Güzel SözlerSözler

Anlamlı Sözler

Anlamlı sözler bilmenin hayatta bir ayrıcalık olduğunun bilincindeyseniz eğer tam size göre bir sitedesiniz. Güzel anlamlı sözler bilmek mesela bir arkadaş ortamında bir anda okları üzerinize almanızı, dikkat çekmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda toplum içinde dinlenen ve sözü değerli kabul edilen bir birey olma şansınızı da oldukça arttırır. En güzel anlamlı sözleri bildiğinizde hatta bazıları hafızanıza attığınızda bir hikaye anlatıcısı bile olabilirsiniz. Anlamlı sözler ile süsleyip püslediğiniz hikayelerin ilgi çekici olması kaçınılmazdır.

Popüler kültürden bir örnek vermek gerekirse Ezel dizisinin Ramiz Dayı’sı buna örnek olarak gösterilebilir. Sadece karakterde değil, büyük usta Tuncel Kurtiz’in yaşamına baktığınızda verdiği mülakatların en güzel anlamlı sözler ile nasıl daha dinlenir hale geldiğini fark edeceksiniz. Bizde sizi topluluk önünde veya arkadaş arasında daha sözü dinlenen, konuşmasına değer verilen bir kişi olmanız için anlamlı güzel sözleri derledik. Hemen okumaya başlayın ve konuşmalarınızın arasına değerli cümleler olarak anlamlı sözleri ekleyin.

En Güzel Anlamlı Sözler

güzel anlamlı sözler

Bir sen vardın bu anlamlı dünyamda. Ama sende beni yıkıp gittikten sonra ne bir umut kaldı, nede bir sevgi başucumda oldu. Oysa hep yarınlar için sevmiştik birbirimizi…

Yeter ki diline dolanayım; istersen bir küfür, istersen bir şarkı olayım.

Aramızdaki tüm yarım kalmışlığı gecenin karanlığına sakladık ya, ondandır gelmeyişi uykumuzun.

Yoksul umutlar besliyorum zengin yüreğimin zulasında, ne kadar avutsam da aklımı kalbim yenik düşüyor sensizlik şehrine.

Bir şiir yaz bana içinde alabildiğince mutluluk olsun ayın gölgesinde unutulan sevgi tohumlarıyla yeşere dursun veya bir şarkı söyle özlemimdeki sevgiliyi anlatsın yağan yağmurlarla ıslanan bedenimi parlayan gözleriyle kurulasın.

Hala anlayamadınız değil mi? Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil! Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak… Önemli olan yargılamadan, karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek… Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asil olmak, bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, o sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız

Sözleriniz kalbinizin aynasıdır sevdiğinizle aranızda duvar da olabilir köprü de mesele onlara hakim olmak ve birbirinizden uzaklaşmak için değil yakınlaşmak için kullanmaktır.

Düşlerim vardı görmekten korktuğum, hislerim vardı söylemekten korktuğum, şiirlerim vardı yazmaktan korktuğum, şimdi sen varsın kaybetmekten korktuğum.

Gülün; dünyadaki en samimi devrimdir gülümsemek. Gülümseyen insanlara gülün, somurtan insanlara gülün, ağlayanlara yaklaşarak tebessüm edin. Bu dünyanın en güzel duygusu içten gelen bir gülümsemeye şahit olmak. Ölüm gerçek, gülün!

en güzel anlamlı sözler

Niçin mi fikir değiştiriyorum? Çünkü ben fikirlerimin sahibiyim, kölesi değil. Fikirlerime karşı verdiğim hiçbir söz yoktur: Onları ister değiştirir, ister korurum…

“Harika iş yapmanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin.” Steve Jobs

“Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes sana karşı çıkacaktır, önüne sonsuz engeller yığacaklardır fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın. Kendini büyük değil, küçük, zayıf, kimsesiz ve araçsız kabul ederek, hiç kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak, bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana “büyüksün” derlerse, bunu söyleyenlere gülüp geçeceksin.” Mustafa Kemal Atatürk

Yarın öleceğimizi bilsek, tüm kırgınlıkları unuturuz; ama biz sonsuza kadar yaşayacakmış gibi kırıcı ve gururluyuz.
Umudunu yitirme şu hayatta bir şeyin bitişi, her zaman başka bir şeyin başlamasına sebep olmuştur.

Eğer inanırsanız bir dağı yerinden oynatabilirsiniz. Mucize dağı yerinden oynatmanız değil, inanmanızdır. 

Bazı insanlar hayatı yaşarken aslında yaşamaktan ziyade hayatı kaçırmakla meşguldürler. İşte bu insanlar hayattan zevk almadıkları gibi, hayatlarını kendileri şekillendiren insanlar karşı da sert tavılar ile yaklaşmaktadırlar. Bunun en büyük sebebi ise insan olma bilincinin kaybedilmesidir. Sen, sen ol, hayatını yaşarken, hayatının ellerinden alınmasına izin verme, insanlığını yitirme.

Hatırlama Gönül Dağı’ndaki “Gül” kadar güzel ise “Unutulmak” Hüzün Dağı’ndaki diken kadar acıdır.

Bana getirdiklerin için şükrederek geçiyor günlerim. Hayatımı renklendirdiğin için öylesi mutluyum ki anlatmaya yetmiyor kelimelerim. Sevgililer Günün kutlu olsun.

anlamlı sözler

Düşlerim vardı görmekten korktuğum, hislerim vardı söylemekten korktuğum, şiirlerim vardı yazmaktan korktuğum, şimdi sen varsın kaybetmekten korktuğum.

Şanssızlığa katlanabiliriz, çünkü dışarıdan gelir ve tümüyle rastlantısaldır. Oysa yaşamda bizi asıl yaralayan, yaptığımız hatalara hayıflanmaktır.

Herkes bugünü aynı anda уaşar ama herkesin karanlığı farklıdır.

Ve zaman denilen şey; seni aptalca sevdiğim dünyanın dışına çıkarıp bana o hallerimi gösterdi. İşte bu yüzden umurumda değilsin.

Zaman sadece yenilgidir. Eğer birinin yanında olmasını istersen sadece düşün o hep seninledir.

“Kapına geldim. Ve ben, ben olmaktan vazgeçtim. Sen yeter ki “kim o” de. Kim olmamı istiyorsan, o olmaya geldim.” Mevlana

Fikrin zihniyete dönüşmesinin en büyük zafiyet hakimiyeti oluşturmaktır. Çünkü zihniyet ne kadar büyük olursa arzu ve istekler o kadar çok olacaktır. Arzu ve istekleri karşılamak hakimiyet gerektirir.

“İncir çekirdeğini doldurmayacak kadar diye niye küçümserler ki ;
Kalp pek mi büyük incirden, Bakın bakalım insan neler çekiyor , incir çekirdeği kadar kalbe düşenden…”

“Uzaklıklar sevenler için önemsizdir. Çünkü gerçek sevgiyi anlatan tek duygu; özlemektir.” W. Butler

“Görücü usulü bir aşk istiyorum. Gördükçe göresim gelsin, görmeyince ölesim”  İlhan Berk

Bir bulut gibidir benim yüreğim, başka yüreklerle çarpışır, yağmur yağdırır. Bu yağmurda sadece vazgeçemediklerim ıslanır. Dokun şimdi bak saçına mutlaka ıslaktır.

“Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; hem уolunu kaybedersin, hem dostunu.” Neşet Ertaş

Ötesi yok bu duanın benim ol. Benimle, aklınla, aşkınla bin yaşa.

Aynaya baktığında bir kine rastlıyorsan bu senin içindeki güzelliğin kayboluş resmidir.

Bazen duygu ve düşünceler, denize atılan küçük bir taş gibi hemen dibe çöker. Ona bakmak ve çıkarmak istediğinde ise, yanında birçok taş görürsün. Ve o zaman bir takım insanları anlamaya başlarsın

Hayatın en hüzünlü anı, deli gibi sevdiğin insanın buna değmediğini gördüğün andır. Ve en büyük kaybın ona harcadığın zamandır.

Gelme çocuk! Benim denizimde yüzemezsin sen, kolların kısa kalır dalgalarıma, ölürsün çocuk! Bulaşma yalnızlığıma.

Yüksek tepelerde hem yılana, hem kuşa rastlayabilirsin. Fakat biri sürünerek, öteki uçarak yükselmiştir.

en güzel anlamlı sözler

YaIan zeka işidir, dürüstlük ise cesaret. Eğer zekan yetmiyorsa yaIan söylemeye, cesaretini kullanıp dürüst olmayı bir dene.

Sana olan aşkımı bir güne sığdıramam. Ne Sevgililer Günü yeter bana ne tanışma yıl dönümümüz ne doğum günleri. Benim olduğun her gün için sadece mutluluk diyebilirim.

Yarın öleceğimizi bilsek, tüm kırgınlıkları unuturuz; ama biz sonsuza kadar yaşayacakmış gibi kırıcı ve gururluyuz.

Sen hayatıma bırakılmış en büyük izin sahibisin. Gönlümün beyaz sayfalarını kendi sevginle doldurduğunu sanıyordum ama aksine, sen karalamaktan, gönlümü israf etmekten başka bir şey yapmamışsın.

Umudunu yitirme şu hayatta bir şeyin bitişi, her zaman başka bir şeyin başlamasına sebep olmuştur.

Tecrübe eski hatalarımızı tekrarlamamızı önler, yeni hatalar yapmamamızı sağlar.

Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece, hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.

Buğdaylar sevilir, çünkü onlar alçak gönüllüdür, büyüdükçe, olgunlaştıkça, içleri doldukça, ağırlaşırlar ve başlarını yere eğerler. İnsan da böyle olmalı.

“Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, muhtemelen başka bir yere de varacaksınız.” Laurence J. Peter

Yüksek tepelerde hem yılana, hem kuşa rastlayabilirsin. Fakat biri sürünerek, öteki uçarak yükselmiştir.

Mona Lisa tablosunun ne bu kadar çok sevildiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Kadın hiç konuşmuyor abi…

anlamlı sözler

Hissettiğin çoğu şeyi bildiğini sandığın sözcüklerle açıklığa kavuşturamazsın. Genellikle en yakın anlamı taşıyan sözcüğü tercih edersin, ancak aradığın sözcük aslında farklıdır.

Kendi kafasının içinde yaşayan insanlar için başka biriyle bir ilişkiye başlamak, başka birini yaşamak oldukça zordur. Dünya, insanın kafasında kurduğu kadar büyüktür.

Böyle olacağını biliyordum. Ama yine de seni sevdim. Başkalarına göre bu delilik, bana göre ise sevdalanmak.

“Haуattaki en büуük zafer hiçbir zaman düşmemekte ԁeğil, her düştüğünԁe aуağa kalkmakta уatar.” Nelson Manԁela

Gözlerim kapalı, bir sonbahar akşamında. Sıcak göğsünün kokusunu içime çeker dalarım, gözlerimden mesut kıyılar geçer. Hep aynı günün ateşi vurur sularına…

Güneş bugün de doğdu. Ama biz farkına varmadık. Belki güneşten sonra uyandık, güneşten bile geri kaldık. Gökyüzünün alabildiğine sınırsızlığına aldırmadan başımız eğik yaşadık. Yani başımızda açan çiçeğe hayret bile etmedik. Yaz ayları bize sadece tatili hatırlattı. Kuru topraktan milyonlarca çeşit bitki yaratıldı. Bizse bu yaratılış karşısında hiçbir şey hissetmedik. Gözlerimiz, duygularımız, aklımız kapalı; uykudaydık. Nietzsche

Londra’da uluorta yiyip içenlere oruç tutmuyorsunuz, bari tutana saygınız olsun, ayıp be dedim. Sen de yiyorsun dediler. Ben seferiyim dedim.

Ne güzeldir karlı havada soğuk havayı içimize çekmek. Yarin gönül acılarını dindirmek adına içimize çektiğimiz o havanın hayali siluet ile gözümüzde canlandırmak. Hasretim sana sevgili, senden kalan yokluğunla.

‘’Emeksiz zengin olanın, kitapsız bilgin olanın, sermayesi din olanın, rehberi şeytan olmuştur.’’ Yunus Emre

 

Sevdiğiniz insanların değerleri, yanınızda oldukları zamanlarda değil, yanınızda olmadıkları zamanlarda da size iyi geldikleri anda anlaşılır. Bu yüzden ki insanın dostu her zaman karşısında olan değil, bütün anlarında yüreğinde hissettiğidir.

Sen bir maddenin ne kadar ağır olduğunu nerden bileceksin, ancak o madde sırtına yüklendiğinde hissedersin…

anlamlı sözler

“Zordur birisiyle yol yoldaşı, can yoldaşı olabilmek. Bir yolu birlikte yürümek, birlikte göğüslemek! İki kişi gibi yürüsek de gölgemizle. Issız yollar gibidir seslerimiz. Ellerimiz ipincedir yakınını beklemekten. Sözlerimizin pası karartır içimizi. Söylenemeyenin, anlatılamayanın kiri kalır insan yanlarımızda. Susmak, o yüzden uzatır yolları. Suskunluk, kaplumbağa yürüyüşü zamanın.” Kafka

Buğdaylar sevilir, çünkü onlar alçak gönüllüdür, büyüdükçe, olgunlaştıkça, içleri doldukça, ağırlaşırlar ve başlarını уere eğerler. İnsan da böyle olmalı.

Benim olman için çok çaba sarf ettim. Uğraşlarımın meyvesi olarak kollarımdasın şimdi. İnanmak çok güç, böylesi bir güzelliği yakaladım. Sevgililer Günün kutlu olsun.

Evleniriz belki bir gün, belki çocuklarımız olur. Bana benzer şair olur, sana benzer şiir olur.

Geçen gün ilk kez yolumun üstündeki çöp toplayan adam ile konuştum. Adamlığım arttı, insan olduğumu fark ettim. Neden mi, çünkü o adam benimle konuştu, benim gibi dünya telaşesine kapılıp insanlığını yitiren birine selam verdi o koca yürekli adam. Utandım, ama adam olduğumu fark ettim. Teşekkürler elleri kirli ama yüreği en pak olan insan.

Saat kaçı ne geçiyordu bilmiyorum ama, sen gülünce dünya çok güzel bir yer oluyordu.

Aklıma gelişin yüreğime gelişin kadar güzel. Gidişine bir ömür boyu rastlamamak istiyorum. Gitme!

Umudunu asla kaybetme. Allah hem imtihan eder. Hem de imtihanda yardım eder.

Keşke insanlarla yollarımız tamamen ayrıldıktan sonra yaşanan her şey de hafızalardan silinse, anılarla yaşamak her şeyi çıkmaza sokuyor.

Fazlasıyla dürüstsen, yeterince aşık olmuşsan, saf bir sevgiye sahipsen, kendinden başka hiçbir şeyden korkmuyorsan tamamsın demektir. Artık mutsuz olabilmek için hazırsın.

anlamlı sözler

Sustukça birikiyor içimde kelimeler, çığlık çığlığa söyleyemediklerim. Her yürek sevebilseydi zaten adı yürek olmazdı ve her seven yürekli olsaydı aşk bu kadar basit olmazdı.

Hayâl kırıklığı insanı öldürmüyor. Yalnızca, yaşama azmimiz bir parça eksiliyor; başka bir şey olmuyor. Bir defa daha ayağa kalkana kadar, eskisi gibi gülmeye başlayana kadar, günlük işlerin hengâmesine tekrar dönene kadar, bir vakit bocalıyoruz. Sonra yara izi gibi bir şey kalıyor. Zamanla kabuk bağlıyor. Elin hep oraya gidiyor; kaşıyorsun. İnsanın, diliyle eksik dişini yoklamasına benziyor. Sonra kaşımamayı, yoklamamayı öğreniyorsun. Hüsnü Arkan

“Kazanması yıllar süren, kırılması saniye alan ve dağıldıktan sonra toparlanması için ömür gereken şeye güven denir.” Ts Eliot

İnsan, insanın ya gözünde ya sözünde ya da yüreğinde ağırlanır. Kimin nerede olduğu da kişiye göre değişir.

“Duvarı yıkmaya gücüm yetmiyorsa kendimi parçalayacak değilim elbette. Ama önümde duvar var diye boyun eğmeyi de kabullenemem.”  Dostoyevski

Haydi gidelim bu şehirden, yokluğunu da yanıma alarak kaçmak istiyorum bu firari memleketten. Ya yokluğun Azrail’im olacak, ya da var olduğun bir şehirde senin kokunla boğulacağım.

Hayatta yaptığınız işi severek, keyifli bir şekilde yapın. Okul okurken, geleceğinizi bu doğrultuda şekillendirin. İleride hiç sevmediğiniz bir meslekte onlarca yıl geçirebilirsiniz. Bu hayatı size zindan eder. Sevdiğiniz mesleği yapmaya giderken, ayaklarınız geri geri gitmez. Yaptığınız iş sizin hayatın içinde kalmanızı sağlar.

anlamlı sözler

Yaşamayı sev ölümü unutma malı mülkü sev hesabı unutma yaratılanı sev yaratanı unutma dünyayı sev kabri unutma gülmeyi sev ağlamayı unutma

Zenginlik dediğin, huzurlu bir hayat, sağlıkla aldığın nefes, iyilikten ayrılmayan iç ses, her gün şükür etmesini bilmek, sana da çevrene de hayrı dokunan bir varlık, Allah rızası için seni seven bir eş, birlikte ağlayabildiğin ve gülebildiğin bir dost, Allah’ın emrettiği farzlara uymak yasaklarından sakınmaktır.

Eş seçmek, kitap seçmeye benzer; iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir ama içeriği sağlam olmadıkça, sonunu getirmek zordur.

Bazen zordur dönmek ya da her şeyi unutup gitmek. Anladım ki insanı en acıtan şey; sevilmediğini bildiği halde delicesine sevmek.

Öyle bir insan olmalısın ki, başına ne gelirse gelsin, omurgalı davranmaktan vazgeçmemelisin. Omurgası olmayan bir insanın, tek hücreli canlılardan farkı yoktur.

Tabaklarda kalan son kırıntılar gibiydi sana olan sevgim. Sen beni hep bıraktın; bense hep arkandan ağladım.

 

Seni ne kadar sevdiğimi anlamak istiyorsan; yağan her yağmur damlasını yakalamaya çalış. yakalayamadığın her yağmur damlası seni ne kadar sevdiğimin ispatıdır.

Paylaşacak dostların yoksa iyi şeylere sahip olmanın anlamı yoktur. Eğer gönülden verecek kadar zengin değilsen, kazandığın şeylerin önemi yoktur. Dinlemeden yargılıyorsan birini, elde ettiğini sonucun önemi yoktur. Anlamıyorsan bir kalbi, verdiğin değerin önemi yoktur… Seneca

Bir şey hakkında ne kadar az bilgi varsa, o kadar şiddetle savunulur!

Ne seni unutabilirim, ne de yokluğunda kendimi avutabilirim. Ben sadece yollarına esir düşmüş bir aşığım. Ne zaman serabına yakalansam, o an düşer aklımdan yüreğimin sancısı.

Bir insan değer vermek, özen göstermek, onun kıymetini bilmek de bir kültürdür. Bunun eğitimi yoktur, kitaplarda yazmaz. Yolu insan olmaktan geçer

Ben bu dünyadan çok şey istemedim, ama dünya benden çok şey istedi…

anlamlı sözler 2019

Karşılaştığın insanlara karşı açık sözlü olmayı tercih et hep. Bu şekilde davrandığında, yeni tanıştığın insanların bir kısmı uzaklaşma eğilimi gösterir. Bu hepsinden iyidir, arkadaşlık kurup sonradan gideceğine, hiç zaman kaybetmeden gitmesi bir avantajdır.

Ne kusursuz insan ara, ne de insanda kusur. Birincisini zaten bulamazsın, ikincisinde ise, bulduğun her kusur, öğrendiğin her ayıp sahibini değil, seni çirkinleştirir. Her ikisi de seni mutsuz eder. Birincisini bulamadığın için, ikincisini ise bulduğun için mutsuz olursun. 

Sizi hayallerinden vazgeçecek kadar seven bir kalp bulduysanız Allah’tan yeni bir ömür isteyin. Çünkü bir ömür yetmez onu sevmeye.

Her hayatta Allah’ın kudretini ve hikmetini görürsen, şeytanla daha az muhatap olursun.

Benim “olsun”larım vardı, onun “olmaz”ları. Benim “hadi”lerim vardı, onun” dur bi sabretl”leri. Tempomuz farklıydı. Ben hayatı zamanı kalmamış gibi panikle yaşardım, o ise sanki sonsuzmuş gibi erteleyerek.

Ne şiirler yazdık, ne mektuplar döktük akan gözyaşlara. Sen umut dolu ve aşk dolu dünyanda beni yapa yalnız bırakıp gittin ey aşk… Şimdi soruyorum sana, sen mi zalimsin yoksa kader mi ? bilmeden etmeden yıkıp yaktın her şeyi…

Bu yazımızda sizler için güzel anlamlı sözleri derledik. Artık bu cümleleri, bu nasihatleri hayatınızın her anında kullanabilir sözlerinize bir ağırlık yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda Ramiz Dayı Sözleri ilginizi çekebilir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu