Oyun

Solo Test Nasıl Oynanır?

Çoğumuzun çocukluğundan aşina olduğu bu eğlenceli zeka oyunu hakkında neleri hatırlıyorsunuz? Solo test nasıl oynanır unutmuşsanız ve yeniden hatırlayıp oynamak istiyorsanız en doğru yerdesiniz. Solo test oynanışı ve belli bir zeka kabiliyeti gerektiren görüntüsü ile aslında her nesle hitap ediyor. Yedi yaşındaki bir çocukta oynayabilir yirmi yaşındaki bir gençte, kırk yaşındaki bir yetişkinde. Bu şekilde hiç ölmeyen bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunun tarihi ise çok eskilere dayanıyor. Mucidinin Solo Noble adında bir aristokrat olduğu düşünülüyor. Oyunun adı da tabi ki mucidin adından yola çıkılarak konulmuş veya kendisi koymuş.

Geçmişten bugüne en zor zeka oyunları arasında yer alan solo test nasıl oynanır gelin hep birlikte öğrenelim.

 

Solo Test Nasıl Oynanır?

Solo test evde tek başına oynanabilecek oyunlar içinde en faydalı olanlarından birisidir. Oyunun temel prensibi zekaya dayandığı için özellikle küçük yaşta ve gelişim çağında olan çocukların oynaması tavsiye edilir.

Farklı fonksiyonları ve türleri olmasına rağmen ülkemizde sıkça oynan solo test türü 33 delikli versiyondur. Oyunun üzerine kurulduğu temel ise bu deliklerdeki piyonları birbiri üzerinden atlatarak tahtada 1 piyon kalmasını sağlamaktır. 1 piyonun üzerinden atlatacak başka piyon olmadığı için oyunun sonu burada gelmektedir.

Oyunun başlangıcında 32 adet piyon oyun tahtasındaki tüm deliklere yerleştirilir. Tahtanın tam merkezinde ki delik boş kalacaktır. Böylelikle ilk hamleyi buradan başlatabilirsiniz. Piyonlar aşağı ve yukarı hareket edebilirken çapraz bir şekilde ilerleyemezler. Aşağı yukarı şekilde piyonları üst üste atlatarak oyunu bitirmek amaçlanır.

Üzerinden atlanılan her piyon oyun tahtasından çıkarılır. Solo test taktik manada gerçekten sizleri geliştirecektir çünkü yaptığınız her hamle doğrudan oyunun sonunu etkileyecek. Bu yüzden gelişim çağındaki çocuklara da oynamasını veya ailesi iseniz çocuğunuza oynatmanızı tavsiye ederiz.

 

Solo Test Kağıdı

Oyunun sonunda artık elinizde kalan piyonların birbiri üzerinden atlama şansı kalmadığında oyun biter. Elinizde kalan piyon sayısına göre aşağıdaki kağıtta ki muzip karakterlerden bir tanesi olursunuz. Sonrasında piyonları yeniden dizerek oyuna yeniden başlayabilirsiniz.

Tek kişilik zeka oyunları içerisinde oynanışı en basit olanlardan bir tanesi solo testtir. Sizde artık oynamayı öğrendiğinize göre hemen kendinizi test etmeye başlayın. İyi eğlenceler, bol şanslar.

 

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu