Sağlık

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

D vitamini vücudumuz için çok en gerekli minerallerden bir tanesi iken D vitamini eksikliği de bir o kadar problem yaratan bir sorun aslında. Özellikle D vitamini kaybı görülen hastalarda yorgunluk ve kuvvet kaybı gibi belirtilerin olduğu bilinmekte. Bu iki belirtinin de gündelik hayatımızı nasıl mahvettiğini anlatmama gerek yok. Sanırım yorgun ve kuvvetsiz olunca hiçbir şey yapmak istemiyoruz. Tabi sadece bununla da kalmayıp farklı sağlık sorunlarına da öncülük edebiliyor. Peki, D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yok açar? İşte tüm detaylar…

D Vitamini Nedir?

D vitamini diğer tüm mineraller gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir kaynaktır. Aslında ironik bir biçimde D vitamini nedir diye aratanların çoğunun da maalesef vitamin eksikliğinden mustarip olduğunu söyleyebiliriz.

Artık teknolojinin gelişmesi ve yeni hayat koşullarının ortaya çıkması ile farklı bir döneme girdik diyebiliriz. İşlerimiz, hobilerimiz veya zevklerimiz artık ev veya kapalı ortam üzerinden gerçekleşiyor. Kapalı ortamlarda çalışıyoruz, kapalı ortamlarda takılıyoruz. Bu durumda insanlarda D vitamini eksikliği gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu vitaminin tıp literatüründe olan karşılığı ise kalsiferol.

d vitamini nedir

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Üst bölümde de belirttiğimiz gibi artık çoğumuz hayatımızın belli büyüklükte bir zamanını kapalı alanlarda geçirdiğimiz için bu durumu yaşayabiliyoruz. Yaşayınca da ilk araştırdığımız konulardan bir tanesi de D vitamini eksikliği belirtileri oluyor. Tabi ki tıp konusunda internet ortamı size kesin kararlar vermenizi sağlamamalı ancak aşağıdaki belirtiler varsa doktorunuzla görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

Belirsiz Ağrılar

D vitamini eksikliğinin başlıca sebeplerinden bir tanesi gerekli güneş gıdasından uzak kalmamızdır. Bu yüzden doğru bir şekilde açık havada ara ara yürüyüş yapmak sağlığınız açısından artı olarak geri dönecektir. Bu vitamin eksiliğini yaşayan kişilerde görülen en net belirti ise vücudunun belirli bölgelerinde görülen ani ve anlamsız ağrılardır. Bunlar kas ağrısı olabileceği gibi kemik ağrısı da olabilir. Kaldı ki kemik ağrısı sizin kuvvetsizde bırakacaktır.

Yorgunluk Hissi

Belirtilerden bir diğeri sürekli olarak yorgun hissetme. Bunun için ağır bir işte çalışmanıza gerek yok. Hatta hiçbir iş yapmamış sadece evde uzanmış veya oturmuş dahi olsanız D vitamini eksikliği yaşıyorsanız bu yorgunluğu hissedersiniz. Ve erkenden çözüm yoluna gidilmezse hayatınızı çekilmez hale getirebilir.

yorgunluk hissi

Denge Problemleri

Biraz üç belirtilerden bir tanesi olan denge problemi de yine nadir olarak bu rahatsızlığı yaşayanlarda görülmektedir. Özellikle yürürken göz kararması ve denge kaybı ileri derecede D vitamini eksikliği belirtileri arasında gösterilmektedir.

Kuvvet Kaybı

Bir diğer belirti ise kişinin ağrıları ile birlikte bir kuvvet kaybı yaşaması. Bu sorunda bu rahatsızlığı yaşayan hastalarda sıkça görülmektedir.

Diğer farklı belirtileri de şöyle sıralayabiliriz.

 • Uykusuzluk
 • Depresyon hali
 • Eklemlerde ağrı
 • Gözaltı morluğu
 • Aşırı terleme
 • Sürekli üşüme

Belirtileri konusunda yeteri kadar bilgilendiğimize göre gelin hep birlikte D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar buna bir bakalım.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

En başta da belirttiğimiz gibi vitamin eksikliği birebir sorunlar çıkardığı gibi başka rahatsızlıklara da öncü olup onları tetikleyebilir. Vitamin konusu ülkemizde ve çoğu yerde önemsenmese de aslında rahatsızlık durumunda hemen tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Çünkü farklı hastalıklara da götürebilir. İşte D vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklar.

 • Yüksek tansiyon
 • Şeker hastalığı
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Kemik erimesi
 • Raşitizm
 • Romatizmal hastalıklar
 • Bağışıklık sisteminde zayıflık

Bunların dışında her türlü kanser hastalığına yakalanma riskini belirli oranda arttırmaktadır. Yukarıda ki hastalıklardan da anlayacağınız üzere D vitamini vücudumuzun yapı taşlarından bir tanesidir. Ve vitamin seviyesinin ölçülmesi, düşük ise gerekli tedavinin ve takviye edici gıdaların alınması gerekmektedir.

d vitamini eksikliği nasıl giderilir

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D vitamini eksikliği nedeni olarak çoğu uzman vücudun yeteri kadar güneş almamasını gösterir. Çünkü güneş ışığı da insan vücudu için gereklidir. Bu nedenle d vitamini eksikliği nasıl giderilir diye soracak olursanız bunun en etkili çözümü yeteri miktarda güneş ışığı almak.

Yapmanız gereken şey çok basit aslında. Eşofmanlarınızı giyin, kulaklığınızı takın ve en sevdiğiniz size motive edin müziği açın. Dışarıya çıkın ve güneş ışığının altında güzel bir koşuya çıkın. Bu şekilde hem vücudunuz D vitamini ihtiyacını karşılayacak hem de spor sayesinde daha dengeli bir duruma gelecektir.

Tabi ki bununla birlikte vitamin eksikliği görünen durumlarda doktorunuza da başvurmayı ihmal etmeyin. Doktor kontrolünde alınan takviye edici ilaç ve gıdalarda rahatsızlığın giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Son olarak da düzenli beslenmek. Aslında düzensiz ve sağlıksız beslenmek sadece bu rahatsızlık konusunda değil diğer tüm rahatsızlıklar konusunda da tetikleyici olacaktır. Bu yüzden beslenmenize de azami oranda dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bu yazımızda sizlerin sağlığı için D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar ve bu eksikliği gidermenin yolları nelerdir bunları paylaşmaya çalıştık. Umarım sağlığınız açısında yararlı bilgiler vermişizdir. Sağlıklı kalın.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu