Ekonomi - Finans

Yatırım Karınızı Arttıracak Fikirler

Birikimlerinizin yatırımla maksimum değer kazanması için öncelikle finans bilginizin olması ve tecrübe kazanmanız gereklidir. Öncelikle çeşitli harcamalardan tasarruf ederek biriktirdiğiniz paranızı size en uygun yatırım aracını seçerek değerlendirmelisiniz. Bunun için de finansal terimleri, piyasaları ve piyasa analizini iyi öğrenmeniz gerekli.

Doğru yatırım aracına karar verdikten sonra bu yatırım aracının piyasa hareketlerini analiz ederek bu yatırımla en çok nasıl kar sağlarsınız, bunu belirlemeniz gerekir. Yatırımlarınızdan elde edeceğiniz karı arttırmak için birkaç önemli tavsiye;

Bilinçli Yatırımcı Olun

Geleceğe dair planlarınız için yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle finans ve yatırım konusuna gerekli bilgiyi edinmelisiniz. Hangi yatırım aracından ne kazanacağınızı, riskleri, piyasada dalgalanma sebeplerini ve hangi yatırım aracının bu ani şoklara ne kadar dayanıklı olduğunu ve tepkilerini araştırmalı, analiz etmeli ve bilmelisiniz. Bunun için yerli yabancı çeşitli kaynakları tarayabilir, günlük verileri takip edebilir, önemli yatırımcıların tavsiyelerinden ders çıkarabilirsiniz.

Yatırım yaparken kulaktan dolma bilgilerle değil kendi çıkarımlarınızla hareket etmenizde fayda var. Kendinize yatırım konusunda çok güvenemiyorsanız belli bir komisyon karşılığında finans uzmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.

yatırım fikirleri

Finansal Eğitiminize Yatırım Yapın

Yapacağınız en iyi yatırım şüphesiz ki, finansal eğitiminize yapacağınız yatırımdır. Finans konusundan internetten ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz sayısız kaynak mevcut. Bunları takip edebilir, önemli yatırımcıların kitaplarını okuyabilir, finans haberlerini takip edebilirsiniz. Bunları takip edip bilgi edinerek zamanla kendi yatırım stratejilerinizin oluştuğunu ve veri analiz yeteneğinin geliştiğini göreceksiniz. Finansal eğitim sayesinde;

 • Hayatınızın en iyi birikimine sahip olmuş olursunuz.
 • Yatırım kazancınızı artırır.
 • Finansal bilgi asla zarar ettirmeyen tek yatırımdır.
 • Gereksiz kayıplara karşı portföyünüzü muhafaza edersiniz.
 • Finansal refahınızı artmış olursunuz.
 • Kazanç sağlama potansiyeliniz artar.
 • Harcamalarınızı kontrol etmeyi ve yatırımlarını doğru yere yapmayı öğrenirsiniz.
 • Finansal eğitim sayesinde finansal olarak özgürleşirsiniz.
 • Yatırım yaparken daha özgüvenli hareket ederek yüksek risklerden kazançlı şekilde çıkmanızı sağlar.

Günümüzde gençlerin ve yatırımcıların öncelikle alması gereken en önemli eğitimlerden biri finansal eğitimdir. Finansal eğitim belli bir yaşa gelince finansal açıdan güvende olmakla, beş parasız olmak arasındaki ince çizgiyi yaratır.

Hedeflerinize ve bütçenize en uygun olan yatırım aracını seçin ve piyasadaki hareketlerini takip ederek kendi stratejinizi belirleyin. Planlar yapın ve bu plana sadık kalarak işlemlerinizi belirleyin. Kendi stratejinizle piyasalardaki durumu analiz edin ve en uygun pozisyonları ve fırsatları yakalayarak işlem yapın.

forex yatırımı nasıl yapılır

Psikolojinizi Hazırlayın, Kaybetmeyi de Öğrenin

Yatırım yaparken riskin her zaman var olduğunu bilmeniz gerek. Tolere edebileceğiniz risk miktarını belirleyerek yatırım pozisyonunuzu belirleyin.

 Yatırım yaparken kar marjınızı yükseltecek olan ünlü yatırımcılar tarafından verilen tavsiyeler ise şu şekilde:

 • Yatırımlarımız değişim yokluğundan kar eder. Örneğin bir sakız firmasına yatırım yaparken bu firmanın internetteki gelişmelerden etkilenmeyeceğini biliriz.
 • Mükemmel bir şirketin bir hissesini iyi bir fiyata satın almak, iyi bir şirketin hisselerinin tamamını almaktan daha iyidir.
 • Kural 1: Asla para kaybetme. Kural 2: Asla kural 1’i unutma. –Warren Buffett
 • Hisse alınacağı zaman bir aptalın dahi yönetebileceği kadar mükemmel şirketlerden hisse almaya çalışılmalıdır.
 • Hisse senedi piyasasında her fırsata balıklama atlamamalısınız. Kendinize en uygun zamanı ve pozisyonu yakalamanız gerek.
 • Fiyat ödediğiniz miktardır, değer ise onun karşılığında ne aldığınızdır. Hisse veya çorap; yatırım yapacaksanız fiyatı düştüğü zaman kaliteli olan ürün alınmalıdır.
 • Sürekli iyi bir fiyattan satış yapmak yerine, en iyi fiyatla almaya çalışın ki vasat bir satış fiyatı bile iyi derecede kar sağlasın.
 • Asla ederinden fazla ödemeyin.
 • Piyasadaki dalgalanmaları düşman ve risk olarak görmeyi bırakın ve bundan karlı çıkacağınız pozisyonları ve fırsatları arayın.
 • Yatırım yaptığınız iş kolunu iyi anlamanız sizi daha güvende tutarak riskleri azaltır.
 • Kısa dönem piyasa tahminleri çoğu zaman yanıltıcıdır.
 • Yatırım karınızı arttırmak istiyorsanız daha sabırlı olmalı ve uzun vadede yatırımlar yapmalısınız.

Ucuz Hisse Almanın Şartları

Piyasa çarpanlarının geçmiş dönede orta seviyenin ve sektör ortalamasının altında kalması durumunda,

Şirketin olumlu geçmişi, büyüme potansiyeli ve yüksek kar seviyesinin hisse fiyatlarına yansımadığı durumlarda,

Şirket hisselerinin belirli dönemlerde genel endeksten daha düşük performans göstermesi durumlarında uygun fırsatlar beklenerek düşük fiyattan hisseler satın alabilirsiniz. Fiyatlar yükseldiğinde ise bu hisseleri satarak yatırımlarınızda kar marjınızı genişletmiş olacaksınız.

Hisse senedine yatırım yapacaksanız likit hisse satın almaya özen göstermelisiniz. Likit hisse, kolayca alınıp satılabilen, nakit paraya çevrilebilen ve satılmak istendiğinde kolay ve hızlıca alıcı bulan hisse senetleridir.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu