Güzel SözlerSözler

Ramiz Dayı Sözleri Ve Şiirleri

Ramiz Karaeski… Bir rol insan hayatında ne kadar etkili olabilir. Ramiz dayı sözleri içeriğimize gelmişseniz ve yazının bu kısmını okuyorsanız kurgusal bir rolün hayatımıza doğrudan etki ettiğini söyleyebiliriz. Bu yadırganacak bir durum değil aslında. Zira Ezel dizisi edebi bir romandan çevrilen ve birçok romana atıfta bulunan bir diziydi. Ramiz dayı şiirleri ve sözleri ise halen ilk gün ki aklımızın bir köşesinde duruyor.

Televizyonlar ve diziler ile arası iyi olan bir toplumuz. Kurgusal rolleri kendimize yakın hissedebiliyoruz. Tuncel Kurtiz’de usta oyunculuğu ile, ses tonu ile, gerçek hayatında da var olan sanat anlayışı ile bizlere birçok şey anlattı. Tuncel Kurtiz şiirleri ile de ustadır aynı zamanda. Oyunculuğunun yanı sıra çok iyi bir şair ve ses sanatçısıdır ki ses tonunu bir kez duyan muhtemelen asla unutamayacaktır.

Yine gelelim Ramiz dayıya, Selman Hünel sevdası mı? İntikamı mı? Ezel izleyenlere birçok kez dayı rolü üzerinden hayatı sorgulatmayı başardı. Ramiz dayı racon kesti kimi zaman, kimi zaman Hasan Sabbah’ın hikayesini okudu kimi zamanda Mevlana’nın öğütlerini. Bizlere unutulmayacak şiirler, sözler ve sanat eserleri bıraktı. İşte büyük usta Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı efsaneleşmiş Ramiz dayı sözleri ve şiirleri.

Ramiz Dayı Sözleri Uzun

Ramiz dayı sözleri uzun bir hayatın bizlere yansıması aslında. Ezel dizisinde Ramiz Karaeski rolünün derinlerine indiğimize bu uzun geçmişin görüntülerini görme şansımız olmuştu. Bizlere birçok nasihat ve öğüt veren dayı aslında birikimlerini, bildiklerini ve yaşadıklarını anlatıyordu bizlere. İşte hafızalardan silinmeyen o sözlerden bazıları.

ramiz karaeski

Oysa herkes öldürür sevdiğini, kulak verin söylediklerime. Kimi bir bakışıyla yapar bunu, kimi dalkavukça sözlerle. Korkaklar öpücük ile öldürür, yürekliler kılıç darbeleriyle… Kimi gençken öldürür sevdiğini, kimi yaşlıyken. Şehvetli ellerle boğar kimi, kimi altından ellerle. Merhametli kişi bıçak kullanır; çünkü bıçakla ölen çabuk soğur. Kimi yeterince sevmez, kimi fazla sever. Kimi satar, kimi de satın alır. Kimi gözyaşı döker öldürür, kimi de kılı kıpırdamadan. Çünkü herkes öldürür sevdiğini; ama herkes öldürdü diye ölmez.

Güç gizden gelir yeğen!

Ben her şeyi olan ve kaybedeceği hiçbir şey olmayan insanım.

Ailenden biri bıraktığında seni ya da sen bıraktığında onu karanlıkta çağırırsınız hala birbirinizi. Ailenden biri bugün ölecek çaresi yok tek bir soru kaldı geriye kim?

ramiz dayı sözleri resimli

Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için, ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur.

Erkek aldatıldığında ihanete uğrar. Kadın aldatıldığında tercih edilmediğini anlar.

Unuttum demek bile hatırlamaktır.

Bir avuç kömür için, bir ömür verenlere. Dualarımız sizinle.

Bir dönemi masalsı bir anlatım içinde anlatmasına rağmen içindeki acı gerçek bıçak gibi saplanıyor insana.

Rüya gerçeğe ne kadar yakın olursa, uyandıktan sonra duyulan acı o kadar büyük olur.

Bazen hayat seni öyle zorlar ki yeğenim yolun başında kimdin: Unutursun

ramiz dayı sözleri resimli

Zorunu benden duy yeğenim, herkese yalan söylemen yetmez artık bundan böyle bir başına kalsan da artık kendin olamazsın.

Bazen öyle acır ki için değiştin sanırsın şimdi dersin. Şimdi her şeyi yapabilirim.

Hayatın kuralı bu ne kadar uzağa gidersen git, başladığın yere dönersin sonunda.

Sevdiğini korumak için savaşman yetmezse eğer en karanlık çare onun sevgisini öldürmektir.

Oyunun sonuna geldiğinde, çoktan tükenmiştir gidecek olduğun yerlerin.

Bazen öyle acır ki için değiştin sanırsın şimdi dersin. Şimdi her şeyi yapabilirim.

Cesurun bakışı korkağın kılıcından keskindir yeğen!

ramiz dayı sözleri resimli

Sevmek; son kertede kaçınılmaz sona karşı çıkmaktır. Ama o sonu bile bile sevmek, gözünü son kez kapar gibi sevmek: o sevgide hapis kalmaktır.

Unutmа! Bin kere dönsen o güne, bin kere ihаnet edecekler sаnа. Herkes doğаsının gereğini yаpаr. Bin kere ihаnet etseler sаnа çаresi yok bin kere gidersin yаnlаrınа. 

Elinden bir şey gelmeyince kabullenmek kolaydır.

Bin kere dönsen o güne, bin kere ihanet edecekler sana. Herkes doğasının gereğini yapar. Bin kere ihanet etseler sana çaresi yok bin kere gidersin yanlarına.

Üzülme! Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur.

ramiz dayı aşk sözleri

Bir avuç kömür için, bir ömür verenlere. Dualarımız sizinle.

Bir gün bir çocuk gördüm. Çocuk perperişan dünya başına yıkılmış gibi üzgün. Yanına gittim, niye böyle üzgünsün çocuk dedim. Beni öldürdüler dedi. Çocuk dedim, burada herkes ya ölmüştür ya öldürmüştür zaten. Kaldırdı kafasını bana baktı. Mesele o değil, mesele ölmek değil dedi. Mesele neymiş biliyor musunuz? Mesele, en mutlu olduğun o gün en güzel hayaller kurduğun o gün ölmekmiş mesele. Mesele ölmek değil, dost bildiğin en güvendiklerinin eliyle ölmekmiş. Şimdi anladınız mı kimmiş o çocuk?

Aşk mı intikam mı, mahkum mu, cellat mı… hep ikisinden birini seçmen istendi… Ama hep bir üçüncü şık var… O da ateşe atlamak…

Sadakat ya birine doğru koşmaktır ya birinden kaçmaktır.

Bu gün bi köprünün tam ortasında durdum, aşağıda alevler, arkamda melek, önümde şeytan, ikisi de aynı soruyu sordu… Kimsin sen, kimin tarafındasın…

ramiz dayı sözleri resimli

İkinci bir şans kazanmak kızım, ilk şansı kaybetmek demektir. Bize de öyle oldu, öyle bir şey oldu ki; çocuk dostu düşmanı bir kenara fırlattı. Ben de o zaman öğrendim; ikinci hayat kızım ilkinde ihanete uğramak değil, ilkine ihanet etmekmiş. Herkes ikinci bir şanstan bahseder, ama kimse kötülüğe açılan kapıdan ilk defa nasıl girmiş hatırlamak istemez. İlk hayatla ikinci hayat arasında bir ömür vardır. Hiç bir şey bitmez, her şey değişir…

Sevmek; son kertede kaçınılmaz sona karşı çıkmaktır. Ama o sonu bile bile sevmek, gözünü son kez kapar gibi sevmek: o sevgide hapis kalmaktır.

Bazen yaşamak için öldürmek zorundasın. Bazen yaşamak için içindeki sevgi seni öldürmeden sen onu öldürmek zorundasın.

Sevdiğini korumak için savaşman yetmezse eğer; en karanlık çare onun sevgisini öldürmektir. Sevdiğini kurtarmak için en kötü ihtimal, en son yol ona ihanet etmektir.

ramiz dayı sözleri resimli

Bazen hayat seni öyle zorlar ki yolun başında kimdiğini unutursun.

Tebrik ederim yerimi buldunuz niye girmiyorsunuz içeri? Giremezsiniz, çünkü siz аşаğıdаsınız, çünkü siz dışаrıdаsınız. Arаmızdа öyle bir duvаr vаr ki isteseniz de giremezsiniz. 

Güveniyordu. Sırf seviyor diye onları tanıdığını zannediyordu. Eğer ömer’i o zaman tanısaydım söylerdim, ömer derdim, her ihanet sevgiyle başlar.

ramiz dayı sözleri resimli
Herkesin kimseye anlatamadığı gizli bir sırrı, herkesin kimseye gösteremediği gizli bir yüzü vardır yeğen…

Bazen yaşamak için öldürmek zorundasın. Bazen yaşamak için içindeki sevgi seni öldürmeden sen onu öldürmek zorundasın.

Aileden biri ayrıldığında, yüzünü unutsan da, sesi kalır seninle. Yinede devam eder seninle konuşmaya.

Nokta koyduysan bir kere, çevirmeyeceksin onu virgüle yeğen… Ne soru kalmalı ne de tek bir soru işareti geriye.

ramiz dayı sözleri resimli

Herkesin kimseye anlatamadığı gizli bir sırrı, herkesin kimseye gösteremediği gizli bir yüzü var yeğen…

Değişmek zordur yeğenim ama bazen. Aynı adam olmak daha zordur. Hayat öyle yüklenir ki üstüne durduğun yerde çatır çatır çatırdarsın.

Eğer birisi seni aldatmışsa bu onun suçudur. Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa bu senin suçundur.

Ezel bir kere ihanete uğradın mı anılar sana bataklık olur yiğen, hatırladıkça çekerler seni içeri hatırladıkça affetmek istersin yiğen
çünkü affetmek unutmak demek, öncesini hatırladıkça sonrasını unutmak istersin çırpınma boşuna yiğen o hançer bir kere saplanınca çıkarmaya kalktıkça iyice kalbine gömersin

Ne yaparsan yap sen kazanamayacaksın, sen kaybedeceksin, çünkü sen işin başında kaybetmişsin kardeş.

Bu hayatta kendi yolunu kendin çizmezsen, gideceğin yolu hep başkası belirler.

ramiz dayı sözleri resimli

Oğlum hak için, dinimiz için, devletimiz için çalışıp uğraşmak varken geceleri safahat alemlerinde günah işlemekle meşgulsun bunu nasıl yapıyorsun ben anlamıyorum.

Elinden birşey gelmeyince kabullenmek kolaydır. Asıl çaresizlik kendine elimden geleni yaptım mı diye sormaktır. Çünkü asıl çaresizlik çareyi geçirmişken eline avuçlarının içinden kaçırmaktır.

Kadere inanan insan tesadüfe inanmaz. Tesadüfe inanan adamsa kaderini kendi elinde tutamaz.

Güveniyordu. Sırf seviyor diye onları tanıdığını zannediyordu. Eğer ömer’i o zaman tanısaydım söylerdim, ömer derdim, her ihanet sevgiyle başlar.

ramiz karaeski sözleri

Seninle benim аrаmdаki fаrk kаrdeş, sen kendin için yаlvаrırsın ben sevdiklerim için. Seninle benim аrаmdаki fаrk kаrdeş, sen аdаmlаrınа öldürmeyi öğretirsin. Ben ölmeyi. Öldürmek için gelen öldürmeden dönebilir аmа ölmek için gelen…? 

Seni ölüme götürse de, Doğrudan asla şaşmayacaksın.

İki arkadaş; çaresi yok çarpışacak: İki düşman birbirine kavuşacak. Çaresi yok biri yalnızlığa kucak açacak. Diğeri haince yalnızlıktan kaçacak.

Çok uğraştım, insanların söküklerini dikmek için. Ama beceremedim! Anladım ki; sökük kişilikteyse, dikiş tutmuyor.

ramiz dayı sözleri resimli

Masallar güzeldir ama kimse bir günde unutmaz. Kimse bir günde değişmez. Kimse hayatının sonuna dek canavarlara aşık kalmaz. Herkesin iki yüzü vardır ama kimse ikisine birden aşık olmaz. Sende ki kahramanlara aşık olanların ise o kahraman başkasına aşık olunca, içlerinde ki canavar çıkar ortaya.

Unutma! Bin kere dönsen o güne, bin kere ihanet edecekler sana. Herkes doğasının gereğini yapar. Bin kere ihanet etseler sana çaresi yok bin kere gidersin yanlarına.

Geçmişe dönmek başka geçmişi silmek başka. Bir kere aktı mı zamanın içinden suyun yolu değişmez.

Kendi kanını kendi elleriyle kurutan bir adamım. İşte ben böyle bir adamım. Ömer benim de oğlum o benim son oğlum. Ben ne Allah’ım ne de Azrail. Ne alabilirim oğlunun canını ne de geri verebilirim sana. Yapamam.

ramiz dayı sözleri resimli

Ömer iyi çocuktu; ama fena bir kusuru vardı. İnsanlara fazla güveniyordu. Sırf seviyor diye onları tanıdığını zannediyordu. Eğer geri dönüp söyleyebilseydim söylerdim. Ömer derdim; “her ihanet, sevgi ile başlar.”

Ramiz Dayı Sözleri Kısa

Dayı’nın birçok sözü hayatımıza ışık tutuyordu aslında. Her birinin içerisinde farklı anlamlar farklı hikayeler vardı. Bu anlamlar Tuncel Kurtiz’in ses tonu ile birleşince de ortaya inanılmaz bir seyir zevki çıkıyordu. Öyle ki Ezel dizisi Türkiye’de en beğenilen diziler arasında kesinlikle ilk 3’e girmektedir. İşte Ramiz Dayı sözleri kısa olanlardan sizlere seçtiklerimizi altta bulabilirsiniz.

Bir dönemi masalsı bir anlatım içinde anlatmasına rağmen içindeki acı gerçek bıçak gibi saplanıyo insana

Korkunçtur sonundа gördüğün gerçeğin en çıplаk en gаddаr en аcımаsız yüzü аmа en korkuncu her şeye sаhipken bile bir аnının bir hаyаlin bir hаyаletin peşinden koşmаk.

tuncel kurtiz sözleri

En iyi soygunlar girerken değil çıkarken bozulur yeğen. Haydutlar öyle iyi planlar ki girmeyi nasıl çıkacaklarını unuturlar. Çıkacaksan hemen çıkacaksın yeğen yoksa çekerler yoksa seni içeri…

İnanıyorum söylediğini candan söylediğine. Ama bugünkü karar yarın bozulur çok kez. Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak en çabuk unuttuğumuz şeydir ne yapsak. Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak en çabuk unuttuğumuz şeydir ne yapsak. Madem ki bu dünya bile yok olacak bir gün, sevginin bitmesine insan neden üzülsün. Aşk mı kaderi kovalar kader mi aşkı daha kimseler çözemedi bu bilmeceyi.

Gömdüm hepsini, geliyorum. Bütün ölülerimi gömdüm, geliyorum. İnsan yaşıyorken özgürdür Yaklaştım iyice, geliyorum. Her insan biraz ölüdür Biz de biraz ölüyüz. Ölüler ki bir gün gömülür. İçimizdeki ölüler, dışımızdaki ölüler. İnsan yaşıyorken özgürdür. İnsan yaşıyorken özgürdür.

Efendiliğimi sakın hor görme yeğen gerekirse hatır kahvede, çaylar ise yarıda kalır bende…

ramiz dayı sözleri resimli

Savaşmak aslında hasmınla savaşmak değil, sevdiklerinle savaşmaktır. Savaşırken göremezsin bazı savaşları kazanamazsın artık durmalı ve geri çekilmelisin.

Zorunu benden duy yeğenim, herkese yalan söylemen yetmez artık bundan böyle bir başına kalsan da artık kendin olamazsın.

EIinden bir şey geImeyince kabuIIenmek koIaydır. AsıI çaresizIik kendine eIimden geIeni yaptım mı diye sormaktır. Çünkü asıI çaresizIik çareyi geçirmişken eIine avuçIarının içinden kaçırmaktır.

Tuncel Kurtiz Şiirleri

Ramiz Karaeski rolü kadar Tuncel Kurtiz kendi özbenliğinde de sanata ve şiire düşkün birisiydi. Dizide de kimisini seslendirmiştir. “Oysa herkes öldürür sevdiğini” diyerek başladığı şiir ise kendisine ait değildir. Lakin o seslendirme ile kesinlikle şiire seviye atlattığını söyleyebiliriz. İşte karşınızda birbirinden güzel Tuncel Kurtiz şiirleri.

Tuncel Kurtiz tut yüreğimden ustam şiiri

Ustam!

Aklım firarda.

Gözbebeklerimde müebbet hüzün,

Dilimde ay kesiği bir yara,

Düşüm kırık dökük,

Umudumun boynu bükük,

Bir öksüzün omuzlarında sükut.

Yüreğim sana emanet sıkı tut.

Tut ki; kancık pusulara düşmesin.

Bir hain kurşunu gelip deşmesin…

Ustam!

Ne zaman o senin bildiğin zaman,

Ne sevda gördüğün masallardaki.

Eskiden,

Halı tezgahında dokunurdu aşklar,

Nakış nakış, körpe kız ellerinde.

Mendillere yazılırdı isimler,

Yüreklere kazılırdı gizlice.

Sevdalılar asil ve de yürekli

Sevdalar, kavgalar iki kişilik.

Oysa şimdi;

Çorak gönüllere ekiliyor sevdalar seher vakitlerinde.

Meşru sevdalardan,

Gayrı meşru acılar doğuyor kundaklara,

Günahkar gecelerden…

Beni herkes sevdaya asi sanır,

Oysa aşk, beni nerde görse tanır,

Hasret tanır,

Zulüm tanır,

Ölüm tanır,

Yüzüm yüzümden utanır….

Yorgunum ustam;

Ne katıksız somun isterim senden,

Ne bir tas su,

Ne taş yastıkta bir gece uykusu.

Var gücünle asıl sükunetime,

Çığlığım kopsun,

Uzat ellerini güneşe dokun,

Uyandır uykusundan,

Tut yüreğimden ustam tut,

Tut beni, sür güne…

Tuncel Kurtiz Aşk Şiiri

Beni herkes sevdaya asi sanır.

Oysa aşk

Beni nerde görse tanır.

Hasret tanır..

Zulüm tanır..

Ölüm tanır..

Yüzüm yüzümden utanır..

Tuncel Kurtiz Sadakat Şiiri

Ne menem şeydir bu sadakat..

Sadakat sır saklamak mıdır;

Sessiz kalmak mıdır;

Kıyametin kopacağını bile bile..

Ölüm gibidir sadakat,

Pazarlığı olmaz.!

Bir kere çizgiyi geçtin mi, yoktur dönüşün..

Ne umutlar fısıldarsa fısıldasın sana,

Hayat çeker gider sadık kalmaz sonunda..

Ama kötülük öyle mi?

Hep yanı başındadır insanın..

Sözler verilir,

Sözler unutulur,

Gün gelir ihanet eden sadakat ister..

Sadaka gibi verilmez sadakat,

İsteyen hepsini ister,

Sevdiğine sadık kalan adam,

Kendinden vazgeçebilen adamdır.!

Eğer Şiiri

Eğer bir gün iki kişi arasında kalacak olursan yeğenim,

İkincisini seçeceksin.!

Çünkü; birincisini gerçekten sevseydin,

İkincisi zaten hiç olmazdı.!

Eğer birisi seni aldatmışsa yeğen,

Bu onun suçudur..

Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa,

Bu senin suçundur yeğen..

Mesele yaşamakta değil,

Mesele iz bırakabilmekte yeğen.!

Ramiz Dayı Sözleri Resimli

Bu yazımızda sizler için Ramiz dayı sözlerini ve şiirlerini derledik. Ramiz Dayı’nın sözleri kadar anlamlı ve derin sözler okumak istiyorsanız anlamlı sözler ve özlü sözler içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu