Fiyatlar

Çimento Fiyatları 2022 Listesi

Bu yazımızda güncel çimento fiyatları 2021 listesini en detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Çimento, hayatımızda anahtar ama çoğu zaman fark edilmeyen bir rol oynar. Çimento esas olarak konut, yollar, okullar, hastaneler, barajlar ve limanlar dahil olmak üzere tüm inşaat türlerinde ve dekoratif uygulamalarda (teraslar, zeminler, merdivenler, garaj yolları) temel bir malzeme olan betonda bağlayıcı olarak kullanılır. havuz güverteleri) ve masalar, heykeller veya kitaplıklar gibi öğeler. Beton, çok çeşitli uygulamalara sahip çok yönlü ve güvenilir bir inşaat malzemesidir. Avrupa çimento endüstrisinin karbon ayak izini azaltmanın olası yollarına bakarken, emisyon azaltma seçeneklerinin kullanılabilirliğini veya uygulanabilirliğini etkileyecek endüstrinin bazı özelliklerini incelemek önemlidir.

Çimento, topluca sertleşme olarak bilinen kimyasal işlemlerin bir kombinasyonu ile diğer malzemeleri birbirine bağlayan herhangi bir maddedir. 1 Çimentolar kuru tozlardır ve betonlar veya harçlar ile karıştırılmamalıdır, ancak bunlar, yapılara güç veren ‘yapıştırıcı’ olarak hareket ettikleri bu malzemelerin her ikisinin de önemli bir bileşenidir. Harç, çimento ve kum karışımı iken, beton aynı zamanda kaba agregaları da içerir.

Her iki yapı malzemesinin de önemli bir bileşeni olduğu için çimento, son derece önemli bir yapı malzemesidir. Binalar, köprüler, limanlar, pistler ve yollar dahil modern dünyayı oluşturan birçok yapının üretiminde kullanılmaktadır. Binalarda cepheler ve diğer dekoratif özellikler için de kullanılır. Gelişmekte olan ülkelerden giderek artan bir şekilde tüm bu yapılara olan sürekli talep, çimentonun sudan sonra dünyada en çok tüketilen ikinci meta olduğu anlamına geliyor.

Çimento Fiyatları 2021

Çimento yapı malzemelerinde en çok kullanılan elementlerden biri olduğu için erişimi oldukça kolay  bir üründür. Fiyatları ise popülaritesiyle kesinlikle doğru orantılıdır. Eğer siz de en ekonomik çimento fiyatları ile çimento satın almak isterseniz internette yer alan bilgiler biraz kafanızı karıştırabilir. Yazımızın bu bölümü ise size bu konuda yardımcı olmak amacıyla hazırlandı. En ekonomik çimento fiyatları ile en kaliteli çimentoyu nasıl ve nereden satın alabileceğinizi size gayet net bir şekilde aktaracağız.

Öncelikle satın alacağız çimento fiyatları bilgisinin çimento kalitesine ve cinsine göre değişebileceğinin farkında olmalısınız. Daha kaliteli ve nitelikli çimentolar daha yüksek fiyatlara alıcı buluyorken, daha kalitesiz çimentolar ise daha uygun fiyatlara alıcı bulabiliyor.

2021 Perakende Çimento Fiyatları (KDV Hariç)
Gri Çimento Fiyatları
1 Kg Gri Çimento (42,5)5,00 ₺
3 Kg Gri Çimento (42,5)10,00 ₺
5 Kg Gri Çimento (42,5)15,00 ₺
50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5)35,00 ₺
Beyaz Çimento Fiyatları
1 Kg Beyaz Çimento (42,5)7,00 ₺
3 Kg Beyaz Çimento (42,5)15,00 ₺
5 Kg Beyaz Çimento (42,5)20,00 ₺
50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5)65,00 ₺

 

 

2021 Toptan Çimento Fiyatları (KDV Hariç)
Gri Çimento Fiyatları
1 Kg Gri Çimento (42,5)4,00 ₺
3 Kg Gri Çimento (42,5)7,50 ₺
5 Kg Gri Çimento (42,5)11,00 ₺
50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5)22,00 ₺
Beyaz Çimento Fiyatları
1 Kg Beyaz Çimento (42,5)5,00 ₺
3 Kg Beyaz Çimento (42,5)10,00 ₺
5 Kg Beyaz Çimento (42,5)15,00 ₺
50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5)50,00 ₺

 

Çimento yapı malzemesi çoğunlukla gri çimento ve beyaz çimento olarak, fiyatları ise toptan fiyatlar ve perakende fiyatlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Siz de bütçenize ve kafanızdaki yapı planına en uygun çimento çeşidini tercih ederek en kaliteli çimentoya en uygun çimento fiyatları ile erişebilirsiniz.

son dakika çimento fiyatları

Başlıca çok uluslu çimento üreticileri Lafarge (Fransa merkezli), Cemex (Meksika) ve Holcim’dir (İsviçre). Diğer büyük oyuncular arasında HeidelbergCement (Almanya), Anhui Conch Cement Company (Çin), Italcimenti (İtalya), Eurocement (Rusya), ACC (Hindistan), UltraTech (Hindistan), Cimpor (Portekiz) ve Taiheiyo Çimento (Japonya) bulunur. Çimento üretimi ile ilgilenen binlerce küçük şirket vadırr. Sürekli birleşmeler, çimento üretiminin sürekli değişen bir iş ortamı olduğu anlamına gelir.

Çimento toptan satış fiyatları tedarikçiler tarafından yakından korunmaktadır. Genellikle bireysel müşterilere yalnızca ihtiyaç bazında sağlanır. Fiyatlar, bölgedeki çimento türü, arz ve talep, ihtiyaç duyulan miktar gibi çok sayıda faktörden etkilenmektedir.

Çimento Çeşitleri ve Kullanım Alanları

OPC Çimento

OPC, killi veya alümina silikatlarından (kil ve şeyl) ve kalkerli veya kalsiyum karbonattan (kalker, tebeşir ve marn) oluşur. Genel inşaat amaçlı kullanılır. Duvarcılık işlerinde oldukça popülerdir.

PPC Çimento

PPC, OPC klinkeri, alçı ve puzolanik malzemelerden oluşur. Hidrolik yapılar, deniz yapıları, deniz kıyısına yakın inşaatlar, baraj yapımı vb. gibi çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Ayrıca öngerilmeli ve artgermeli beton elemanlarda da kullanılır.

Hızlı Sertleşen Çimento

OPC’de daha yüksek içerikli ince öğütülmüş Tri-kalsiyum silikat (C3S) bulunduğunda, daha hızlı güç kazanır ve hızlı sertleşen çimento olarak adlandırılır. İlk ayarlama süresi 30 dakika ve son ayarlama süresi 600 dakikadır. Kaldırım inşası gibi uygulanmasına ihtiyaç vardır.

Hızlı sertleşen çimento, klinker ve alüminyum sülfattan [gerekli oranda] oluşur. Bu tür çimento çok kısa sürede donar. İlk priz süresi 5 dakikadır ve son priz süresi 30 dakikadır. Uygulama alanı su altı inşaatı, ankraj veya kaya bulonu madenciliği ve tünel açma gibi çeşitli işlere kadar uzanmaktadır. Yağmurlu ve soğuk hava şartlarında da kullanılır.

Düşük Isılı Çimento

Düşük ısılı çimento, trikalsiyum aydınlatıcıdan oluşur ve silikatı [gerekli oranda] deklare eder. Priz sırasında düşük hidratasyon ısısı üreten mekansal bir çimento türüdür. Sıradan Portland çimentosunun bazı kimyasal bileşimi, hidrasyon ısısını azaltmak için değiştirilmiştir. Uygulama alanı, barajın geniş temelinin inşasından büyük sal döşemelerine ve rüzgar türbini kaidelerine kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda kimya tesislerinin inşasında da kullanılmaktadır.

çimento fiyatları 2021

GGBS Çimento

Öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (GGBS veya GGBFS), camsı, granül bir ürün üretmek için bir yüksek fırından su veya buharda erimiş demir cürufunun (demir ve çelik yapımının bir yan ürünü) söndürülmesiyle elde edilir. Daha sonra kurutulur ve ince bir toz haline getirilir. GGBS, sıradan portland çimentosu ve / veya diğer puzolanik malzemelerle birlikte dayanıklı beton yapılar yapmak için kullanılır. GGBS, beton dayanıklılığındaki üstünlüğü nedeniyle Avrupa’da ve giderek Birleşik Devletler ve Asya’da binaların ömrünü uzatan yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Cürufun kimyasal bileşimi, demir üretim sürecindeki hammaddelerin bileşimine bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Cevher ve kok kaynaklı silikat ve alüminat safsızlıkları yüksek fırında cürufun viskozitesini düşüren bir akı ile birleştirilir. Pik demir üretimi durumunda, akı çoğunlukla bir kalker ve forsterit karışımından veya bazı durumlarda dolomitten oluşur. GGBS’nin iki ana kullanımı, kalitesi iyileştirilmiş cüruflu çimento üretiminde, yani hazır karıştırılmış veya sahada harmanlanmış üretimde GGBS içerikli Portland Yüksek fırın çimentosu (PBFC) ve yüksek cüruflu yüksek fırın çimentosu (HSBFC) üretimidir.

GGBS kullanımı, alkali-silika reaksiyonunun (ASR) neden olduğu hasar riskini önemli ölçüde azaltır, klorür girişine karşı daha yüksek direnç sağlar – takviye korozyonu riskini azaltır – ve sülfat ve diğer kimyasalların saldırılarına karşı daha yüksek direnç sağlar.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu