Oyun

Adam Asmaca Nasıl Oynanır? Kaç Kişi İle Oynanır?

Evde oturduğunuz yerden kağıt kalemle oynan oyunlar mı arıyorsunuz? O zaman en doğru yerdesiniz. Bu yazımızda siz eğlence tutkunları için adam asmaca nasıl oynanır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Malum virüs tehlikesi gereği çoğumuz evimizdeyiz ve tehlikenin geçmesini bekliyoruz. Evde kaldığımız sür boyunca da bazen sıkılabiliriz. Bunun için ara ara eğlenceli oyunlar oynayıp ruhumuzu eğlendirmemiz bizim için çok iyi olacaktır.

Adam asmaca oyunu da tam bu ortam için yaratılmış adeta. Oynanmak için hem çok fazla kişi gerektirmiyor hem de fazla fazla eşyaya gerek duymuyorsunuz. İşte adam asmaca nasıl oynanır, kaç kişi ile oynanır sorularının cevapları.

 

Adam Asmaca Kaç Kişi İle Oynanır?

Açıklama kısmında da belirttiğimiz gibi adam asmaca oyununu oynamak için büyük gruplar oluşturmanıza gerek yok. Tabi ki her oyun gibi kalabalıkta daha eğlenceli hale gelebilir ancak minimum 2 kişi oyunu oynamanız içi yeterli olacaktır. Birisi soran, diğeri de bilmeye çakışan kişi olacaktır.

 

Adam Asmaca Oyununu Oynamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kağıt kalemle oynanan oyunlar arasında da olduğunu söylemiştik. Bu yüzden farklı malzemeler gerekmiyor. Temiz bir defter kağıdı ve kalem oyunu oynamanız için yeterli olacaktır.

 

adam asmaca oyun kuralları

Adam Asmaca Nasıl Oynanır?

Ve geldik adam asmaca nasıl oynanır sorusunun cevabına. Oyunculardan bir tanesi soruyu soracak kişi olarak seçilir. Oyunun içinde bu göreve sorguç görevi de denilir. Oyuncu istediği bir kelimeyi, film adını vs. sorabilir. Burada neler sorabileceğinizi bir altta ki başlığın altında topladık.

Oyuncu sorduğu kelimenin harf sayısı kadar yan yana yatay çizgiler çizer. Eğer bir kelimden fazla ise çizgiler arasında boşluk bırakılmalıdır. Kelime alanı oluşturulduktan sonra birde cin ali formatında bir adamın asılacağı küçük bir sehpa çizilir.

Sonrasında asılacak adamımızı kurtarmak isteyen oyuncu, yani kelimeyi bulmak zorunda olan oyuncu harf tahminleri yapmaya başlar. Bir nevi çarkıfelek aslında. Eğer belirlenen kelime içerisinde bu harfler var ise sorguç görevindeki oyuncu harfleri yerine yazar.

Eğer oyuncu yanlı harf tahminleri yapar ise adamımızın her uzvu birer birer çizilmeye başlanır. Burada dilerseniz sehpa kısmını çizip direkt adamdan çizmeye de başlayabilirsiniz. Dilerseniz de sıfırdan sehpa ile birlikte çizme yolunu seçebilirsiniz. Tabi sadece adamı çizme seçeneğini seçerseniz oyun da yanlış yapma lüksü azalacağı için aynı zamanda zorlaşacaktır da.

Bu çizik adımlarına aşağıda ki şekilde gördüğünüz gibi yapabilirsiniz. Tabi bu hamle sayısını azaltmak veya arttırmak isterseniz oyun üzerinde kendiniz kişiselleştirmeler de yapabilirsiniz.

Bu şekilde devam ederken kelimeyi bulmadan adamı tamamlarsanız oyunu kaybetmiş olursunuz. Adamımız asılır. Eğer adamın tüm parçaları çizilmeden kelimeyi doğru tahmin ederseniz adamı kurtarmış ve oyunu kazanmış olursunuz.

Bu döngü içerisinde oyun devam eder. Oyuncular rolleri değiştirir ve aynı adam asmaca kuralları ile oyuna baştan başlanır.

 

Hangi Kelimeler Sorulabilir?

Adam asmaca oyununda sorulabilecek kelimeler arasında kolaydan zora göre bir sıralama yapmak gerekirse meyve ve sebze sorabilirsiniz. Daha küçük yaş grupları için bunlar uygundur. İsim, şehir, hayvan gibi kolay bulunabilir kelimeler 6-8 yaş arası için uygun olabilir.

Gençler içinse sanatçı isimleri, tarihi savaşlar, elementler gibi daha derse dayalı terimler kullanılabilir. Hem okulda gördüğünüz konuları hatırlamanız içinde yardımcı bir yol olabilir.

Yetişkinler için ise olayı biraz zorlaştırmakta fayda var. Bunun için uzun yapılı kelimeler kullanabilirsiniz. Mesela atasözleri ve deyimler sorabilirsiniz. Ya da film isimleri burada güzel olabilir. Tarihte yer edinen sözler gibi kalıplarda sorular sorabilir oyunun zorluk seviyelerini üstlere çekebilirsiniz.

 

Bu yazımızda sizlere defterde oynanan oyunlar içerisinde en basit ve eğlenceli olan adam asmaca nasıl oynanır, kaç kişi ile oynanır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Evde ailenizle veya arkadaşlarınızla çok eğlenceli bir zaman geçireceğinize eminiz. Şimdiden iyi eğlenceler.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu