Ekonomi - Finans

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazaryeri, hem üretici tarafların hem de satıcı tarafların ürün – hizmetlerini sunduğu online bir pazarlardır. Pazaryeri sitelerinde ürün depolanması yapmamaktadır. Yalnızca ürün satılmasında bir nevi aracı vazifesi görmektedir. Buna örnek olarak söyleyebileceğimiz pek çok popüler online mağaza vardır. En bilindiklerinden bazıları; N11, Gittigidiyor, Trendyol, Hepsiburada, Aliexpress, Wish gibi online Pazaryeri mağazalarıdır. Bunların dışında sayısı gittikçe artan pazaryeri online mağazaları da vardır. Elektronik ticaret yani e-ticaret alanında faaliyet gösteren girişimciler, esnaflar, işletmeler ürünlerini hem kendi mağazalarından hem de yukarıda anılan siteler gibi popüler pazaryeri sitelerinden sergilenmesini ve satışını sağlamaktadır.

Yukarıda anlatıldığı üzere popüler pazaryeri sitelerine ürün yerleşimi yaparak çok daha hızlı, etkili ve yüksek kapasitelerde satış yapabilmek mümkündür. Bilhassa küçük işletmeler, küçük esnaflar ve merkezi yerleşkelerde mağaza açma imkanı olmayan tüm e-ticaret, ticaret girişimcileri pazaryerinden faydalanarak kar marjlarını arttırabilmektedir. Pazaryeri online sitelerinin girişimciler için en büyük dezavantajı ise popüler pazaryeri mağazalarına ürün sergileme için belirli komisyonları ödemeleridir. Bu komisyonlar genelde ve sadece ürün satışı gerçekleştiği sırada alınmaktadır. Çok fazla ürün girişi yapmak istediklerinde de belirli komisyonlar ödemelidir.

pazaryeri entegrasyonu nedir

Pazaryeri entegrasyonu ise özel yazılımlar sayesinde, girişimcilerin mevcut ürünlerini birden fazla pazaryeri sitesinde sergilemesi olarak tanımlanmaktadır. Özetle her popüler pazaryeri mağazasına tek tek ürün girişi yapmak yerine pazaryeri entegrasyonunu kullanarak birden fazla pazaryeri sitesine ürün girişini yapmaya olanak tanıyan bir sistemi temsil etmektedir. Özellikle onlarca hatta yüzlerce – binlerce ürün satışı yapan işletmeler için çok yararlı olan pazaryeri entegrasyonu ile vakitten bolca kar elde edilebilmektedir. Pazaryeri entegrasyonları kullanılarak; tek tek ürün girmek, ürün görseli girmek, ürün açıklaması, ürün detayı, ürün kargo hizmeti, ürün fiyatı vb. gibi verileri işleme derdinden de kurtulmuş olmaktayız.

Sanki Semt Pazarı

Bilindiği üzere mahallelerde, semtlerde haftada bir veya birkaç kez Pazar kullanılmaktadır. Tüccarlar, satıcılar, üreticiler, kendi ürününü yetiştirerek satanlar bu Pazar yerlerinden yer kiralamakta ve ürünlerini bu şekilde satmaktadır. Pratikte pazaryerlerinin bu semt pazarlarından bir farkı yoktur. Pazar yeri imkanı sunan belediyeler, Pazar yeri kiralayarak kira ücreti alırlar. Pazar yerinde ürün satan tüccarlar ya da girişimcilerde mallarını tezgahlara dizerek sergilerle ve pazarlamaya çalışırlar. Bizim anlattığımız pazaryeri ile klasik semt pazarları arasındaki tek fark işlerin online internet dünyası üzerinden yapılmasıdır. Pazaryerleri popüler mağazalar tarafından satıcıya kiralanır, satıcı mallarını sergiler, malların depolanması satıcılara aittir. Pazaryeri sahipleri de satıcılardan yer kirası alır.

e ticaret entegrasyonu

Pazaryeri Entegrasyonuna Katılmak için

Pazaryeri entegrasyonuna katılmak için belirli şartları taşımanız gerekmektedir. Klasik semt pazarlarında dahi belirli kriter ve şartları yerine getirmeden pazarda mal sergilemesi – satışı yapamazsınız. Online pazaryerlerinde ise bu şartlar biraz daha fazladır. Bir e-ticaret girişimi yapmaktasınız. Bu nedenle prosedürlere uygun olmanız gerekmektedir. Örneğin her bir ürün satışı için fatura kesme zorunluluğu vardır. Bunun yanı sıra kargo fişi yazdırabilmek, sipariş sisteminden sipariş kabul edebilmek ve tüketicilerden ödeme alabilmek için belirli aşamaları geçmiş olmalısınız.

Daha Güvenilir ve Hatasız

Fiş çıkarma, fatura kesme, stok takibi yürütme, sipariş alma, sipariş işleme,i ödeme alma, kargolama vb derken her bir adım ayrı bir vakit ve ayrı bir maliyet demektir. Ancak pazaryeri entegrasyonunda fazladan zaman harcamaya da fazladan maliyet tüketmeye de lüzum yoktur. Üstelik anılan işlemler sırasında çok sık olmasa da zaman zaman hata yapmamak da elde değildir. Buna karşın pazaryeri entegrasyonunda her şey otomatik yürütüldüğü için hata da mümkün değildir. İşlemlerin tamamı çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Hata olmadığı için de ticareti faaliyetleriniz esnasında güvensizlik de kazanmamış olursunuz. Güvensizlikten kasıt; sipariş alma, sipariş takibi yapma, ürün stoğu kontrol etme ve diğer işlemler sırasında yapabileceğiniz bir yanlışlık – eksiklik – hatadan kaynaklanan müşteri memnuniyetidir. Böylece satın alım işlemleri gerçekleştirilecek müşterilerinize çok daha hızlı hizmet sunabilir ve müşteri memnuniyetinizi üst düzeylerde tutabilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonuyla tüm elektronik ticaret işlemleriniz tek bir nokta üzerinden yürütülmektedir.

pazaryeri entegrasyonu nasıl yapılır

Pazaryeri Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

Pazaryeri entegrasyonu için en uygun adaylar yüzlerle ifade edilen ürün çeşitliliğine sahip ve bu ürün çeşitliliğini online mağazalarda satan girişimcilerdir. Ne kadar çok popüler online mağazaya ürün yerleştirilirse o kadar fazla ürün satmak kolaydır. Birkaç adet ya da birkaç on adet ürün çeşidini birden fazla popüler online mağazaya yerleştirerek gerekli verileri girmek en fazla bir gün alır. Ancak yüzlerle veya binlerle ifade edilecek kadar fazla ürün – hizmet çeşitliliğiniz var ise hem veri girişi yapmak hem de veri kontrolü yapmak çok daha zor olacaktır. Çeşitlilik arttıkça hata yapma payınız da aynı oranda artacaktır. Kendinizi zorlayarak yüzlerce – binlerce ürün çeşidini beşi farklı online Pazar mağazasına yerleştirebilirsiniz. Buraya kadar dikkatli davranarak hata yapmaktan uzak durabilirsiniz. Lakin ürün girişinden sonra her Pazar sitesini takip etmek, hangi Pazar sitesinden hangi ürünlerden kaç adet satıldığını takip etmek ve diğer Pazar sitelerindeki veri girişlerini eksiltmek çok daha zor hatta imkansızdır. Bu noktada hata olmaması muhtemel değildir.

Hata yaparak prestij kaybeder, zaman kaybeder, ek maliyet ödersiniz. Ancak pazaryeri entegrasyonlarıyla tüm bu hata olasılıklarından uzak durarak çok daha rahat bir elektronik ticaret faaliyeti sürdürebilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonları sadece bir merkez üzerinden yürütülmektedir. İşlemler otomatik sürdürülmektedir. Bir ürünü birden fazla online mağazaya yükleyebilir, bir pazardan bir ürün satıldığında diğer pazarlardaki stoklarınız otomatik düşer. Ayrıca barkodlamadan ürün açıklamalarına, ürün görsellerinden stok kontrolünüze dek gerekli tüm aşamalar da otomatik sağlanmaktadır. Pazaryeri entegrasyonlarıyla fatura kesme işlemleri de otomatik yapılmaktadır. Böylece ek personel çalıştırmak, fazladan zaman kaybetmek, ek bütçe ayırmak gibi adımlardan da uzak kalmış olursunuz.

entegrasyon firmaları

Pazaryeri entegrasyonunun sağlayabileceği avantajlardan bazılarını madde madde işleyecek olursak; (birden fazla online pazaryerine ürün yerleştirdiğinizi düşünerek ilerliyoruz…

1.      Stok Takibi – Kontrolü

Herhangi bir pazaryerinde herhangi bir ürününüz satıldığı zaman, hem satılan pazaryerindeki ürün stok sayısı 1 azalır hem de diğer online pazaryerlerinden 1 azalır. Böylece mevcut ürün stoğunuz bittiği için sipariş aldığınızda hem pazaryerine hem de müşteriye karşı güvensizlik kazanmamış, mağdur etmemiş olursunuz.

2.     Rakip Takibi

Pazaryeri entegrasyonu sayesinde sizinle aynı ürünü satan diğer rakiplerin verdiği fiyatları kolayca takip edebilir ve dilerseniz fiyatlarınızı değiştirebilirsiniz. Böylece daha fazla ürün satışı için yolunuz açılmış olur. Ayrıca ürününüzü üretmeden toptancılardan satın alıyorsanız satışa sunmadan önce rakiplerin fiyatlarını da inceleme imkanını elde edersiniz.

3.     Fatura Kesme

Her bir ürün için tek tek fatura kesmekle uğraşmazsınız. Pazaryeri entegrasyonu fatura kesme işlemini de otomatik gerçekleştirir. Tek yapmanız gereken faturanızı yazıcıdan çıkarmaktır.

4.     Kargolama

Pazaryeri entegrasyonunun bir diğer avantajı da kargolama ve kargo takibidir. Her şey tek ekran üzerinde otomatik olarak yapılır.

5.      Yeni Ürün Fikirleri

Pazaryeri entegrasyonlarında sunulan bir diğer hizmet de girişimcilere yeni ürün fikri sunmaktır. Yeni kazanç fikirleri otomatik entegrasyonlarla analiz edilir ve ekranınıza düşer. Bu fikirlerin yanı sıra satabileceğiniz ürün fikirleri de listelenir.

https://www.jetstok.com

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu