klavye işaretleriNe İşe Yarar?

Tab Tuşu Ne İşe Yarar?

Tab Tuşu Klavyede Nerededir?

Tab tuşu, her daim her türlü klavyenin sol tarafında yerleşir. Back Space, Enter, Space, Alt, Alt Gr, Shift gibi yerleri değişmeyen tuşlar ailesindendir. Tab tuşu ne işe yarar sorusunun cevabı ise aslında net olarak yoktur. Bir çok fonksiyon kombinasyonunda görev alır, görev yöneticisini açılmasından pencere seçim ekranının çağrılmasına birden fazla görevi vardır.

Tab Tuşu Ne İşe Yarar?

Tab tuşunun Windows içindeki esas fonksiyonu, o an ekranda aktif olan form ( masa üstü, bir klasör ) üzerinde bulunan objeler arasında geçiş yapmaktır. Yani masa üstünüz aktifken Tab tuşuna bastığınız zaman simgeler arasında geçiş olduğunu göreceksiniz. Windows klasörlerinde ise eğer menüler aktif ise, menüler arasında geçişe olanak sağlayacaktır. Yazı editörlerinde kullanıldığında ise bir paragraf boşluğu kadar imleci ileri götürür. Eğer seçili bir metin var ise, önce bu metini siler, sonra ise yazı imlecini bir paragraf boyu kadar ileri götürür. Bundan başka Tab tuşu ne işe yarar? Tab, bu  temel fonksiyonlarından başka, çeşitli tuş kombinasyonlarında da kullanılmaktadır. Bu kombinasyonlar şunlardır :

  • Alt + Tab – Pencere seçim ekranını açar. Ekranın aktif kalması için Alt tuşu basılı tutulmalıdır.
  • Windows + Tab – Bu da pencere seçim ekranını açar fakat bu yeni bir fonksiyondur ve burada Alt tuşunu basmak mecburi değildir.
  • Ctrl + Alt + Delete – Kullanıcı değiştirme kullanıcı kilitleme, görev yöneticisini açma gibi seçeneklerin olduğu güvenlik seçeneklerini açar.
DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu