Sağlık

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hamilelik dönemi kadın vücudu açısından farklı özelliklerin ortaya çıkabildiği bir dönemdir. Özellikle yumurtanın döllenmesinin ardından bazı organlarda büyüme ve değişme gözlemlenebilir. Bunun sebebi aslında hamilelik ile birlikte gelen hormon salınımıdır. Bu değişimler hamileliğin ilerleyen zamanlarında göre farklılık ve değişim göstermektedir. Bu belirtiler çocuk sahibi olmayı isteyen veya bekleyen aileler için kıymetli ve değerlidir. Bu yüzden sizler için hassas ve doğru bilgilerden oluşan bir yazı hazırladık. Özellikle bu sürece giren aileler en erken hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Gebelik testi ne zaman yapılmalı gibi soruların cevabını aramaktadır. Bizde genel tıp bilgilerinden yararlanarak sizlere bu bilgileri derledik.

Bununla birlikte unutmamanız gereken bir şey var. Bizim yazdıklarımız sadece bilgilerin toplanmış hali olacaktır. Bu yüzden bu belirtilerin görülmesi hamilelik belirtisi olmayacağı gibi bazı belirtiler olmadan da hamilelik süreci başlamış olabilir. Bu sebeple bu denli hassas bir konuyu sadece internet ortamından araştırmakla kalmayın. Mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Süreç daha emin ve sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir.

hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik süreci hassas ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte yumurtanın döllenmesi ile birlikte vücutta bazı hormonsal değişimler gözlemlenebilir. Aslında bu değişimler de hamilelik belirtileri olarak genel bir ad altına toplanabilir. Bu belirtiler veya değişimler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Kimi anne adaylarında gözlemlenen belirtiler bir başkasında gözlemlenmeyebilir. Bu hormonlar ve DNA ile alakalıdır.

En sık görünen hamilelik belirtileri ise şöyle sıralanabilir.

  • Adet gecikmesi
  • Memelerde hassasiyet
  • Hafif kanama ve akıntı
  • Yorgunluk
  • Sık idrara çıkma
  • Bulantı
  • Kusma

Bu belirtiler genellikle ilk dönem hamilelik belirtileri olarak adlandırılır. Sürecin ilerlemesi ile bunlarla karşılaşma oranı giderek düşecektir.

Tabi bununla birlikte unutmamanız gereken bir nokta daha var. Yukarıda ki belirtilerden bazıları hamilelik dışında da karşınıza gelebilecek bulgular. Bu yüzden çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin duyguları ile oynamaya da gerek yok. Her ne kadar belirtiler arasında gösterilse de bu durumlar yaşandığında ailelerin doktora başvuru ve hamilelik testi yaptırması doğru olacaktır. Bu şekilde süreç daha sağlıklı ve kontrollü atlatılabilir.

En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda hamileliğin ilk zamanında görülen belirtiler hakkında açıklamaları yapmıştık. En erken görülen hamilelik belirtileri ise bunlardan da önce görülen bazı bulgulardır. Gebelik testi yaptırmadan önce vücut bedene bazı sinyaller gönderir. Aslında annelerin de hislerinin çok kuvvetli olduğunu varsayarsak bu sinyallerin çabuk algılandığını söyleyebiliriz. İşte onlardan bazıları.

Memelerde Hassasiyet

Hamilelik sürecine görülmesiyle hormonlar aktif bir şekilde çalışır ve bu nedenle bazı organlarda değişmeler meydana gelir. Bunlardan bir tanesi sürecin başında memelerde ağrı ve meme uçlarının büyümesidir. Rengi de kısmen koyulacaktır. En erken hamilelik belirtileri arasında olsa da bu bulgu süreci ilerleyen zamanlarında da anne adayımızın karşısına çıkabilir.

Yorgunluk

Anne adaylarının sürecin en başında karşılaşacağı durumlardan bir tanesi de yorgunluk olacaktır. Bunun nedeni hamilelik ile birlikte progestoron hormonunun yükselmesidir. Bu nedenle sürekli yorgun ve uykulu bir halde olunabilir. Aynı zamanda düşük kan basıncı ve düşük kan şekeri gibi etmenler de bu süreçte size yorgunluk ve yılgınlık olarak geri dönebilen noktalardır.

Kusma Veya Bulantı

Genel olarak hamile kalmanın ikinci haftasında karşımıza çıkan bulantı günün her hangi bir zamanında da anne adayında görülebilir. Kimi zaman kusma ile sonuçlanan bu bulantılar kusma olayı gerçekleşmeden midede de sonlanabilmektedir. Bunun nedenlerinden bir tanesi hamilelik süreci ile kadınların koku alma duyularında gerçekleşen gelişmedir. Norman zamandakinin kat ve kat üstüne çıkılabilen bu süreçte parfüm, çamaşır suyu ve yemek kokuları daha fazla hissedileceği için midede ekstra bulantıya sebep olabilir.

İştah Bozukluğu

En erken hamilelik belirtileri arasında gösterilebilecek bir diğer bulguda iştahta bozulmalar ve yemek içme isteksizliğidir. Hatta şöyle söyleyebiliriz; normal zamanlarda akşama kadar durmadan tüketebileceğiniz besinleri dahi elinizin tersiyle itebilirsiniz. Bunu nedeni hormonlarda gerçekleşen değişmedir. İsteksizlik görülebileceği gibi farklı gıdalara aşırı istekte meydana gelebilir. Bu da belirtiler arasında yerini almaktadır.

gebelik testi ne zaman yapılmalı

Baş Ağrısı

Hamileliğin ilk dönemlerinde karşımıza çıkan belirtilerden bir tanesi de baş ağrısı. Şiddetli olabileceği gibi genel geçer bir ağrı da olabilir. Sebebi ise gebelik ile birlikte hormonların etki edip kan dolaşımın artmasıdır.

Kabızlık

Hamilelik sürecinde tükettiğiniz gıdalar sindirimi ve boşaltımı yavaşlayabilir. Bunun sonucunda kabızlık meydana gelebilmektedir.

Soluk Görünüm

Gebelik sürecinin başlaması ile yüzde soluk bir görünüm meydana gelebilir. Bunun sebebi düşük kan şekeri ve yorgunluk olacaktır.

Baş Dönmesi

Yine düşük kan şekeri ve yorgunluk nedeni ile baş dönmesi de hamilelik belirtilerinden bir tanesidir. Bu yüzden hamilelik süreçlerinde ağır işlerin yapılmaması, özellikle yüksek yerlere çıkılmaması çok önemlidir.

Adet Gecikmesi

Erken hamilelik belirtileri arasında en belirgini adet gecikmesi diyebiliriz. Özellikle adet döneminin kaçırılmasından ardından yukarıda da listelediğimiz diğer belirtiler de görülmeye başlanmış ise gebelik testi yapılması gerekmektedir.

Vücut Isısında Yükselme

Hamilelik sürecinde sık görülen belirtilerden bir tanesi de vücut ısısında yükselmedir. Bu yükselme çok yüksek olmasa bile hissedilebilir seviye de bir yükselmedir. Genellikle 1 santigrat derece kadar yükselme görünmektedir ve bu bulgu da belirtiler arasında yerini almaktadır.

Şimdi gelin hep birlikte en erken hamilelik belirtileri ne zaman başlar birde buna bakalım.

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Bu sürece hazırlık yapan ailelerin heyecanla beklediği bir noktada ilk belirtilerin görülmesidir. Bu soruya genel bir cevap verilmesi gerekirse ilk belirtinin bulantı veya kusma olduğunu bilmemiz gerekir. Yani bu belirti de döllenmeden 14 gün sonra meydana geldiği için döllenmeden sonra hemen hamilelik belirtisi beklemek yanlış olacaktır. En az 14 gün sonra belirtiler kendini gösterecektir.

Lakin bu süreçte meydan gelebilecek bulgular normal bir insanda görülebilecek bulgular ile eşdeğer olduğu için önemli olan belirtinin adet gecikmesi olduğunu söylemekte fayda var. Hamilelik süreci incelenirken de esas alınan takvim adet gecikmesi ile başlayandır.

Bu da tahmini bir dört hafta demektir. Yani en erken hamilelik belirtileri kendisini üçüncü veya dördüncü haftanın sonunda belli ediyor demek yanlış olmayacaktır.

gebelik testi ne zaman yapılmalı

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gelelim anne adaylarının merak ettiği ve sıklıkla sorduğu bir diğer soruya. Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Gebelik testi aslında sürecin en önemli parçasıdır. Sık sık yapılamayacağı gibi doğru zamanda yapmakta sürecin idaresinde size kolaylık sağlayacaktır. Öncelikle bunun için döllenme olayının gerçekleşmesi gerek. Tabi yumurtanın döllenmesinden hemen sonra testin pozitif çıkmasını beklemek absürt olacaktır. Bu yüzden iki haftalık bir süreç geçirmeniz daha doğru olacaktır. Zaten erken belirtilerin ilki olan kusma veya bulantı gibi bulguların bu dönemde başladığını da söylemiştik.

Bu bulguları beklemeden 10. Günden sonra test yapmaya da başlayabilirsiniz. Tabi ki hormonların hareketliliği giderek artacağı için önce negatif sonra pozitif çıkma ihtimali de oldukça mümkündür.

Zaten incelemeler de gösteriyor ki testler ilk haftadan sonra doğruluk oranlarını %90 seviyelerine çıkarabiliyor. Tabi testin sonucu ile birlikte önemli olan nokta doktorunuzla iletişime geçmeyi unutmamanız. Süreci doğru ve sağlıklı bir şekilde yönetmek için bunu yapmanız oldukça önemlidir.

Bu yazımızda siz değerli aileler ve anne adayları için en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Belirtiler nelerdir? Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. İlk başta da dediğimiz gibi hamilelik değerli ve duygu yüklü bir süreçtir. Bu yüzden sadece internet ortamından ulaştığınız bilgilerle yetinmek sizleri üzebilen sonuçlar doğurabilir. En doğrusu belirtiler ile birlikte doktorunuzla bu süreci yönetmenizdir. Sağlıklı kalın!

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu