Ekonomi - Finans

Dolar mı Alsam? Borsaya mı Girsem? Hangisine Yatırım Yapmalı?

Günümüzde insanlar birtakım ihtiyaç ve isteklerinden feragat ederek, tasarruf ederek para biriktirmekte ve bu birikimlerini doğru yatırım aracına yatırarak maksimum kar elde etmeyi amaçlıyor. Kazancı az veya çok olsun hemen herkesin ortak hedefi farklı planlar doğrultusunda parasına değer katmak.

Siz de yatırım yapmaya karar verdiyseniz öncelikle kendinize sorup cevaplamanız gereken birkaç soru var. Bu sorulara cevap vererek dolara mı borsaya mı yatırım yapmanız gerektiğini ve yatırım stilinizi, stratejinizi belirleyebilirsiniz. Öncelikle:

Paramı değerlendirecek bilgi ve tecrübeye sahip miyim?

Her şeyin olduğu gibi yatırımın da belli başlı kuraları vardır. Nasıl ki mühendislik diplomanız olmadan inşaat dikemezseniz, finans hakkında bilginiz yoksa da yatırımlarınız size ciddi kayıplardan başka getiri sağlamayacaktır. Dolayısıyla yatırım yapma karar verdiyseniz öncelikle kendinizi, yatırım araçlarını, finans piyasasını tanımaz ve teorik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

en karlı yatırım

Nasıl Bir Yatırımcısınız?

Bu soruya da cevap vererek kendinize en uygun yatırım aracını bulmanız mümkün. Yatırım yapmadan önce hedef belirlemelisiniz. Ne için yatırım yapmak istiyorsunuz, emeklilik planları için mi, işletmenizi büyütmek için mi, tatil için mi? Buna karar verin ve yatırımlarınızı hedefiniz doğrultusunda şekillenirin.

Örneğin risk alabilir misiniz, risk sınırınız nedir, haftalık mı günlük mü yatırımlar yapacaksınız, bankadaki birikiminizin ne kadarını yatırım amaçlı kullanacaksınız gibi sorulara cevap armalısınız.

Portföyünüzde Neler Olmalı?

En kazançlı yatırımlar farklı getiriler sağlayan ve birbiri içinde olmayan yatırımlardır. Dolayısıyla yatırım yapacaksanız portföyünüz geniş tutmaya özen gösterin. Tek bir yatırım aracına tüm birikiminizi yatırsanız, o yatırım aracı düşüşe geçtiğinde tüm birikimleriniz de değer kaybedecektir. Ancak birden fazla yatırım aracıyla çalışırsanız biri değer kaybedince diğer mutlaka değer kazanacağından, piyasadan mutlaka karlı biçimde çıkacaksınız. Özetle, portföyünüzde ne kadar farklı yatırım aracı olursa, riskleri o adar azaltmış olursunuz.

Yatırımınızı hangi analiz sistemine göre yönlendireceksiniz?

Yatırımcıların sık kullandığı birtakım analiz sistemleri vardır: Temel analiz, teknik analiz, makro analiz, periyodik analiz, politik analiz. Bunları öğrenerek kendinize en uygun yatırım stilini seçmeli ve başkalarının lafına aldırış etmeden kendi analiz sisteminizle ilerlemelisiniz. Bu analizleri önemli yatırımcıların finans kitaplarından veya internette sağlam kaynaklardan detaylı biçimde öğrenebilir, finansal teorik bilginizi arttırabilirsiniz.

Kazanç Beklentiniz Ne?

Bu soruya milyonlar veya milyarlar diye cevap vermeden daha finansal dille, şu kadar vadede şu kadar miktar kazanmayı hedefliyorum şeklinde cevap verirseniz daha gerçekçi bir yatırımcı olabilirsiniz. Kendinize belli sürelerde belli kazanç hedefi koyarak, yatırım yaparken o hedef çerçevesinde ilerlemelisiniz.

Kaybetmeye de Hazır mısınız?

Yatırım yapacaksanız bu işlemin özellikle de borsada, çeşitli riskler barındırdığını ve kaybedebileceğinizi de unutmanın ve kendinizi buna psikolojik olarak hazırlayın. Eğer kaybetmeyi göze alamayacaksanız, bireysel ekonomik fonu açarak sabit gelir portföyünü seçin ve risksiz biçimde paranızı güvene alın.

Deneyimli yatırımcıların yatırım konusunda verdiği iki önemli ve hayat kurtaran tavsiyesi:

  • Yatırım için kullandığınız parayı 2 sene boyunca unutmaya razı olun.
  • Paranızı yatırdıktan sonra hepsini kaybetmiş gibi düşünerek, hayatınıza devam edin.

Düşük risk profiline sahip yatırımcılar;

  • Yatırımlarında sürpriz durumlarla ve belirsizliklerle karşılaşmak istemezler.
  • Genellikle devlet destekli ve az getirili yatırım araçlarını seçerler.
  • Yatırımlarının getirisi ve piyasa hakkında sürekli bilgi almak isterler.

Yüksek risk alabilen yatırımcılar ise genelde;

  • Hisse sentlerine yatırım yapmayı tercih ederler.
  • Belirsizlikten tedirgin olmazlar, deneyimli yatırımcılardır.
  • Değişken ve ani dalgalanan piyasadan rahatsız olmazlar.
  • Birikimlerini uzun vadede değerlendirmek için yatırım yaparlar.

Borçlarınız Var mı?

Yatırım yapma karar verdiyseniz geride borç bırakmamaya önem verin. Aksi halde borçlarınız sürekli aklınızı meşgul edeceği için kazanç sağlamanız zorlaşacaktır. Borçlarınızı ödedikten sonra kalan birikiminizi değerlendirmeniz daha sağlıklı bir yatırım biçimidir.

Vazgeçilmez Yatırım Aracı Olarak Dolar

Dolar son yıllarda TL karşısında kazandığı değer sayesinde her geçen gün daha çok kazanç sağlan bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Özellikle son 10 yılda, ani dalgalanan kur fiyatları, dünyadaki siyasal gelişmeler, savaşlar, piyasa koşulları sayesinde dolar fiyatları gittikçe yükselmiştir. Buna paralel olarak Türk insanının, altından sonra en çok güvendiği ve yatırım aracı olarak tercih ettiği enstrümanın dolar olduğunu söylemek mümkündür.

ABD ekonomisi, küresel ekonomik trendler, FED kararları, IMF, cari açık, faiz oranları, sektörel gelişmeler, enflasyon ve enflasyon beklentileri, ülke ekonomisi ve günümüzde koronavirüs salgını gibi değişken etkenler doların yükselmesinde veya düşmesinde etkilidir.

Özetle, dolara yatırım yapacaksanız, doların son 10 yıl içinde piyasadaki seyrini, hangi durumlardan nasıl etkilendiğini, ani kur dalgalanmalarının nedenlerini analiz etmeniz gerekir. Hedefleriniz için doların uygun bir yatırım aracı olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Tüm bunları belirleyip dolara yatırım yapacaksanız kur düşük fiyat seyrederken dolar almanız, yükseldiğinde de satarak ciddi oranda kazanç sağlayabilirsiniz.

dolar nasıl alınır

Hisse Senetlerine Yatırım Yapmak(Borsa)

Borsa da en çok tercih edilen ve temkinli hareket edilerek, doğru pozisyonlarda yatırım yapıldığında ciddi oranda kazanç sağlayan yatırım aracıdır. Borsada hisse senedi alarak yatırım yapılır. Borsada temel mantık bir şirketin belirli oranda hisse senedini satın alarak, bir nevi hisse ortağı olmaktır. Şirket elde ettiği kar oranında bir ‘temerrü’ payı dağıtır. İşte hisse senedi yatırımcısının hisse senedi sahip olduğu oranda aldığı bu kar payına, temerrü denir.

Hissesine sahip olduğunu şirket büyüdükçe sizin de alacağını temerrü oranı artar ve yatırımınız değerlenir. Özetle; geleceği parlak, büyüme ihtimali yüksek olan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmak önemlidir.

Borsada yatırım yapmak, 100 metrelik bir koşu yarışından çok maratona benzer. Önemli olan birinci gelmeniz değil, belirlediğiniz hedefe ulaşmaktır. Borsaya yatırım yapmadan önce Forex gibi serbest ve çok avantaj sağlayan piyasalarda çeşitli demo hesaplarla deneyim kazanmanız ve yukarda sadığımız yatırıma başlayacaklara tavsiye niteliğindeki maddeleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Borsada yatırım yaparken risk almaktan çekiniyorsanız belirli bir komisyon karşılığında deneyimli bir finans danışmanıyla çalışarak riskleri en aza indirgeyebilirsiniz.

Borsada yatırım yapmak için çok fazla bir miktara sahip olmanıza gerek yoktur.200 TL ile de 2 milyon TL ile de yatırım yapabilirsiniz. Önemli olan belirlediğiniz hedefe belirli sürede ulaşabilmek, piyasaları takip ederek analiz etmek, ani fiyat dalgalanmalarında telaşa kapılıp yanlış işlemler yapmamak ve en karlı pozisyonları doğru zamanda yakalayarak paranıza değer katmak.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu