Hal Fiyatları

Kumluca Hal Fiyatları 2022 Antalya Kumluca Hal Fiyatları

DOMATES
Kumluca ihracat domates FiyatlarıPiyasa10,00₺
Kumluca Domates FiyatlarıDomates Export12,00₺
oval Domates piyasaOval Domates13,00₺
DomatesKokteyl Yuvarlak13,00₺
SALATALIK
SalatalıkSalatalık14,00 15,00 
Silor SalatalıkSilor18,00 
SalatalıkDikenli13,00 
PATLICAN
PatlicanPatlıcan19,00 
Topak patlıcan	Patlıcan Topak22,00 
Oval PatlicanPatlıcan Oval25,00 
 BİBERLER
Çarliston BiberÇarli Biber13,00 
Acı Çarliston BiberAcı Çarli17,00 
Sivri Biber Sivri Biber18,00 
Kıl Sivri Biber Kıl Sivri19,00 
Sivri Biber Kılçık Sivri24,00 
Üç Burun Köy BiberiÜç Burun Köy14,00 
Dolma BiberDolma Biber17,00 
Kapya BiberKapya12,00 
Şili KırmızıŞili Kırmızı30,00 
Şili YeşilŞili Yeşil25,00 
Çarliston BiberMacar Çarli23,00 
Macar Dolma biberMacar Dolma23,00 
JelaponeJelapone30,00 
KampariKampari16,00 
Kalifoniya Sarı25,00 
Kalifoniya Kırmızı20,00 
Cin BiberCin Biber30,00 
KabakKabak17,00 
Taze FasulyeFasulye22,00 

Kumluca Nerede?

Kumluca ülkemizin güney sahillerinin en güzellerini oluşturan Antalya ilimizin Batı’sında bulunan ilçelerden bir tanesidir. Kemer ve Finike ilçeleri arasında bulunan Kumluca’nın güneyi tamamen Akdeniz’in serin suları ile kaplıyken kuzeyini Toros Dağları çevirmektedir. Dağları sahibi yörükler, ovanın sahibi çiftçiler desek hiç yanlış yapmış olmayız her halde. Zira Türkiye’nin sebze ve meyve ihtiyacının büyük bir çoğunluğu da bu bölgeden karşılanmaktadır.

Bundan on on beş yıl öncesinde ağırlıklı olarak portakal ve diğer bahçe ürünlerini yetiştiren Kumlucalılar son yıllarda kahir ekseriyetle örtülü seracılığa geçti. İklim ve sulama koşullarının daha elverişli olması ile daha bereketli bir seçenek olduğu aşikar.

Kumluca Hal Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kumluca Akdeniz Bölgesi’nin tarım anlamında adeta amiral gemisidir. Bu yüzden Kumluca Hal Piyasası belirlenirken üretici ve üreticinin emeği göz önünde bulundurulur. Haftanın belirli günlerinde toplanan komisyon arz – talep dengesi üzerinden bir fiyat listesi oluşturur ve günlük Kumluca Hal fiyatları olarak üreticiye sunulur.

Kumluca her bakımdan tam bir çiftçi bölgesi olduğu için Pazar ve Cuma günleri hariç her gün komisyon toplanmakta ve piyasayı belirlemektedir. Fiyatlar belirlenirken kırmızı çizgi ise komisyoncuların ve üreticinin ortak kazancıdır. Bu dengede bir fiyatlandırmaya gidilir. Sizlerde en güncel Kumluca hal fiyatları listesine Genç Klavye ailesi olarak bizden ulaşabilirsiniz.

Kumluca Halinde Hangi Sebzeler Bulunur?

Kumluca örtülü serada sebze yetiştiriciliği için mükemmel bir iklime ve sulama koşullarına sahiptir. Zaten bu ikisinin aynı anda bulunması beraberinde bir çeşitliliği de getiriyor.

Kumluca halinde bulabileceğiniz sebzeler birçok kategoriye ayrılabilir ancak bunların başında tabi ki de biber ve domates geliyor. Tabi biber ve domates deyip geçmemek lazım. Biber kendi içerisinde 16 çeşide, domates ise 3 çeşide ayrılmaktadır. Domates çeşitleri arasından bölgede en yaygın olanları oval domates, yuvarlak domates ve salkım domatestir. Pembe veya diğer türleri de görmeniz pek ala mümkündür.

Biberde ise tam bir vitrin diyebiliriz. Başta kapya ve sivri biber olmak üzere aşağıdaki 16 çeşit biberi Kumluca halinde bulabilirsiniz.

 • Çarli biber
 • Acı çarli
 • Sivri biber
 • Kıl sivri
 • Kılçık sivri
 • Üçburun
 • Dolma biber
 • Kapya biber
 • Kırmızı şili biber
 • Yeşil şili biber
 • Macar çarli
 • Macar dolma
 • Jalapeno
 • Kampari

Kumluca halinde bulabileceğiniz yaygın sebze türleri bunlardır. Özellikle haller kurumsal bir sistem oluşturduğu için buralara gelen ürünler sık sık İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından denetime tabi tutulmaktadır. Bu yüzden bu bölgeden çıkan sebze ve meyveler sağlıklı, organik ve besleyicidir. Bu konuda üreticinin de tüketicinin de gönlünün kesinlikle rahat olmasından yanayız.

Kumluca’da İklim Koşulları

Kumluca’da örtülü serada sebze üretiminin yaygınlaşmasının ve kaliteli ürünlerin piyasaya sunulmasının başlıca nedenlerinden bir tanesi verimli iklim koşulları. Bilindiği üzere Akdeniz iklimi yazlara sıcak ve kural kışları ılık ve yağışlıdır. Örtülü seracılığın aradığı en ideal iklimde tam olarak budur. Domates veya biberin olgunlaşması için gereken sıcak hava Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yeterli olurken ağacın virüsten korunması ve dökümün kaliteli olması için gereken soğuk havada Aralık, Ocak ve Şubat aylarında meydana gelmektedir.

Aslında bu iklimi her özelliği ile ahenk içinde oluşmuş bir orkestraya benzetmemiz mümkün. Bu orkestranın müziği ise sofralarımızı tatlandıran, mutfağımızı çeşitlendiren sebze meyveler oluyor.

Kumluca Hava Durumu

Kumluca’da hava durumu genellikle ılık veya sıcak olarak değişmektedir. Dikimlerin yapılmaya başlandığı Ağustos Eylül aylarında hava bir hayli sıcak olurken Ekim ayında mevsim normallerine geriler ve Kasım gibi soğumaya başlar. Aralık’ta pek sık rastlanmasa dahi Ocak ve Şubat aylarında birçok kez zirai don ile karşılaşılabilir. Çiftçiler yağmurlama veya ısıtma yöntemleri ile bu bölgede zirai don ile mücadele etmektedir.

Kumluca’da hortum ise son yıllarda bölgede ki çiftçiyi oldukça üzmüş, kazancının kaybolmasına neden olmuştur. Birkaç yıl öncesinde meydana gelen hortum hadisesinde pek çok sera görmüştür. Bugüne geldiğimizde destek veya borç ile birçok seranın yeniden kurulduğunu ve ülke tarımına destek olduğunu görmekteyiz.

İnsanoğlu yerleşik hayata geçmesinin ardından avlanma ile beslenme alışkanlığının yanında toprağı kullanmayı da öğrenmiş tarım ve hayvancılık konusunda bugünlere ışık tutan buluşlara imza atmıştır. Toprağın kullanıma başlanması ile tarım ve sebze yetiştiriciliği sürekli olarak ilerleme göstermiş ve günümüze gelmiştir. Anadolu’nun birçok medeniyete ev sahipliği yapma nedeni de budur. Bereketli topraklara sahip olması üzerinde birçok ulusun yaşamasına sebep olmuştur.

Batı’da incir, tütün ve zeytin yetiştiriciliği, kuzeyinde çay ve fındık yetiştiriciliği, doğusunda kayısı, karpuz, ortasında tahıl, güneyinde biber, domates, patlıcan ve çok daha fazlasına imkan veren Anadolu tarım açısında çok zengin bir ambara benzetilebilir aslında.

Ülkemizin tarım alanına bu kadar yatkın olması ve çiftçilerin büyük bir sınıf oluşturması yönünden sitemizde Kumluca hal fiyatlarını yayınlayıp çiftçilerimizin Kumluca sebze fiyatlarına daha kolay ulaşmasını sağlıyoruz.

Kumluca hali fiyat listesi her gün komisyoncuların günün erken saatlerinde bir araya gelip Kumluca hal piyasasını belirlemesi ile oluşturulmaktadır. Kumluca tarıma elverişli topraklara sahiptir bu yüzden Kumluca hali geniş bir müstahsil ve komisyoncu ağına sahip bulunmaktadır.

Kumluca hal fiyatları bugün aşağıdaki gibi şekillenmiştir. Genç Klavye’nin kolay ve rahat ulaşılan ara yüzü sayesinde günlük güncel sebze meyve fiyatlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Üstteki butonlardan fiyat listesini çevrenizdeki dostlarınıza da güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Kumluca hal fiyatları günlük olarak güncellenmektedir. Kumluca hali Antalya’da Türkiye’nin en çok sebze ve meyve üretim bölgelerindendir. Kumluca hal fiyatlarını her gün düzenli olarak sayfamızdan takip edebilirsiniz.  İşte bugünkü Kumluca hal piyasası;

Tüm il ve ilçelerdeki hal fiyatlarını öğrenmek için tıklayın.

Kumluca hal fiyatları hakkında, sebze meyve satışı hakkında ve diğer pek çok konular hakkında bilgi almak için aşağıya yorum yapabilirsiniz.

 

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu