Ekonomi - Finans

Zengin Olmanın 5 Altın Kuralı

Zengin olmak eski zamanlardan beri tüm insanların hayali olmuştur. Bugüne baktığımızda da değişen bir şey yok aslında. Milyoner olmak ya da zengin olmak çoğumuz için hala bir hayal. Bir de bunu hayal olmaktan çıkaran ve gerçekten yaşayan insanlar var. Hem de sıfırdan yükselip zengin oluyorlar. İnternette biraz araştırma yapsanız sayısız örnekle karşılaşırsınız. Peki, bu kişiler nasıl sıfırdan zengin oluyor? Zengin olmanın da elbette ki kuralları var. Hem de bu kurallar yıllardır değişmiyor. Bu yazımızın konusunu da zengin olmanın 5 altın kuralı oluşturuyor.

Milyoner olmak ya da zengin olmak size ulaşılması zor bir hayal, fantastik bir düşünce gibi gelebilir. Böyle bir düşünceye sahipseniz ilk olarak bu durumdan sıyrılmanız gerekiyor. Amaç, strateji, planlama ve disiplin çerçevesinde hayatınızı şekillendirirseniz zengin olma hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Hayatınızı bu yönde şekillendirirken uygulamanız gereken, zengin olmanın 5 altın kuralını gelin beraber inceleyelim.

Elinizdeki Her Kuruşun Kıymetini Bilin ve Birikim Yapın!

nasıl zengin olunur

İlk kural, elinizdeki her kuruş paranın kıymetini bilmek. Yani onun ne kadar değerli olduğunun farkına varmak. Kuruşa kıymet vererek zengin mi olunur, demeyin. Evet, cebinizdeki bir kuruş bile çok değerli ve o bir kuruş günü geldiğinde sizin için para kazanır.

Değer verdiğiniz her şeye daha özenli yaklaşırsınız. Bu sözlerimizi cimrilik gibi algılamayın çok daha farklı bir şeyden bahsediyoruz. Örneğin, bir birikim hesabınız var ve az miktar bile olsa düzenli olarak para yatırıyorsunuz. Siz fark etmeden artan o para, günü geldiğinde yapacağınız yatırımınızın ana parası bile olabilir. Yani paranız, para kazandırır. Değer vermediğiniz takdirde ise değersiz olan her şey gibi azalır ve yok olur.

Giderlerinizi gözden geçirerek tasarruf yapmanız büyük birikimlere sahip olmanın ilk adımıdır. Yapacağınız 100 liralık tasarruf bile yatırım fonlarında ya da hisse senetleri yatırımında size getiri sağlar. Elbette ki 100 lira ile 100 bin liranın getirisi farklı olacaktır; ancak birikimleriniz arttıkça kazancınız da doğrudan artacaktır. Birikim yapabilmek için önerilen oran her zaman gelirinizin yüzde 30’udur. Her ay maaşınızın yüzde 30’unu birikim hesabınıza yatırırsanız yıl sonunda biriken paraya siz de şaşıracaksınız. Zengin olmanın belki de en önemli kuralı birikim yapabilmektir.

Asla Borçlanmayın!

İhtiyacınız olsa dahi ne yapıp edip bankalardan borç almayın. Bu borçları faizi ile ödeyeceksiniz bu da sizin birikim yapmanızı engelleyecektir. Eğer çok acil paraya ihtiyacınız varsa ailenizden ya da yakın arkadaşlarınızdan almaya çalışın. Hepimiz dönem dönem nakit paraya sıkışıyoruz, bu çok olası bir durum. Zengin insanlar ise bunun için acil durum fonlarını kullanıyor. Siz de kendinize bir acil durum fonu oluşturun ve ihtiyacınızı bu fondan giderin. Kazandığınız ilk para ile acil durum fonunu yeniden tamamlayın.

Ani Büyüme Hedefleyin!

Sabit bir maaşla çalışıyorsanız eğer memur zihniyetinden sıyrılmanız gerekiyor. Hedefleriniz maaşınızın asgari düzeyde artması olmamalı. Örneğin yılda 50 bin lira kazanıyorsanız, yeni yıldaki beklentiniz sadece 55 bin lira olur. Küçük beklentiler ile de zengin olmanız mümkün değil. Zengin olmak için maaşınızın 2-3 katı artmasını hedefleyin, büyük düşünün. Bu hedefe ulaşmak için kendinize imkanlar yaratırsınız.

Ani büyüme için bilgi ve tecrübenizin olması da gerekiyor. Hiç durmadan kendinizi geliştirin. Siz öğrenmeye devam ettikçe geliştireceğiniz yönlerinizi keşfedeceksiniz. Zengin olmak için istikrara ve çok çalışmaya ihtiyacınız var.

zengin olmak için neler yapmalı

100 Kuralını Uygulayın!

100 kuralı, başarılı iş insanları arasında popüler olan bir uygulamadır. Yaptığınız işte en iyi olmanızı sağlayan 100 kuralını yaşamınızda her alana uygulayabilirsiniz. Örneğin, borsada başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsunuz. Bir yıl içerisinde borsa hakkında 100 kitap okumalısınız. Kilit nokta; sürenin bir yıl olması. Bir konu üzerine yoğunlaşmak ve kendinizi o konuda geliştirmek sizi o konunun uzmanı yapar. Ve uzmanlar amatörlerden fazla para kazanır. Bunun her iş kolu ve sektör için geçerli olduğunu söylememize bile gerek yok.

Finansal anlamda öğrenebileceğiniz ne varsa mutlaka öğrenin. Finansal anlamda kendinizi geliştirmek, paranızı nasıl yöneteceğinizi, paradan nasıl para kazanacağınızı da öğrenmek demektir. Unutmayın bir işte yeteri kadar bilgili olmanız kendinize güveninizi de arttırır. Bu sayede atacağınız adımlar da daha sağlam olur.

100 kuralını ilk olarak finansal konular için uygulayabilirsiniz. Sürekli para, yatırım, borsa vb bilgiler ile kendinizi donatmanız, zengin bir hayatın öngörülebilir bir durum olduğunu da size kanıtlar.

Planınızı Hemen Yapın ve Ertelemekten Vazgeçin!

Zengin olmak -eğer size bir miras kalmadıysa- birkaç ay içerisinde gerçekleşecek bir şey değildir. Yaşanmış örneklerden de görüyoruz ki milyoner ya da zengin olmak için uzun zamana ihtiyacınız var. Bu nedenle planınızı yapmanız gerekiyor. Planlarınızı kısa ve uzun vadeli yapın. Bir yıllık, beş yıllık ve 10 yıllık gibi zamanlara ayırabilirsiniz.

Erteleme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızdan kurtulmalısınız. Sabahları alarmı erteleyerek zengin olamazsınız. Erken kalkmayı ve günü yakalamayı öğrenmelisiniz. Erken kalkmamak aynı zamanda planlarınızı da ertelemeye iter. Başarılı iş insanları hakkında yazılan makale ve kitapları okuduğunuzda da göreceksiniz, hepsinin ortak noktası sabah çok erken uyanmalarıdır. Zengin olmak için planınızı yaptıysanız hemen ilk adımı atın, asla sonraya bırakmayın.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu