Oyun

Elle Oynanan Oyunlar

Artık farklı bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. Koronavirüsün etkisi ile birlikte yaşam şekillerimizde farklılaşmalar şimdiden başladı. Bunlardan bir tanesi de mümkün olduğunca evde kalmamız gerektiği. Buna bir süre daha devam etmemiz gerekebilir. Tabi böylesi bir şeyi günlerce sürdürmek zor. Hele birde bizim gibi sosyal bir toplumda ve çok güzel bir ülkede yaşıyorsanız bu oldukça zor.

Bunun için ruh sağlığınızı mümkün olduğunca diri tutmanız gerekmektedir. Bizde sizler için evde oturduğunuz yerden sadece elle oynanan oyunlar nelermiş bir araştırdık ve bir liste hazırladık. Her yaş grubuna hitap eden eğlenceli oyunların bulunduğu bu listeden bir oyunu seçip sıkıcı olan zamanı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Dilerseniz listemize geçelim.

Parmak Futbolu

parmak futbolu

Parmak futbolu evde oynanabilecek oyunlar içerisinde en keyifli ve en heyecanlısı olabilir. Tabi bu oyunu oynamak için öncesinde bir hazırlık yapmanız gerekmektedir. Nedir o hazırlık? Oyun sahası. Bunun içinde orta büyüklükte bir tahta ve on, yirmi kadar çivi gerekmektedir.

Çiviler tahtanın üzerine rastgele çakılır ve kısa kenarlarına da kale olacak şekilde iki çivi çakılır. Sonrasında oyuna geçilir. Oyunu oynayabilmeniz içinde bir adet bozuk paraya ihtiyacınız olacak. 1 TL olursa tabi ki daha güzel olur. Sonra kura çekilerek ilk vuruşu kimin yapacağına karar verilir ve oyun başlar. Oyunda amaç tek hamlede parayı kaleye sokmaktır. Oyuncular sıra sıra paraya hamle yaparak birbirlerine gol atmaya çalışırlar. Langırtın mini hali de diyebiliriz bunun için.

El Çarpıştırma

el çarpıştırma

Küçük yaşta çocuğu olan aileler için oturduğumuz yerden oynanacak oyunlar arasında olan bir oyun da el çarpıştırmaca. Küçük yaşta dedim ki çünkü genellikle 10 yaş ve altına hitap eden bir oyun. Parmak futbolunun aksine bu oyun için her hangi bir hazırlığa gerek yok. Sadece belirli bir sıra ile ellerinizi çarpıştırmanız gerekiyor. Oyuncuların burada birbirini tekrarlaması oldukça önemli. Ayna stili de diyebiliriz.

Önce oyuncu kendi ellerini çarpıştırır sonra sol elini diğer oyuncunun sol eline çakar. Sonra sağ elini diğer oyuncunun sağ eline çakar ve son olarak da iki eliyle diğer oyuncunun iki eline çakar. Şaşıran oyuncu oyunu kaybeder.

Elim Sende

Geleneksel oyunlar arasında halen canlılığını ve ritmini koruyan oyunlardan bir tanesi de elim sende oyunu. Özellikle daha küçük yaşta bireylerin oynadığı ve onlara hareketlilik kazandıran bu oyun çok basit bir prensip üzerine kurulu. Ebe olan oyuncu diğer oyunculardan bir tanesine dokunmaya çalışır. Dokunduğu oyuncu yeni ebe olur ve bu kez aynı şeyi kendisi tekrarlar.

Elimi Yakala

Elimi yakala oyunu da çocuklar için geliştirici oyunlar kategorisine alınabilecek bir oyundur. Oyunda oynanış oldukça basittir. En az iki oyuncu ile oynanabilen elimi yakala da oyunculardan bir tanesini avucunu açar ve diğer oyuncunun elini buraya yerleştirmesini ister. Diğer eliyle oyuncunun eline vurmaya çalışır. Tabi ki bu oyunun birde kuralı var. Eğer vurma görevi kendisinde olan oyuncu fake atar ve eline vurulacak oyuncu elini kaçırırsa vurması gereken oyuncu bir puan kazanır. Ne zaman ki oyuncu yanlışlıkla kendi eline vurur sıra diğer oyuncuya geçer. Tabi bu vuruşları çok sert yapmamaya özen gösterin.

Çocuklar için ortaya çıkardığı avantaj ise şöyle; dikkat ve refleks odaklı bir oyun olduğu için gelişme çağında olan çocukların bu yönde bir gelişime gitmesine fayda sağlayabilir.

El Kızartmaca

el kızartmaca

Elle oynanan oyunlar arasına almakta kararsız kaldığım oyunlardan bir tanesi de el kızartmaca. Almamın sebebi de öğrencilik yıllarının hatırı aslında. Ve iddia ediyorum ki yirmi yaşın üzerindeki her öğrenci bu ilginç oyunu ya bir kez oynamıştır ya da oynanırken bir şekilde şahit olmuştur.

Oyunda oyuncular birbirlerinin ellerine vurarak pes ettirmeye çalışırlar ancak kesinlikle oynamanızı tavsiye etmiyoruz. Sadece artık kült haline gelmiş bir oyun olduğu için listemizde yer verdik.

Bu yazımızda sizlere karantina zamanında evde oynanabilecek oyunlar nelerdir bunu anlatmaya çalıştık. Umarım çocuklarınızla eğlenceli bir vakit geçirmenize yardımcı olmuşuzdur.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu