Güzel SözlerSözler

Neşet Ertaş Sözleri

Bu yazımızda sizler için sanat dünyamızın en değerli isimlerinden olan Neşet Ertaş’ın sözlerini derledik. Türküleri ile ciğerimizden adeta bir parça koparıp bizi çok farklı dünyalara götüren Neşet Ertaş Türk Sanat Tarihi’ne adını altın harflerle yazdırmış bir sanatçımızdır. Birbirinden farklı zorluklar ile tütsülenen hayatında çok şey yaşamıştır. Sürgünler, hakaretler, iftiralar, sevgiler, aşklar, hayranlıklar… Neşet Ertaş tüm bu yaşadıklarını türkülerinin ezgisinde geçirmiştir. Belki de eserlerinin bu kadar akılda kalıcı olmasının bir sebebi de budur. Neşet Ertaş sözleri de en az türküleri kadar değerlidir. Çünkü sadece sesi yanık ve çok güzel olduğu için Neşet Ertaş olmamıştır. Bilgisi, kültürü ve yaşadıkları onu büyük bir sanatçı yapmıştır. İşte büyük usta Neşet Ertaş sözleri.

Neşet Ertaş Sözleri

neşet ertaş gönül dağı

Can yakıp da kalp kırma ey insanoğlu. Senin de gül benzin solacak bir gün. Her canlının kalbi Allah’a bağlı. Herkes ettiğini bulacak bir gün.

Özü gülmeyenin yüzü güler mi?

Gönül dağı yağmur yağmur boran olunca
Akar can özümden sel gizli gizli

Herkesin bir Zahide’si vardır.

Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur.

Denizi seyretmek gibidir bozkırda gökyüzünü seyretmek.

Unutsak… Ama her şeyi… Bir tarihin ve coğrafyanın ürettiği her bir kelimeyi, duyguyu, olayı, anıyı, hayali, umudu, isyanı unutsak. Sonra bir Neşet Ertaş türküsü dinlesek. Yalnızca bir tane Neşet türküsü dinlesek. Unuttuğumuz her şeyi yeniden hatırlayabiliriz. Hatırlayabiliriz, evet. Tarık Tufan

Taş olsam yandım idi. Toprak oldum da dayandım.

Can yakıp da kalp kırma ey insanoğlu. Senin de gül benzin solacak bir gün. Her canlının kalbi Allah’a bağlı. Herkes ettiğini bulacak bir gün.

Gurbette olanların hiç biri mutlu değil ben mutluyum diyene rastlayamazsın. Neden? Gurbet herkesin içinde taş gibidir.

Seviştiğimde mutlu olurum, sevgisiz imanı nasıl bulurum, böyle inandım böyle bilirim, sevişmek ibadettir sevgi imandır.

Ağla sazım ağlanacak zamandır.

neşet ertaş türküler

Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur.

Gönül kimi severse, aşk onda güzeldir.

İlimsizlik bilgisizlik yüzünden, cehalet hortlayıp çıkar mı çıkar. Sevgisizlik saygısızlık yüzünden, insan insandan bıkar mı bıkar.

Mapushanelere güneş doğmuyor

Aşk biterse yorulur insan, ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler.

sevgi dünyasına yalan girmez. Gönülden sevmeyen hakka eremez.

Ne söyleyim şu dünyanın haline dağlar ayrı ayrı, çöl ayrı ayrı, şu insanlar bölüşmüşler dünyayı Hudut ayrı ayrı yol ayrı ayrı.

İnsanları birbirinden ayıran mezhepçilere karşıyım, mezheplere değil.

Gel sevelim, sevileni seveni sevgisiz suratlar gülmüyor canım, nice gördüm dizlerini döveni, giden ömür geri gelmiyor canım.

Aşkın beni elden ele gezdirdi. Çok dolandım bulamadım eşini. Beni candan usandırdı bezdirdi. Tuzlu imiş yiyemedim aşını. Benim ile gezdin beni arattın. Beraber oturup beraber yattın. Türlü türlü güllerinden koklattın. Aşık ettin güle bülbül kuşunu.

İki büyük nimetim var. Biri anam, biri yarim. İkisine de hürmetim var. Birisi var etti beni, birisi yar etti beni.

Gel sevelim, sevileni seveni. Sevgisiz suratlar gülmüyor canım. Nice gördüm dizlerini döveni. Giden ömür geri gelmiyor canım.

neşet ertaş sözleri resimli

Hak bildiğim yoldan ayrı gitmedim, koğular getirip gıybet etmedim, gönülleri kırıp can incitmedim, bir garip sazımı çaldım giderim.

Kendi kendisinden utanmayan, yeryüzünde hiç kimseden utanmaz.

Darda kaldım diye umutsuz olma, Yok iken dünyayı var eden vardır.

Biz doğduğumuzdan beri yoksulduk. Varlığı görmedik ki yoksulluktan şikayet edelim.

Gönül Mecnun olmuş çölde geziyor.

Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!

Gönlün’ün eşini bulan garip değildir.

”Sen beni gülünce,
mutlu mu sandın..
Yalandan yüzüme
gülen dünyada.”

Ben diyorum ki, insan ve insanoğlu var. Ayrımcılığın sonu kavgadır, kavganın karı var mı?

Can yakıp da kalp kırma ey insanoğlu. Senin de gül benzin solacak bir gün. Her canlının kalbi Allah’a bağlı. Herkes ettiğini bulacak bir gün.

Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sarardım soldum, eyvah” diye haykırdı senelerce, Neşet ERTAŞ. İktidar tercihlerimizin nakaratını, bundan daha güzel özetleyen var mıydı?

Ahu gözlerini sevdiğim dilber, sana bir sözüm var diyemiyorum.

Mühür gözlüm, seni elden sakınırım kıskanırım.

Dokuz ay koynunda gezdirdi beni. Ne cefalar çekti ne etti Anam. Acı tatlı zahmetime katlandı. Uçurdu yuvadan yürüttü Anam. Anaların hakkı kolay ödenmez. Analara ne yakışmaz ne denmez. Kan uykudan gece kalkar gücenmez. Emzirdi salladı uyuttu Anam.

gönül dağı

Kendini bilen bilmeyenin kusuruna bakmaz!

Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir sozlervadisi.com devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor. Halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu.

Zehidem, kurban olam, ne olacak halım? Gene bir laf duydum, büküldü belim.

Kadın insandır. Biz erkekler ise insanoğlu.

Bu yazımızda sizler için büyük usta Neşet Ertaş’ın sözlerini derledik. Daha birçok ünlü simanın akıllara kazınan sözleri için sayfamızı takipte kalın.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu