Fiyatlar

Check Up Fiyatları Özel Hastane Check Up Fiyatları 2022

Bu yazımızda check up fiyatları hakkında tüm detaylara değinmiş olacağız. Türkiye’de erkek ve kadınlara dair istatistiki hastalık verilerinde değişim mevcuttur. Örneğin erkeklerden en sık rastlanan olası hastalık risk analizlerine göre; dolaşım sistemini kapsayan hastalık riski %40, tümör oluşumlarına dair veriler %20, solunum sistemini çevreleyen hastalık riskleri 12, endokrin sisteme dair olası hastalık riski ise %5 civarında gerçekleşmektedir. Taramalar erkek ve kadın için ayrı ayrı gerçekleştirilse de her iki cinsiyet için varsayılan check up taramalarında yüksek benzerlik vardır.

Check up programlarıyla olası hastalıklar oluşmadan, ilerlemeden ya da erken dönemde teşhis edilmesi sağlanmaktadır.

Testler sayesinde erken teşhis kanser türlerinde %50’ye yakın oranlarda, daha sonra teşhis edilmiş kanser türlerine nazaran daha fazla başarı ve iyileşme sonuçları elde edildiğini de önemle hatırlatmak isteriz.

tam tarama test fiyatları

Bunun yanı sıra erkek check up taramaları sayesinde; protat kanseri ve diğer hastalıkları, koleraktal hastalıklar, akciğer ve karaciğer sistemlerine dair tüm kanser çeşitleri ve hastalıklarını kapsayan detaylı öngörüler ortaya çıkabilmektedir. Yaş aralıklarına göre değişen check up taramaları mevcut olup genelde 40 yaş altı ve 40 yaş üstü bireylere göre değişebilen check up çeşitliliği mevcuttur. Her iki türde de tam kapsamlı check up, full check up hizmetleri aynı olmakla birlikte 40 yaş altı bireylere sunulan test sayısı ve çeşitliliği %10 oranında daha azdır. Lakin bireyin isteğine göre check up için ön görülen test çeşitliliği arttırılabilmektedir. Check up programlarına düzenli aralıklarla katılım sağlayarak gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek pek çok hastalığa karşı önemli tedbirlerle destek alabilirsiniz.

Yaşa Göre Check Up Fiyatları

Check up fiyatlarında önemli bir değişken de yaş aralıklarıdır. Örneğin 40 yaş altı bay ve bayanlara özel olarak uygulanan tahlil çeşitliliği ile 40 yaş üstü farklıdır. Aynı şekilde 40 yaş üstü ile 60 yaş üstü de farklılık arz etmektedir. Bu nedenle yaşa göre check up fiyatları 40 yaş altı, 40 yaş üstü ve 60 yaş üstü olarak sınıflandırılmıştır. 40 yaş altı için ön görülen özel hastanede tam check up fiyatları ortalama 1000 TL civarındayken 40 yaş üstü için ön görülen ortalama meblağ 2 katına ulaşabilmektedir. Aynı şekilde 60 yaş üstü için bu oran 3000 TL civarındadır. Elbette bu değerler ortalama miktarları yansıtmaktadır. Size en uygun check up fiyatlarını alabilmek için; başvurduğunuz hastanenin genel özellikleri, ismi, doktorların bilinirliği ve uzmanlık alanları gibi kriterler de fiyatların değişkenliğini kapsayabilmektedir.

Muayene Çeşitliliğine Göre Check Up Fiyatları

Check up için başvurulduğunda genellikle aşağıda sıralanan uzmanlık dallarından muayene olmaktasınız. Bunlar;

 • Kardiyoloji
 • Geriatri Muayanesi
 • Göğüs Hastalıkları
 • Üroloji Ana Bilim Dalı
 • Dahiliye

Bunlara ek olarak check up için önerilen diğer dal da Diş Hekimliği Bölümünü çerçevelemektedir. Bu bölümlere ekleme ya da çıkarma yapmak mümkün kılınmakla beraber çıkarma yapmak check up sayılmamaktadır.

check up fiyatları 2021

Check Up İşleminde Yapılan Kardiyolojik Tetkikler

Check up testlerinin tamamı hiç sıra beklemeden gerçekleştirilmektedir. Yapılan test, tahlil, röntgenleme işlemlerinin kardiyoloji bölümüne ait aşamalar şu şekildedir;

 • EKG
 • Akciğer Ön – Arka Görüntüleme
 • Toraks
 • Tam Abdomen USG
 • Tiroid USG
 • Eforlu EKG

Check Up İçin Gerçekleştirilen Laboratuvar Tetkikleri

Check up hizmetinde verilen laboratuar tetkikleri için hem kan hem de idrar örneği alınmaktadır. Bunun yanı sıra şikayet varsa ya da gaita testi de yapılmaktadır. Olası tüm önemli hastalıkların çoğu (varsa) büyük oranda laboratuar tetkiklerinde çıkmaktadır. Özellikle şeker hastalığı, kanser türleri, hepatit türleri bu testler sonucunda gözlemlenebilmektedir;

 • Kolesterol
 • Üre
 • Ürik Asit
 • Hemogram
 • Kantitatif
 • Kreatin
 • Folat
 • HBSag
 • HCV
 • anti HBS
 • AST
 • ALT
 • Hemoglobin

PSA tetkikleri ise 40 yaş altına yapılmamaktadır. Ferritin, Folat, B12, D vitaminlerine dair detaylı testler de ortaya çıkmaktadır.

özel hastane check up fiyatları

Check Up Hizmetinde Verilen Taramalar

Kemik yoğunluğuna dair tam teşekküllü taramalarda check up için verilen bir diğer hizmettir. Böylece olası kemik hastalıkları da erken dönemde teşhis edilebilmektedir. Vertabral ve Femur çalışması dahildir.

Devlet Hastanelerinde Check Up Fiyatları

Devlet hastanelerine check up için başvurduğunuzda böyle bir hizmetin verilmediğini işitirsiniz. Check up hizmetleri yalnızca özel hastaneler tarafından verilmektedir.  Devlet hastanelerinde yalnızca rahatsızlığınız var ise o rahatsızlığın mevcut durumunu tespit etmek için gerekli tahliller ve görüntülemeler yapılmaktadır. Özetle devlet hastanelerine check up başvurusu yaparak gidilmemektedir.

Özel Hastanelerde Check Up Fiyatları

Özel hastanelerde check up fiyatları ortalama 3000 TL civarındadır. Ancak özel sağlık sigortaları sayesinde bu miktar ortalama 250 TL ‘ye de yapılabilmektedir. Özel hastanelerin zaman zaman düzenlediği check up kampanya ve indirimleri de mevcuttur. Hastanenin bilinirliği, popularitesi, doktorların yetkinliği gibi kriterler de fiyatların azalıp – yükselmesinde etkilidir.

özel sağlık taraması fiyatları

Check Up Ne Kadar Sürer?

Check up hizmetlerinden yararlanmak üzere başvurduğunuz zaman sizin istediğiniz güne randevu verilir. Ancak sabah saatlerinde ve aç karnına gelmeniz istenir. Aç ve sabah geldiğinizde tüm tetkikleriniz en fazla birkaç saat içerisinde alınır. Tetkikler için alınan kanlarınız, idrarlarınız ve akciğer vb görüntülemesinden sonra yemek yemenizde bir sakınca yoktur. Çoğu tahlil sonuçları öğle saatlerinde, bir kısmı öğle sonu, çok nadir olan kısmı ise 7 – 14 gün içerisinde çıkmaktadır. Tahlillerinizi verdikten sonra uzman doktorlara muayene olursunuz. Tahlil sonuçlarından sonra, sonuçları değerlendirmek ve sizi bilgilendirmek üzere tekrar hastaneye gelmeniz istenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu