Ekonomi - Finans

Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Nasıl Saklanır?

Gerçek paralarımızı sakladığımız cüzdanlar gibi sanal paraları da bir cüzdanda saklıyoruz. Hatta daha doğru bir ifadeyle, sanal paralarımızı kullanabilmemiz için kripto para cüzdanına ihtiyacımız vardır. Kripto para, Bitcoin gibi terimlere hepimiz aşinayız ancak kripto cüzdan çoğu kişi tarafından pek bilinmiyor. Bu yazımızda kripto para cüzdanı nedir, çeşitleri nelerdir, kripto para nasıl saklanır gibi merak edilen konuları inceleyeceğiz.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto para birimleri ile işlem yapabilmeniz için öncelikle bu kripto paraları saklayacağınız bir cüzdanınızın olması gerekiyor. Bu cüzdan, Kripto paralarınızı saklamaktan da ziyade bakiyenize ulaşabileceğiniz ve bu bakiye ile işlem yapabileceğiniz bir adresi saklıyor.

Kripto cüzdanı bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki; Bitcoin’iniz var ve bir başka kişiye 1 Bitcoin göndereceksiniz. Bu sistem de direkt para gönderilmiyor. Siz cüzdanınıza erişiyorsunuz ve sisteme “Bu Bitcoin’in sahibi şu adrese sahip olan kişidir” diyorsunuz. Kripto para cüzdanları sizin bu işlemleri yapabilmeniz için anahtarlar kullanıyor. Özel ve açık yani private ve public olmak üzere iki anahtar kullanıyorsunuz.

kripto para nasıl saklanır

Kripto Para Cüzdanı Açık ve Özel Anahtar Ne Anlama Geliyor?

Kripto paranızı kullanabilmeniz için iki tane kriptografik anahtara ihtiyaç duyuluyor. Açık anahtar ve özel anahtar adı verilen bu anahtarlar kripto paranızın güvenliğini de sağlıyor. Kripto paranız ile işlem yapmak için bu anahtarlara sahip olmanız gerekiyor. Özel anahtar ile açık anahtarınıza ulaşabilirsiniz ama açık anahtar ile özel anahtarınıza ulaşılamaz.

Özel anahtar sizin en önemli şifrenizdir. Kredi kartı ya da banka hesabı şifreniz gibi düşünün. Yabancı bir kişiye bu şifreyi vermeniz risklidir, hesabınız ele geçirilirse tüm kripto paralarınızı kaybedebilirsiniz. Geri almanız da mümkün değildir.

Kripto para cüzdanınız açık ve özel anahtarlarınıza dayanan alfanümerik bir açık adres de içeriyor. Bu adresi, Blockcahin üzerinde sizin coinlerinizin bulunduğu lokasyonu gösterdiği şeklinde açıklanabilir. Açık adresinizi diğer kişiler ile paylaşabiliyorsunuz. Bir nevi IBAN numaranızı herkesle paylaşabilmenizde sakınca yoktur ama kart şifrenizi kimseye vermezsiniz durumu gibi düşünebiliriz.

Kripto Para Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanları çevrimiçi ve çevrimdışı duruma bağlı olarak ikiye ayrılıyor;

 • Sıcak Cüzdan (hot wallet)
 • Soğuk Cüzdan (cold wallet)

Sıcak cüzdanlar çevrimiçi çalışır. İnternet aracılığı ile verileri yazılım üzerine kaydediyor. Sıcak cüzdanlar da kendi içerisinde çeşitlere ayrılıyor;

 • Masaüstü cüzdanlar, hesap oluşturmak için bilgisayara yüklediğiniz internet olmadan erişebildiğiniz cüzdandır. Düzenli olarak güncelleme gerekmesi ve yanınızda taşıyamamanız olumsuz bir yönüdür.
 • Mobil cüzdanlar, akıllı telefonunuzda kullandığınız cüzdandır. Pratiktir ama telefonunuz çalınabilir ya da telefonunuzdan bir başkası silebilir. Bu nedenle riskleri bulunuyor.
 • Online (web) cüzdanları, internet üzerinde kullandığınız cüzdandır. Güvenilir olmayan siteler tarafından özel anahtarınızın çalınma riski bulunuyor.

Soğuk cüzdanlar ise çevrimdışı çalışan cüzdanlardır. Verileri kağıt ya da USB’ye kaydeder.

 • Donanım cüzdanları, açık ve özel anahtarlarınızı saklar. Taşıması kolay olduğu için pratiktir ama fiyatları çok yüksek. USB gibi görünür.
 • Kağıt cüzdanlar, açık ve özel anahtarınız bir kağıt üzerine yazılmıştır. Zaman içerisinde yıpranması risk taşır.
 • Beyin cüzdanları, adres oluşturmak için bir parola kurar. Bu parolayı sadece siz bileceğiniz için çok güvenlidir ama parolayı unutma durumunuz var. Çünkü bu parolalar alfanümeriktir.

Kripto paranızı kullanmak için istediğiniz cüzdanı seçebiliyorsunuz, bu size kalmış. Cüzdanların bazıları birkaç kripto parayı destekliyor, bazıları ise sadece tek kripto para kabul ediyor.

Yukarıda da açıkladığımız gibi her cüzdanın olumlu ve olumsuz özellikleri bulunuyor. Çoğu kişi daha güvenli olduğu için çevrimdışı yani soğuk cüzdanları tercih ediyor. Siz kendi alışkanlıklarınıza ve size göre en güvenilir olanı tercih edebilirsiniz.

kripto cüzdanlar güvenli mi

Kripto Cüzdanlar Güvenli mi?

Kripto paranızı sakladığınız cüzdanların güvenli olduğunu ancak riskler taşıdığını da belirtmiştik. Güvenliğiniz için şu noktalara da dikkat etmelisiniz:

 • İnternete bağlı cüzdanlarınızda fazla kripto para tutmayın.
 • Fonlarınız çevrimdışı cüzdanlarda bulunsun.
 • Cüzdanlarınızı yedekleyin.
 • Cihaz ve cüzdan yazılımlarınızı güncel tutun.
 • Başka bir kişinin de iznini gerektiren çoklu imza cüzdanları kullanabilirsiniz.
 • Özel anahtarlarınızı güvende tutun ve kimseyle paylaşmayın.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaya dikkat edin.

Kripto para cüzdanlarının adresinde kişisel bilgileriniz yer almıyor ancak diğer kişiler başka bilgilere erişebiliyorlar. Örneğin adresi bilinen bir cüzdanın alım satım işlemleri, miktarlar ve işlem yaptığı diğer adresler görünüyor. Siz kendi kimliğinizi açıklamadığınız sürece adresinizden kimlik bilgilerinizin öğrenilmesi nerdeyse mümkün değil.

Hükümetler artık kripto para borsalarını denetleyebiliyor. Gerçek para ile coin satın alırken kimliğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu nedenle cüzdanınızdan bir kere bile para çekseniz cüzdanın kime ait olduğu öğreniliyor.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu