klavye işaretleriNe İşe Yarar?

Page Down Tuşu Ne İşe Yarar?

Page Down Tuşu Klavyede Nerededir?

 Page Down tuşu, çoğu zaman klavyenin sağ taraflarında yer almaktadır fakat tam yeri bilgisayarın marka ve modeline göre değişebilir. Farklı diz üstü bilgisayarlarda bir tuşun alt fonksiyonu gibi ya da özel bir tuş olarak bulunabilir. Page Down tuşu ne işe yarar sorusunun cevabı ise, Page Up tuşunun tersi olarak verilebilir. Çeşitli yazı editörlerinde, tarayıcılarda farklı işlevlerde ve farklı tuş kombinasyonları ile kullanılabilen bir tuştur.

Page Down Tuşu Ne İşe Yarar?

Page Down tuşu, tıpkı Page Up gibi çalışır fakat tam tersi istikamette. Peki tam anlamıyla Page Down tuşu ne işe yarar? Yazı editörlerinde bir sayfa ileriye gidilmesini sağlar. Burdaki bir sayfa sizin ekran çözünürlüğünüz ile alakalıdır. Örneğin 1820 x 1024 çözünürlükte bir ekrana sahip iseniz, ekranınızı 1024 piksel ileriye alacaktır. Aynı zamanda internet tarayıcılarında ise yazı editörlerindekine benzer bir şekilde, bir ekran boyutu kadar istenilen sayfanın aşağıya kaydırılmasına yarar. Bu yine ekran çözünürlüğü ile alakalıdır. Page Down tuşuna basılı tutulduğunda ise sayfanın en altına inene kadar sayfa aşağı kaydırılmaya devam edilir. Eğer bu Facebook, 9GAG gibi sürekli bilgiler eklenen bir web sayfası ise sonsuza kadar aşağı inmeye devam edebilir. Page Up tuşundan farkı ise burada ortaya çıkmaktadır. Page Down eğer bilgi var ise sonsuza kadar sayfayı aşağıya indirmeye devam edecektir ama Page Up mutlaka bir yerde tıkanacaktır.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. üzerine basılıyken otomatik asagıya inmiyor. devamlı bas cek bas cek yapmak zorunda kalıyorum. o ozelliği nasıl yapabilirim. üzerine basılıyken aşağı inmesini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu