din

Yılan Öldürmek Günah Mıdır? Kara Yılan Öldürünce Ne Olur?

Ülkemiz kırsal kesimlerin çok olduğu bir bölge. Böyle nemli ve sıcak yerlere yaşamayı ne seven canlılardan bir tanesi olan yılan öldürmek günah mı sorusu da çoğumuzun aklına takılan bir soru. Hatta kimileri öldürdükten sonra büyük vicdan azabı bile çekebiliyor. Tabi ki onlarında bir canlı olduğunu düşünmek insancıl bir davranış olarak vicdan azabı çekmek doğaldır. Lakin bu yazımızda dini kaynaklara, hadislere ve bilgiye dayanarak yılan öldürmenin günahı nedir, karayılan öldürünce ne olur gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Umarım sizler için yararlı bir bilgi olur.

Yılan Öldürmek Günah Mıdır?

Öncelikle bu konu hakkında toplumda çok farklı bilgilerin dolaştığını bilmemiz gerekir. Hatta yöreden yöreye dahi bilgiler ve rivayetler farklılık göstermektedir. Kimisi yılan öldürmenin günah olduğunu ve bundan kaçınmamız gerektiğini söylerken kimisi de yılanların her bulunduğu her görüldüğü yerde öldürmenin sevap olduğunu savunur. Aslında bu sorunun cevabı bu iki seçenekte de değil.

Öncelikle insan vücudu ve sağlığı değerlidir. Dinen baktığımızda bizler emanet edilen bir can var ve bizde bunu korumakla mükellefiz. Yani öncelikle Allah’ın bize emanet ettiği bedeni korumakla yükümlüyüz. Tabi hak vuku bulduğunda ecel tecelli edecektir lakin bu dediğimiz başka bir şey.

Şimdi yazımızın önemli olan bölümüne doğru geçelim. Zararlı hayvanları öldürmek günah mı? Öncelikle bu konuda söylenmiş en güzel hadislerden bir tanesi ile başlayalım. İşte Peygamber Efendimiz’in bu konuda ki hadisi;

“Arkasında iki beyaz çizgisi olan yılanı öldürünüz. Çünkü o cins yılan gözün nurunu giderir ve gebe kadına çocuğu düşürtüp musibet getirir. Bu tür yılanları gördüğünüzde şayet kaçmıyorlarsa onları öldürün.”

Bu hadisten yola çıkacak olursak bizler zarar verme eğiliminde olan canlıları öldürmemizin bir sakıncası yoktur. Çünkü onlar bizlere zarar verebilir veya farklı musibetler getirebilir. Lakin unutulan bir nokta ise keyfi öldürmenin bir sevabı olmadığı. Yani anlatmak istediğim şu. Hadisten de yola çıkarak şu konu üzerinde durmamız gereklidir. Bizlerden korkan ve kaçan hayvanları öldürmemiz gerekmez. Lakin bizlere zarar verme durumunda ise öldürmemiz doğrudur.

Örneği bir yılan sizi gördüğünde yuvasına doğru kaçmaya başlamış ise salınız. Peşinden gidip onu keyfi bir şekilde öldürmeye çalışırsanız bu günahtır. Lakin evinize girmiş ise, çocuklarınız, eşiniz ve aileniz korkuyor ise öldürmenizde bir sakınca yoktur. Gelin birde Karayılan öldürünce ne olur ona bakalım.

Kara Yılan Öldürünce Ne Olur?

Karayılanlar hakkında birçok rivayet vardır. Toplumumuzda bunlara açık olduğu için eskimesi de pek mümkün görünmüyor. Özellikle karayılan eşini öldürmek büyük bir hata olarak görülür ülkemizin bazı yerlerinde. Çünkü geride kalan eşinin intikam almak için ölünceye kadar çabalayacağı söylenir. Ve bunu asla unutmayacağı da söylenmekte.

Peki bu doğru mudur? Bu konuda ne bir hadis mevcuttur, ne de bilimsel bir açıklama. Lakin Peygamber Efendimiz hadisinde insana zarar verecek hayvanların öldürülmesinin sakıncası olmadığını söylemiştir. Tabi o dönemin coğrafyasında bulunan hayvan türleri ile şimdikiler bambaşka ancak konunun özü diğer yılanlara geçerli olan kural burada da geçerli.

Siz eğer kasti olarak yılan avına çıkarsanız ve doğada zararsız bir şekilde yaşayan yılanları öldürürseniz bu doğru değildir. Ha lakin karayılan veya bir başka şey. Sizi tehdit etmeye başlamış ise, işinizden alıkoyma noktasında ise ve çevrenize zarar verecek durumda ise öldürülmesinde sakınca yoktur.

Bu bilgiler din hocalarının ve hadislerin ışığında hazırlanmıştır. Yılan öldürmek günah mı, zararlı hayvanları öldürmek günah mı, karayılan öldürünce ne olur gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım sizlere istediğiniz bilgileri verebilmişizdir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu