Ekonomi - Finans

Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?

Ticarete konu olan her türlü mal,mülk ve kıymetli evrak alım-satımının yapıldığı kurumsal piyasa ‘borsa’ denir.Hisseler,alıcılar,satıcıları ve aracıların er aldığı borsa,belirli kurallara göre işlen güvenilir bir ortamdır.Borsa sayesinde birikimlerinize değer katabilir,değişken döviz kurları ve iyi analizleriniz sayesinde yüksek miktarda paralar kazanabilirsiniz.

Borsada alım-satım ilmelerinin tümü elektronik ortamda gerçekleşir.Tüm dengeler arz-talep ilişkisine göre belirlenir.

Tecrübeli bir borsacı her yıl yüz binlerce dolar kar sağlayabilir.

 • Borsada işlem yapılabilen ticari mallar,altın,döviz,gümüş,petrol,hisse senetleri,madenler,bono,emtia,borçlanma araçları,sertifikalar,varantlar,vadeli işlem sözleşmeleri,borçlanma araçları,,kira sertifikaları ve tahvildir.
 • 18 yaşını dolduran her birey borsada hesap oluşturup işlem yapabilir.
 • Borsaya başlamak için belirli bir miktar yoktur,100 TL ile de 100.000 TL ile de başlayabilirsiniz.Önemli olan bu parayı iyi değerlendirip kazanmayı bilmenizdir.

Borsaya Nasıl Başlanır?

Öncelikle borsaya başlarken:

-borsa ile tanışma,eğitim alma,ön araştırma

-bilgi ve tecrübe kazanma

-yatırım araçlarını tanıma

-yatırım teminatını belirleme

-psikolojik hazırlık aşamalarını başarılı şekilde geçirmeniz gerekir.

 • Borsaya başlarken  kurum bulmakla işe başlamalısınız.Bu aracı kurum bir banka da olabilir.Aracı kurum al-sat emirlerinizi piyasa ileti ve bu işlemden dolayı sizden komisyon talep eder.Bu bankada vadesiz hesap açtırarak borsa işlemlerine başlayabilirsiniz.Bu noktada tecrübeli bir borsacıdan ardım alabilirsiniz.
 • Borsayı öğrenmek için,basılı kitaplardan,youtube ve udemy’deki videolardan,online eğitim seminerlerinden,web sitelerinden ve daha birçok kaynaktan borsayla ilgili araştırmalara yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Öncelikle açacağınız bir demo hesapta denemeler yaparak kazanç veya kayıp sağlamadan borsa piyasalarını tanıyıp öğrenmiş olursunuz.
borsa endeksi nedir

Borsadan Para Kazanmanın Yolları

 • Yatırımların mantığını kavramaya çalışın.
 • Küresel analizler yapın
 • Yatırım amacınızı belirleyin ve buna yönelik adımlar atın
 • Tek bir enstrümana yatırımla sabit kalmayın,portföyünüzü çeşitlendirin.
 • Yatırım araçlarını iyi tanıyın ve aracınızı belirleyin
 • Piyasa takibi yapmayı öğrenin
 • Analiz yapmayı öğrenin
 • Verilere dayanarak kendi stratejinizi geliştirin
 • Hisse senedi fiyatlarını ve grafiklerini okuyun
 • Blue Chip hisselerle yatırıma başlayın:Büyük firmalara ait hisselerdir,batması veya düşüşe geçmesi imkansız gibi olan bu hisselerle yatırıma başlamanız daha karlı olacaktır.
 • Borsada alım yapmak için en düşüğü beklemeyin keza satış yapma için de en yüksek seviyeyi görmesini beklemeyin.
 • Fiyatlardaki dalgalanmanın hangi faktörlerden etkilendiğini bilmeli,buna göre analiz etmeli ve yatırımınızı değerlendirmelisiniz.
 • Yatırım yapacağınız firmaları iyi tanıyın ve ön araştırmalar yapın
 • Limitli emir kullanarak borsada kontrolünüzü sağlayın:Borsada para kazanmak için düşük fiyatlardan alıp yüksek fiyatlardan satmak gerekir.Bunun için istediğiniz fiyattan limitinizi belirleyerek kazancınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Küçük adımlarla ve temkinli ilerleyin
 • Riskleri göz önüne alarak sınırlarınızı çizin
 • Sürekli işlem yapmayın,birkaç işlemden sonra kenara çekilin ve piyasayı gözleyerek yeni fırsatlar yakalayın
 • Seanslar içinde büyük kararlar almayın
 • Çoğunluğa,başkasının dediklerine göre hareket etmeyin
 • Tepe ve dip noktalarındayken işlem yapmayın
 • Psikolojinizi borsaya hazırlayın
 • Borsayı etkileyen faktörler;siyasi gelişmeler,küresel dengeler,ekonomi,doğal afetler,hava durumu,sektörel gelişmeler gibi dış etkenlerdir.Bunları iyi takip ederek borsada yaşanan dalgalanmaları analiz edip her yıl yüz binlerce dolar kazanmanız mümkün.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada istediğimiz bir yatırım aracıyla alım-satım emirleri vererek işlemleri oturduğumuz yerden birkaç tıkla gerçekleştirebiliriz.Borsada işlemler alıcı-aracı kurum-satıcı üçgeninde gerçekleşir.Bu üçünden toplanan alım-satım emirleri bir havuzda toplanır.Sonra da aynı nitelikteki emirler eşleşir.Aracı kurum ise bu işlemden komisyonunu alır.Borsadaki fiyatları ise dünya konjonktürüne göre arz ve talepler belirler.

Borsada temel mantık düşük  fiyattan alıp,fiyatlar yükselince satmaktır.Bu noktada yatırım aracınızı iyi tanımalı ve hangi olaylara nasıl fiyatsal tepkiler vereceğini iyi hesap etmelisiniz.

Limitli emir kullanarak borsada işlem yapacağınız miktarın kontrolünü sağlayabilirsiniz.Örneğin:

-Alış limiti(buy limit):Alış emri verilir,ve piyasanın o anki fiyatından düşük bir fiyat verilir.

-Satış Limiti(sell limit):Satış emri verilir ve piyasanın o anki fiyatından daha yüksek bir satış fiyatı belirlenir.

Örneğin hisse fiyatı 20TL olan bir hisse senedinden bir adet satın aldınız ve %10 kar hedefliyorsunuz.Satış emrini 22 TL olarak ayarlarsanız hisse fiyatı 22 TL olur olmaz satılacaktır ve böylece hedeflediğiniz kar olan %20’ye ulaşmış olacaksınız.

borsa nasıl oynanır

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi,sermaye sahiplerinin ortaklarına paylarını belgeleme amacıyla verdiği anaparaya eşdeğer olan kıymetli evraklardır.Hisse senetleri,firma büyüdükçe artar,küçüldükçe azalır.

Temettü:Şirketin bir dönem boyunca ede ettiği net kardan vergi ve giderler çıkarılınca kalan miktarın %20’si temettü olarak isimlendirilir.Yani şirketin bir dönem elde ettiği net gelirden ortaklarına verdiği pay miktarıdır.Temettü geliri de yatırımcıları cezbeden bir özelliktir.

Bir yatırımcı olarak yatırım yapacağınız piyasayı iyi tanımalısınız.Bir modacıysanız bu alandaki piyasalara yönelip yatırım yapmak,daha kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Hisse Senedi Alım Satım İşlemleri

Borsada hisse senetleri alım-satımı yaparken de temek mantık düşük fiyattan alarak fiyatlar yükselişe geçtiğinde satarak kar elde etmektir.Günümüzde artık mobil uygulamalara sayesinde anlık tıklamalarla al-sat emirleri girerek borsa işlemlerinizi daha kolay ve hızlı halledebilirsiniz.

Bir örnekle borsada hisse alım-satımı:

 • Borsada THY hisse senetleriyle ilgilendiğinizi varsayalım.Hisselerin adet fiyatı 10TL iken 10 adet aldığınızı düşünelim.Bunun için hesabınızda 100 TL artı aracı kurma ödeyeceğiniz komisyon olmalıdır.
 • Aracı kuruma al emrini iletirsiniz,aracı kurum emrinizi piyasa iletir ve eğer piyasada yeterli işlem hacmi varsa,bu emre karşılık gelen bir satış işlemli varsa emriniz gerçekleşir.
 • Ardından hisse fiyatlarının 15 liraya yükseldiğini varsayalım.Bu durumda,hisselerinizin 5 tanesini bu fiyattan sat emri vererek kolayca satabilirsiniz.Elinize geçen rakam 75 TL olacaktır.
 • Bir süre sonra THY hisselerinin 16 TL olduğunu varsayalım.Elde kalan 5 hissenizi de bu rakamdan satışa çıkarıp sattınız.Elinizde 90TL oldu.
 • Dolayısıyla her iki işlemden 90+75=165 TL elde ettiniz.100 Tl yatırıp %65 net kar sağladınız.İşte hisse alım-satım işlemleri en basit haliyle bu şekilde gerçekleşir.
borsa işlem limiti nedir

Ayı eğilimi ve boğa eğilimi nedir?

Borsada sık sık kullanılan terimlerdir.

Ayı eğilimi:Yatırımcı kötümserdir.Piyasada satışlar başlar ve düşüş hakimdir.

Boğa eğilimi:Yatırımcı iyimserdir.Piyasada alışlar başlar ve fiyatlarda yükseliş hakimdir.

Halka Arz Nedir?

Anonim şirketlerin paylarını belli koşullar ve fiyat çerçevesinde halka açmasıdır.Bu satış sonucu,firma gerekli finansman kaynağını sağlayarak borçlarını öder ve yeni yatırımlar yapar.Yatırımcılar ise portföyünü geliştirip yeni kazançlar elde etme imkanı bulur.Dolayısıyla halka arz işlemi hem yatırımcılar hem  firmalar hem de ülke ekonomisi için kazanç demektir.

BIST Nedir?

Ülkemizde borsa faaliyetlerini kısa adı BIST olan, Borsa İstanbul A.Ş

yönetmektedir.Ayrıca 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun

138.maddesinde amaçları ve bu doğrultudaki faaliyetleri açıklanmıştır.

Borsa İstanbul kolay hızlı ve güvenilir bir ortamda alım-satım gerçekleşmesi için faaliyetlerini sürdürür.

Borsa İstanbul hafta sonları ve resmi tatiller hariç her gün 9:40-18:10 saatleri arasında hizmet vermektedir.

BIST 100:Türkiye’nin en büyük işlem hacmi ve piyasa değerine sahip 100 firmasının hisselerini takip eden gösterge endeksi.

BIST50:Türkiye’nin en büyük işlem hacmine ve piyasa değerine sahip 50 firmasının hisselerini takip eden gösterge endeksi.

BIST30:Türkiye’nin en büyük işlem hacmine ve piyasa değerine sahip 30 firmasının hisselerini takip eden gösterge endeksi.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu