Şehirler

Z Harfi İle Başlayan Şehirler

Z harfi ile başlayan şehirleri derlediğimiz bu yazı her alanda sizin işinize yarayacaktır. Öncelikle yaşadığımız ülkenin şehirlerini halen bilmeyen insanlarımızın olması oldukça üzücü. Tabi illa ki bunu gidip görmekten, o şehirde vakit geçirmekten bahsetmiyorum. Kaldı ki millet olarak zengin bir millet olmadığımız içinde bunun olması biraz zor tabi ki. Ama okuyarak da bunları sağlayabilirsiniz. Ülkemizde bulunan iller hakkında pek çok bilgiyi genel kültür olarak hafızanızda bulundurabilirsiniz.

Bizde harf harf giderek ülkemizdeki şehirlerin önemli noktalarını, genel kültür olarak bilmeniz gerekenleri yazmaya çalıştık. Tabi sadece bilgi edinmek amacıyla da değil. Örneği defterde oynanan oyunlar içerisinde en popüleri olan isim şehir oyunu oynuyorsanız küçücük bir kopya çekebilirsiniz. Z harfi ile şehir yazıp rakiplerinizin bir adım önüne geçmek istiyorsanız bizim listemizden de faydalanabilirsiniz. Merak etmeyin kesinlikle aramızda kalacak.

Sadece Türkiye’de bulunan illerle de kalmadık. Dünyada aynı harfle başlayan tüm şehirleri bir liste halinde sizlere sunduk. Bulundukları ülkelere kadar detaylandırdığımız yazımızı okuyarak ufkunuzu genişletebilirsiniz. Şimdiden iyi incelemeler.

Z harfi ile başlayan şehir isimleri yazımızda yer almaktadır. Türkiye’de ve dünyadaki Z harfi ile başlayan şehir isimlerini detaylı şekilde aşağıda bulabilirsiniz. Z ile başlayan kaç tane şehir var öğrenebilirsiniz.

Z harfi ile başlayan iller yazımızı ödevlerinizde, oyunlarınızda kullanabilirsiniz. Başarılar ve keyifli okumalar dileriz.

Z Harfi ile Başlayan Şehir İsimleri

  • Zonguldak

Zonguldak
Zonguldak Karadeniz Bölgesi’nde bulunan değerli şehirlerimizden bir tanesi. Değeri ise aslında yerin altında yatıyor. Kömür madeni açısından ülkemizde en zengin kentlerden bir tanesi olan Zonguldak’ta birinci geçim kaynağı tabi ki madencilik. Tarım ve hayvancılık gibi alanlarda onu takip etse de ilk sıraya madenciliği yazabiliriz. Bununla birlikte bu durumun getirdiği bazı olumsuzluklarda olmuyor değil. Mesela ciğer hastalıkları konusunda Zonguldak diğer şehirlerden bir adım önde duruyor. Çünkü maden ocakları ve fabrikalar havaya zehirli gazlar salıyor. İster istemez yaşayan insanlarda bundan etkileniyor. Tüm bunlara rağmen doğası ile ve ormanları ile Zonguldak en güzel şehirlerimizden bir tanesi.

Tüm Dünyadaki Önemli Şehirler (Z Harfi ile)

ZabrehCzech Republic
ZacatecasMeksika
Zachar BayAmerika
ZadarCroatia
ZagoraMorocco
ZagrebCroatia
Zahedanİran
ZaKoumaChad
Zakynthos IslandYunanistan
ZambeziZambia
Zamboanga CityPhilippines
ZanagaCongo (Brazzaville)
ZanderySuriname
ZanesvilleAmerika
Zanjanİran
ZapalaArjantin
ZapatocaKolombiya
ZaporizhiaUkraine
ZarafshanÖzbekistan
Zaragozaİspanya
ZaranjAfghanistan
ZariaNijerya
ZemioOrta Afrika Cum.
ZephyrhillsAmerika
ZhairemKazakhstan
ZhanjiangÇin
ZhaotongÇin
ZhengzhouÇin
ZhezkazganKazakhstan
ZhoushanÇin
ZhuhaiÇin
ZiguinchorSenegal
ZilfiSuudi Arabistan
ŽilinaSlovakia
ZinderNiger
ZoerselBelçika
ZonguldakTürkiye
ZouérateMauritania
ZuenoulaIvory Coast
ZugapaEndonezya
ZunyiÇin
Zurichİsviçre
ZuwaraLibya
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu