klavye işaretleri

Et İşareti Nedir? Klavyede Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

Her birimizin başına şu durum gelmiştir; acil bir e-mail göndermeniz gerekiyor ancak @ işaretini bir türlü bulamıyorsunuz! Bu anı yaşamayan var mı? Yok dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, günümüzde et (@) işaretinin nasıl yazıldığını bilmeyen yoktur belki; ancak yeni bir cihazda ya da farklı bir klavye kullanırken hepimiz duraksayıp “@ işareti nasıl yapılıyordu acaba?” diye soruyoruz. Bu yazımızın da konusu olan @ işareti kabusunuz olmasın. Her cihazda ve klavyede nasıl @ (et) işareti yapıldığını sizlere anlatacağız. “Et (@) işareti nasıl yapılır, et (@) işareti nedir?” gelin beraber inceleyelim.

Et (@) İşareti Nedir?

Günümüzde e-mail adreslerinde gördüğümüz ve sosyal medyada bir hesabı etiketlemek için kullandığımız @ işareti, et olarak okunsa da birçok kişi tarafından da “kuyruklu a” olarak biliniyor. İnternetin yaygınlaşması ile daha çok bilinen @ işareti, bir söylentiye göre deniz ticaretinin yapıldığı eski zamanlarda Portekiz ticari filolarında kullanılırmış. Günümüzde de bir nevi transferi belirtmektedir; bilgi transferini.

Bir diğer söylentide ise şu anlatılmaktadır; @ işareti “amphora” kelimesini kısaltmak için kullanılıyormuş. “Amphora” kelimesinin anlamı ise; baharat, şarap, tahıl gibi ürünleri taşımak için kullanılan büyük toprak kaplardaki ölçü birimi.

“Et (@) işareti nedir?” sorusunun cevabını açıkladıktan sonra birçoğumuzun zorlandığı konu olan, klavyelerde hangi tuşları kullanarak @ işaretini yazacağımızı da inceleyelim. Bu konuda zorlanıyoruz çünkü klavyelerde tek tuşla @ işareti yapılamıyor.

Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda et (@) işareti yapabilmek için birkaç tuşu beraber kullanmamız gerekiyor, hiçbir klavyede @ işareti tek tuşla yazılmıyor. Her işletim sisteminde ve klavyede de farklı kombinasyonlarla yazılan @ işareti, cihaz değişikliği yapan kişileri biraz zorluyor. Yazımızın devamında hem klavyelerdeki kombinasyonları hem de telefonlarda @ işaretini nasıl yapacağımızı anlatacağız.

Windows’da @ İşareti Nasıl Yapılır?

Windows’ta @ işareti yapmak için birden fazla kombinasyon bulunuyor. Aşağıdaki kombinasyonları deneyerek size kolay gelen bir yöntemi seçebilirsiniz;

  • Windows’da @ işareti yapmak için “CTRL+ALT+Q” tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor. Bu yöntem Windows’taki tarayıcılarda kullanılıyor olsa da Word’te yazı yazarken kullanamazsınız. Word’te @ işareti yapmak için aşağıdaki kombinasyonu kullanmalısınız.
  • “ALT GR+Q” tuşlarına aynı anda basarak hem Windows’taki tarayıcılarda hem de Word’te @ işaretini yazabilirsiniz.

Mac Bilgisayarda Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

Çoğu kişi Mac kullanmaya başladığında bu sorunu yaşıyor çünkü Türkiye’de Windows daha yaygın kullanılıyor. Mac bilgisayarda @ işareti yapmak için klavyedeki “ALT OPTION+Q” tuşlarına ya da “ALT OPTION+2” tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor. Her iki kombinasyonda da @ işaretini yazabilirsiniz.

Android ve IOS İşletim Sistemli Telefonlarda Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

Cep telefonunda yazı yazarken @ işareti yapmak çok daha kolay çünkü herhangi bir kombinasyon yapmanız gerekmiyor. Telefon klavyeniz yazı yazmak için açıldığında rakamlara dokunduğunuzda liste içerisinde @ işaretini göreceksiniz. Andorid ya da IOS işletim sistemi için ayrıca bir yöntem bulunmuyor. Klavyeniz açıldığında @ işaretini mutlaka göreceksiniz.

et işareti nedir

Word Kelime İşlemci’de @ İşareti Nasıl Yapılır?

Word Kelime İşlemci’de @ işareti yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • Word Kelime İşlemci’yi açıp üstteki “Ekle” menüsüne tıklıyoruz.
  • En sağda yer alan “Simge” yazısına tıklıyoruz.
  • Açılan sayfada @ işareti bulunacaktır. Eğer @ işareti yoksa “Tüm Simgeler” yazan yere tıklayın ve @ işaretini bulun. Son olarak da “Ekle” yazısına tıklayın.
  • Eklenen @ işaretini kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Bu yöntem size uzun bir yol gibi görünebilir. Klavye kısa yollarını kullanmak elbette ki çok daha mantıklı ancak hangi bilginin ne zaman işimize yarayacağını bilemeyiz. Bu nedenle bu bilgi de burada yer alsın isteriz.

@ İşareti Yapmanın En Kolay Yolu: Kopyala – Yapıştır

Yukarıda anlattığımız yöntemler sizin için çok karışıksa ya da klavyenizde yaşadığınız bir sorun varsa (tuşlar basmıyor olabilir) bu yazımızın içerisinden herhangi bir @ işaretini kopyalayıp kullanacağınız yere yapıştırabilirsiniz.

Et (@) işaretinin ne anlama geldiğini ve hangi yöntemler ile yazılabileceğini inceledik. Cihazınızda ya da klavyenizde herhangi bir sorun yaşıyorsanız da en pratik yol buradan @ işaretini kopyalamak olacaktır. Özellikle e-mail adreslerini yazarken ve sosyal medyada birilerini etiketlemek için kullanacağınız @ işaretini yazımızdaki bilgileri kullanarak oluşturabilirsiniz.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu