sitelerini yabana atmamak gerek. İlk bakıldığında kuruş hesapları var ancak ardında koca bir buz dağı mevcut. Tıkla kazan siteleri nedir? Nasıl para kazanır? Uzun uzun anlatarak sıkmayalım şimdi. Özet geçelim…

  1. Uygun bir isimle site açılır.
  2. Forum siteleri başta olmak üzere pek çok yerde tanıtımı – reklamı yapılır.
  3. Sitesine üye oluşturma hizmeti isteyenlere ulaşılır, sitelerine yorum yapılmasını isteyenlere ulaşılır, sitelerine konu açılmasını isteyenlere ulaşılır, sosyal medya sitesine yorum – paylaşım – beğeni yapılmasını isteyenlere ulaşılır. Bu ve buna benzer müşterilerin sayısı o kadar fazla ki…
  4. Bu müşterilerden (her bir işe göre) tık başı para anlaşması yapılır. Örneğin tık başı 1 TL alacaksanız üyelerinize 75 kuruş verirsiniz. Kalan 25 kuruş sizin karınızdır.

Bu tür siteleri inşa etmek diğerlerine göre daha kolaydır. Üstelik para kazanma süresi de kolaydır. Neden mi? Çünkü internetten para kazanmak isteyen insan sayısı çok fazladır. Tek yapmanız gereken küçük sermayelerle sitenizi tanıtmak, SEO uzmanlarıyla sitenizin popüler olana kadar desteklenmesidir. Burada yazımıza son verirken, online para kazanma ile ilgili olarak hazırladığımız detaylı konularımızı incelemenizi öneririz. Sağlıkla kalınız..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu