Yaşam

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Günümüzde yaşamın giderek pahalılaşması ile birlikte en çok para kazandıran mesleklerin neler olduğu sıkça sorgulanmaya başladı. Tek bir kişinin çalışarak geçim sağlanmaya çalışıldığı aileler bu yenidünyada yaşamakta oldukça zorlanırken mevcut işin haricinde ek getiri sağlayan mesleklerde sıkça aratılıyor. İkinci bir işe ihtiyaç duymayan meslek dalları yani en çok para kazandıran meslekler ise aşağıdaki gibi.

1- Diş Hekimliği

en çok para kazandıran meslekler

Tıp alanında birçok dalda olduğu gibi diş hekimliği alanında da yüksek kazançlar söz konusu. Tabi ki zor, kendi içinde riskleri barındıran bir meslek dalı. En çok para kazandıran meslekler arasında lakin zahmetli ve eğitim olarak çok yoğun bir iş alanı. Amerika Birleşik Devletleri’nde diş hekimliği yapan birisinin kazancı yılda ortalama 225bin Dolardır. Kanada’da 180 bin Dolar’ı bularak en çok para kazandıran meslekler arasında olan diş hekimliğini eğer halen lisedeyseniz ve meslek seçiminizi yapamamış iseniz listenizin en başına koymanızı öneririz.

2- Hava Trafik Kontrolörü

en çok para kazandıran meslekler

Çok para kazandıran mesleklerden bir diğeri hava trafik kontrolörü. Göründüğü gibi basit olmayan sürekli stres halinde olmanızı gerektirebilecek bir meslek olan hava trafik kontrolörü düzenli olarak havaalanlarında ki trafik akışını koordine ederler. Birbirleri ile mesafelerini, iniş kalkış sürelerini ve diğer birçok detayı düzenlemek ile sorumlu olan hava trafik kontrolörleri çok para kazandıran meslekler arasında. Eğer bu stresli ve yüksek konsantrasyon isteyen işi ben yaparım diyorsanız yıllık 105 bin TL civarında bir kazanç bekleyebilirsiniz.

3- Yeminli Mali Müşavirlik

en çok para kazandıran meslekler

Ben Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde okurum, akademik kariyerimi yapıp en iyi akademik çalışmaları ben yaparım diyorsanız kafanızda bulunması gereken çok para kazandıran mesleklerden bir tanesi de yeminli mali müşavirlik. Tüm bu emeklerden sonra bu yüksek getirisi olan mesleğin size yıllık kazancı 80 bin TL civarında olacaktır.

4- Sigorta Uzmanı

sigorta uzmanı

İş bulmak olanağı da kazancı kadar oldukça fazla olan sigorta uzmanlığı son zamanlarda oldukça ilgi gören mesleklerden bir tanesi. Sigorta sektörünün gelişmesine bağlı olarak gelişime devam eden bu alanda karşınıza çıkan en zor evre ise kariyer eğitimi. Diğer tüm işler ile aslında ortak olarak sigorta uzmanlığı da oldukça zor bir eğitime dayanıyor. Getirisi ise bu eğitime vereceğiniz zahmete değecek ölçüde.

5- İstatistik Uzmanı

istatistik uzmanı

Çok para kazandıran meslekleri sıraladığımız listemizin bir diğer basamağında bulunan meslek dalı istatistik uzmanlığı. Yenilenen ve sürekli gelişim halinde olan bu yenidünyada oldukça önemli bir yer tutan şirketleşme ve markalaşma ile birlikte istatistik uzmanlığı giderek yaygınlaşıyor. İstatistik biliminden faydalanarak şirketlerin gelir gider tablosundan, arz talep dengesine, oluşturulacak yeni dönem planlarından geçmiş dönem hesaplarına kadar birçok konuda hizmet verebilen istatistik uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında da gösterilmekte.

6- Yönetim Danışmanlığı

yonetim danışmanlığı

Bir üst madde de belirttiğimiz gibi dünyada şirketleşme ve markalaşma artık çok önemli bir yere sahip. Çok para kazandıran meslekler arasına aldığımız yönetim danışmanlığı şirket, kurum, işletme gibi yapıların performanslarını arttırmak için fikir önerileri sunar, yardımcı olur. Bir sorunun çözümü, uzun veya kısa vadeli iş planlanması gibi konularda kuruluşlara yardım etmekte sorumlu olan bu iş dalının yıllık kazancı ise kurumun büyüklüğü ve mali yapısına göre 70 bin ila 130 bin arasında değişiklik gösteriyor.

7- Cerrahlık, Uzman Doktorluk

en çok para kazandıran meslekler

Doktorluk belki de çoğu çocuğun çocukluktaki meslek hayallerinden bir tanesidir. Bu hayaller kurulurken doktorluğun çok para kazandıran mesleklerden bir tanesini olduğunu pek bilmesek de çevremizden olan etki ile hep doktorluk önemli bir yer tutmuştur hafızalarımızda. Uzun ve meşakkatli bir eğitim süreci sizi belki kararınızdan vazgeçirebilir ancak çok para kazandıran mesleklerden bir tanesine ulaşıp hayallerinizde hayatı yaşamak istiyorsanız tabi ki çok çaba sarf etmeniz gerekecek. O çabaları sarf edip bir cerrah olduğunuzda uzmanlık alanınıza göre yılda ortalama 85 bin ile 115 bin arasında bir kazanca sahip olacaksınız. Tabi onlarca insanın hayatını kurtaracak olmanız veya o potansiyele sahip olmanızda cabası.

8- Avukatlık

en çok para kazandıran meslekler

Avukatlık aslında hayatın her anında karşımıza çıkabilecek be ihtiyaç duyabileceğimiz bir meslektir. Özellikle işletmeler hukuksal, yasal konularda çizgilerinin daha iyi korunması için sürekli olarak bir avukat ile çalışma ihtiyacı hissederler. Çok para kazandıran meslekler arasında yer almakla birlikte yine çoğu meslek gibi büyük bir eğitime tabi olmanı gerekmekte. Bu süreçte sizi yüzlerce sayfadan oluşan hukuk kitapları ve anayasa kitapçığı bekleyecek. Avukatlığın net bir getirisi söylemek mümkün olmamakla birlikte nitelikli bir avukat yılda ortalama 118 bin TL kazanca ulaşmakta.

9- Petrol Mühendisliği

petrol muhendisliği

Mühendislik alanında sektörünü giderek genişleten ve geleceğin meslekleri arasında yerini alan petrol mühendisliği yenilikçi, keşifçi ve sektör içinde ileri görüşlü olmalıdır. Uzun bir eğitim ve tecrübe sürecinden geçmeniz gereken petrol mühendisliği çok para kazandıran meslekler arasında. Ortalama geliri yıllık 105 bin TL civarında.

10- Üniversite Profesörlüğü, Öğretim Üyeliği

en çok para kazandıran meslekler

Zorlu bir süreç içinden geçmenizi, hocalarınızın belki de nazını çekmeniz gerektirecek olan öğretim üyeliği veya kadrolu profesörlükte çok para kazandıran meslekler arasında. Eğitimciler içinde en çok kazananlardan olan profesörlük makamı için uzun bir akademik kariyer çiğnemeniz ve arkanızda değerli akademik çalışmalar bırakmanız gerekmektedir. Yılda ortalama 100 bin ile 120 bin TL arası kazançları vardır.

11- Yazılım Mühendisliği

yazılım mühendisliği

Bilgisayarın donanımından yazılımından, uygulamasından, kodlamasından, kod dilinden şematik dile kadar birçok konuya hakimim veya öğrenebilirim bu konuda hevesim var diyorsanız yazılım mühendisliği çok para kazandıran meslekler arasında tam size göre bir çilmiş kaftan. Yazılım mühendisleri ortalama yılda 50 bin TL kadar kazanırken kendinizi geliştirmenize bağlı olarak bu rakam 80 bin Liraya kadar çıkmakta.

12- Pilot

en çok para kazandıran meslekler

Göklerde bir kartal gibi süzülmek çocukluk hayalimiz pilot olmak çok para kazandıran meslekler arasında yerini aldı. Zorlu, sert, yıpratıcı bir eğitim ile yeteneklerinizi birleştirip pilot olduğunuzda yıllık ortalama 130 bin TL civarı bir gelire sahip olacaksınız.

Bu mesleklerin eğitim serüveni size ağır geliyor ve hazırdaki işinizin yanında ek bir iş yapmak istiyorsanız Kolay Yoldan Para Kazanma Yolları adlı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu